Wartość opałowa drewna kominkowego
Najlepszym gatunkiem drewna do palenia w kominkach jest drewno liściaste. Dąb jest bardzo popularnym gatunkiem drewna, ze względu na to, że ten rodzaj drewna spala się wolno. Wysoką wartość opałową ma też grab. Z kolei tańsza i popularna brzoza jest drewnem o mniejszej gęstości dlatego dużo szybciej niż dąb lub grab się spala, ale zwolennikom obserwacji kominkowego ognia zapewnia atrakcyjny, równy płomień. Często wybieranym drewnem do palenia w kominkach jest też buk, który podobnie jak grab spala się długo i spokojnie.
Więcej ciekawych artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale JAK OGRZAĆ DOM
Jak rozpalać w kominku? Priorytet - rozpalaj w kominku od góry
Nie tylko właściwe paliwo, ale także sposób jego rozpalania ma istotne znaczenie dla niskoemisyjnego spalania drewna. Bardzo dobrą, zalecaną techniką jest rozpalanie w kominku od góry. Metoda ta polega na tym, że na spód kładziemy np. trzy grube polana, a w drugiej warstwie dwa grube polana. Następnie pomiędzy dwa polana kładziemy rozpałkę oraz drobne szczapki łatwe do rozpalenia. Teraz po podpaleniu rozpałki ogień szybko zajmie drobne szczapki, a temperatura stopniowo podpali grube polana. Dzięki tej metodzie ogień nie rozgrzewa całego drewna w palenisku jednocześnie, więc w efekcie spalanie trwa dłużej, a ilość dymu jest minimalna. Żar przenosi się od góry do dołu, dzięki czemu substancje lotne palą się w palenisku, co wpływa na pełniejsze spalanie i mniejszą emisję zanieczyszczeń.
Jakim drewnem palić w kominku? Palimy tylko suchym drewnem!
Im mniej wody zawiera drewno, tym lepszym jest paliwem zarówno pod względem czystości spalania, jak i wartości opałowej. Świeżo ścięte drewno nie jest dobrym materiałem opałowym, bo składa się w połowie z wody. W praktyce stwierdza się, że do odparowania 1 kg wody potrzeba około 0,626 kWh (2,25 MJ) energii. Najlepsze do celów opałowych jest drewno o wilgotności na poziomie 20%, jego wartość opałowa wynosi wtedy około 4,0 kWh/kg. Taką wilgotność drewno uzyskuje po kilku latach składowania, po minimum 1,5 roku w przypadku, gdy składujemy drewno połupane. Jak sprawdzić, czy drewno jest dostatecznie suche? Z pomocą przyjdzie nam wilgotnościomierz. Możemy to też sprawdzić bez użycia dodatkowych sprzętów, przy wilgotności rzędu 25% wystarczy dotknąć ręką, by wyczuć, że drewno jest mokre.
O czym pamiętać przed zakupem drewna do kominka?
Przed zakupem drewna warto pamiętać o tym, że metr przestrzenny to dużo mniejsza ilość drewna opałowego, niż metr sześcienny. Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (L), szerokość (S) i wysokość (H):
Mp= L x S x H
W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też kory i przestrzeni między wałkami drewna.
Metr sześcienny (zwany też kubikiem) drewna opałowego powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, należy metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. Dla przykładu jeden metr przestrzenny sosny to 0.65 m3 samego drewna sosnowego bez kory.
Ceny drewna kominkowego w październiku 2024:
Według firmy najtańszedrewno.pl w Warszawie i okolicach sezonowane drewno grabu kosztuje 600zł/m3, mokre 330zł/m3. Suche drewno dębu dostaniemy w cenie 550zł/m3, a drewno dębu nadające się do sezonowania to koszt 370zł/mp. Zakup sezonowanego drewna brzozy to koszt 500zł/m3, a niesezonowanej 330zł/m3. Sezonowane drewno bukowe to koszt 650zł/m3.W tym przypadku ceny drewna w Warszawie i okolicach od miesiąca nie uległy zmianie.
W Lublinie i okolicach, według firmy drewno-lublin.pl, metr sześcienny mokrego grabu kosztuje 350zł/mp, z kolei za mokre drewno dębu zapłacimy 350zł/mp. Według popularnego portalu ogłoszeniowego zakup mokrego drewna brzozy to koszt ok. 200zł - 250zł /mp. Buk nadający się do sezonowania kupimy za 350zł/mp .Ceny drewna kominkowego w Lublinie i okolicach pozostają takie same jak w zeszłym miesiacu.
Koszt drewna sezonowanego w Białystoku i okolicach według firmy Biofire prezentują się następująco:
sezonowane drewno dębu koszt ok. 710zł/m3. Drewno bukowe kosztuje niewiele więcej bo 770zł/m3, a grab kupimy za ok.739zł/m3. Najtańsze drewno to brzoza, która kosztuje 689zł/m3. Podane ceny zawierają transport drewna suchego o wilgotności 20% na terenie CAŁEJ Polski. W Białymstoku i okolicach zanotowałam minimalną podwyżkę cen, która jest praktycznie nieodczuwalna (w skali miesiąca jest to ok 10zł/m3 danego rodzaju drewna).
WAŻNE !!!! ceny drewna dotyczą drewna suchego. Drewno suszone jest w technologii komorowej - o wilgotności 20%
W Łodzi i okolicach według strony drewnokominkowe.eu, cena sezonowanego drewna dębu kosztuje ok. 370zł/m3. Sezonowane drewno buku kupimy za 450zł/m3 a koszt drewna sezonowanej brzozy to 350zł/m3 . Sezonowane drewno grabu to koszt 470zł/m3. Od miesiąca ceny drewna kominkowego w Łodzi i okolicach nie zmieniają się.
Na stronie DrewTrans przeczytamy, że w Szczecinie i okolicach cena niesezonowanego drewna bukowego i dębu to 400zł/mp. Suche drewno brzozy kosztuje 350zł/mp, drewno grabu nie jest aktualnie dostępne. Ceny drewna w Szczecinie i okolicach również pozostają niezmienne od miesiąca.
Jak podaje drewnowkominku.pl w Gdańsku i okolicach drewno buczyny, które musi zostać wysuszone kosztuje 390 zł/mp, buczyna sezonowana rok to koszt 590zł/mp, a sezonowana dwa lata (czyli najlepsza do palenia w kominku) to koszt 670zł/mp. Mokra dębina kosztuje 380zł/mp. Mokre drewno brzozy to koszt 370 zł/mp. Ceny drewna kominkowego w Gdańsku i okolicach od miesiąca są niezmienne od miesiąca.
U dystrybutorów drewna kominkowego we Wrocławiu i okolicach cena niesezonowanego drewna dębu to koszt ok. 450zł/mp, suchą dębinę znajdziemy w cenach od ok 400zł do 600zł/mp. Mokry grab to koszt ok. 450zł/mp, a suche drewno grabu to koszt ok 500-650zł/mp. Mokre drewno bukowe można znaleźć za ok. 400zł/mp, suche można kupić od 450zł do 650zł/mp. Sezonowane drewno brzozy kosztuje od ok. 400zł – 600zł/mp, niesezonowane możemy znaleźć od ok. 300zł/mp. We Wrocławiu i okolicach drewno dębiny nieco zdrożało, reszta cen drewna pozostaje bez zmian.
W Poznaniu i okolicach sezonowane drewno brzozy to koszt ok 500zł/mp. Drewno buczyny jak i dębiny sezonowanej to koszt ok 700zł/mp. Drewno grabu ze względu na swoją kaloryczność, jest często ciężko dostępne, jeśli uda nam się je znaleźć, to jego koszt wynosi ok 750zł/m3 drewna sezonowanego. Ceny drewna kominkowego w Poznaniu nie zmieniły się od zeszłego miesiąca.
Jak podają strony dystrybutorów drewna kominkowego w Częstochowie i okolicach, cena niesezonowanego dębu to koszt od ok. 200 – 280zł/mp, suchy kupimy za ok.380zł/mp. Mokre drewno grabu i buku to koszt od ok. 250zł -350zł/mp, suche drewno grabu i buczyny kupimy za ok.420zł/mp Mokre drewno brzozy, można kupić od ok. 200zł/mp, a sezonowane drewno brzozy dostaniemy za ok.350zł/mp. W Częstochowie i okolicach ceny drewna kominkowego są porównywalne do cen z zeszłego miesiąca.
U Krakowskich i Katowickich dystrybutorów cena niesezonowanej brzozy to koszt od ok. 250zł/mp do 330zł/mp. Suche drewno dębu to koszt ok.500 - 600 zł/m3, a dębina nadająca się do sezonowania kosztuje ok. 400zł/mp. Drewno grabu, które nadaje się do sezonowania to koszt ok. 400zł/mp, sezonowany grab można zakupić od ok 550zł – 700zł/mp. Drewno bukowe mokre można kupić od ok. 350zł/mp -450 zł/mp.W Krakowie i Katowicach cena drewna wzrosła, lecz tylko w przypadku drewna grabu, które jest znacznie ciężej zakupić w odróżnieniu np. od drewna dębiny.
Od miesiąca drewno kominkowe trzyma stałą cenę. W przypadku Katowic i Krakowa cena drewna grabu wzrosła. Ten rodzaj drewna jest aktualnie ciężko zakupić lub cena jego jest wysoka. A wszystko dlatego, że ten gatunek drewna ma wysoką wartość opałową.
Ile kosztuje brykiet drzewny
Brykiet drzewny to ekologiczne paliwo wytwarzane z sprasowanych trocin i odpadów drzewnych, które charakteryzuje się wysoką kalorycznością oraz niską emisją spalin, co czyni go przyjaznym dla środowiska źródłem energii do ogrzewania. brykiet drzewny jest dobrym zastępstwem drewna kominkowego. Ma wysoką wartość opałową, spala się dłużej i bardziej równomiernie, a także produkuje mniej popiołu i dymu. Dzięki temu jest wygodny w użyciu i ekologiczny. Brykiet drzewny jest dobrą alternatywa dla drewna kominkowego.
Według strony Ecopal.pl Ceny brykietu drzewnego przedstawiają się następująco: Za 950kg ECOMAX XXL zapłacimy 1541,60 zł. Z kolei za 972kg brykietu ECOMAX PREMIUM zapłacimy 1652zł. Cena brykietu drzewnego, podobnie jak cena drewna kominkowego nie zmienia się od miesiąca.
Patrycja Szymbor