Reklama

Drewno surowcem strategicznym, warto zadbać o polskie firmy, producentów jak i użytkowników w tym kominków

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Witold Koss, zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany w prawie, które umożliwią ograniczenie eksportu polskiego drewna poza Unię Europejską. Witold Koss proponuje wprowadzić na 3 lata zakaz wywozu drewna poza Unię Europejską, kraje EFTA oraz Szwajcarię.
Drewno surowcem strategicznym,  warto zadbać o polskie firmy,  producentów jak i użytkowników w tym kominków

 

Moim zdaniem,

Czasem obserwując to co się dzieje w świecie polityki i ekologii przeżywam deja vu. Wszyscy rozsądni ludzie wiedzą, że bez biomasy czyli drewna i pelletu nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej. Z tym, że drewno i biomasa jest ekologicznym paliwem zgadzają się prawie wszyscy. No właśnie to „prawie”, budzi moje zdziwienie i niepokój. Bowiem co jakiś czas politycy czy też aktywiści próbują forsować spojrzenie, że wykorzystywanie drewna w małej energetyce jest nie ekologiczne. Wtedy włącza mi się tryb sprzeciwu i podejrzeń o niecne zamiary takich osób. Zastanawiam się jakie interesy reprezentują i kto sponsoruje takie działanie oraz promocje takiego spojrzenia. Cieszę się z mocnego głosu LP, że drewno i pellet powinny być uznane za produkty strategiczne. Tym bardziej, że nowoczesne urządzenia tj. kotły na pellet, kotły zgazowujące drewno czy tez kominki i piec, są nisko a nawet bardzo nisko emisyjnymi urządzeniami i obarczanie ich smogiem jest nieporozumieniem. Wystarczy tylko dobra wola i spojrzenie na badania akredytowanych instytutów. 

Naszym zdaniem drewno powinno być strategicznym surowcem w naszym kraju, ponieważ jest to surowiec przyjazny środowisku i odnawialny w 100%. Dodatkowo drewno opałowe przeznaczone do małej energetyki powinno być odciążone lub zwolnione z VAT-u, lub VAT powinien być zmniejszony do 8%. Zgadzamy się, że surowiec jakim jest drewno powinno być na każdym etapie przetworzone w kraju, co wpłynęłoby pozytywnie na polską gospodarkę i dałoby to korzyść polskim przedsiębiorstwom. Pozostałości jakim jest drewno opałowe lub wyprodukowany pellet mogą być z powodzeniem wykorzystane lokalnie. Dzięki temu będziemy bliżej do neutralności klimatycznej.  

Miejmy nadzieję, że projekt zmian w przepisach spotka się z poparciem wszystkich stron. Jesteśmy na tak, za zmianami proponowanymi przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, by drewno zostawało w kraju na każdym etapie. Lasy Państwowe dostarczają drewno głównie na polski rynek (jedynie 0,03% stanowi cały bezpośredni eksport). Cieszymy się, że Lasy Państwowe są żywo zainteresowane tym, by drewno pozostało w kraju i było przerabiane w Polsce.

Warto pamiętać, że prywatne firmy sprzedały za granicę Polski prawie 15 000 000 ton (!) nieprzetworzonego drewna. Lasy Państwowe proponują wprowadzić na 3 lata zakaz wywozu drewna poza Unię Europejską, kraje EFTA oraz Szwajcarię. Ta inicjatywa jest kolejną w tym obszarze, ponieważ Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w ubiegłym tygodniu zgłosił wniosek do ministerstwa Finansów o zakwalifikowanie drewna surowego, jako dodatkową grupę GTU.

Dariusz Marciniak

Wydawca magazynu Świat Kominków 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama