Muszę jednak wspomnieć, że czasem najtrudniej zrobić jest proste rzeczy. Wydają się one tak oczywiste, tak proste, że prawie każdy mógłby to zrobić. Jednak to nie będzie działało i wcześniej nie działało, dopóki nie zostały spełnione warunki pozwalające zbudować pełnowymiarowy projekt. Kluczem jest słowo ZAUFANIE.
Ktoś może powiedzieć – halo, przecież nie zrobili nic wielkiego, i w zasadzie będzie miał rację, tak można ocenić projekt Stref Ognia. Jednak nie traćmy z oczu faktu, że tylko nasza branża zrealizowała taki wspólny projekt z sukcesem. Co więcej, wszyscy są zadowoleni: firmy uczestniczące w działaniu, bo mogły bezpośrednio komunikować się z klientem, i klienci odwiedzający targi, bo otrzymali kompleksową informację. Zadowolona jest też branża kominkowa, rozumiana jako całość (nawet ci, którzy w Strefach nie uczestniczyli), ponieważ została zrobiona promocja, której tak nam brakowało. Hasło kominki, drewno, ogień było obecne na wszystkich najważniejszych imprezach w Polsce. I to nie schowane w kącie, tylko na powierzchniach dużych, czasem nawet liczących 700 m2. Proste i oczywiste dla mnie połączenie korzyści przy optymalizacji kosztów. Każdy wie ile wysiłku, i nie tylko, kosztuje samodzielne wystawienie się na targach. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że ten projekt doczekał się wyróżnienia przyznawanego przez same targi, jak te w Nadarzynie, jako nowatorskie podejście do sfery promocji.
Więcej podobnych treści w dziale KominkiPRO
Co to jest właściwie projekt Strefa Ognia Świat Kominków & Partnerzy?
To całościowe podejście promocyjne. To przede wszystkim taki wybór odpowiednich imprez targowych, aby dotrzeć dla różnych grup klientów – zobaczcie przekrój i tematykę targów, na których odbywały się Strefy Ognia. To dostarczenie kompletu potrzebnych informacji, począwszy od kontentu z magazynu Świat Kominków, przez możliwości zobaczenia kominków w praktyce, po uzyskanie wyczerpujących informacji bezpośrednio od firm – ekspertów z branży. To również możliwość pokazania najnowszych propozycji dopasowanych do specyfiki odwiedzających i odpowiedzenia na podstawowe pytania, czy w kominku można będzie palić! Wreszcie Strefy Ognia to możliwość pokazania siły i żywotności branży kominkowej. Wyobraźmy sobie sytuację, że w dobie bezpardonowego ataku na nas jako branżę, klient nie widzi nigdzie firm kominkowych, a kiedy nie widać „ognia”, to potencjalny klient jest pozostawiony sam sobie, otoczony dezinformacją i fake newsami.
Dlaczego oceniam projekt Stref Ognia 2024 jako sukces? Ponieważ udało się zbudować nie tylko społeczność firm, ale przede wszystkim osób na rzecz promocji ognia. Działaliśmy zgodnie i każdy mógł, i dołączał w dowolnym momencie. Działały wspólnie firmy na co dzień konkurujące ze sobą, zawiązały się przyjaźnie, a nawet nowe kontakty handlowe. Pracowaliśmy zgodnie we wspólnej idei promocji ognia. Udało się uruchomić kanały video na YouTube i TikToku, gdzie produkty pokazywane na targach oglądają do dziś dziesiątki tysięcy osób.
Od razu powiem nie, to nie wystarczy! To jest pewien fragment – moim zdaniem niezbędny – ale tylko fragment. Jest jeszcze masę potrzebnych działań, które muszą być na co dzień realizowane. Jest dużo do zrobienia i wiem, że możemy to zrobić, pracując razem. Piszę to jako aktywny działacz akcji Drewno – Pozytywna Energia i członek IGUOZE, OSKP, i partner cechów zduńskich, i jako wydawca magazynów Świat Kominków, KominkiPRO, portalu www.kominki.org oraz silnych i aktywnych mediów społecznościowych.
Strefy Ognia 2024 – przegląd
Strefy Ognia to, oczywiście, tylko część koniecznych działań i w tym świetle oceńcie ten mijający rok.
BUDMA (Poznań) – to największa impreza ogólnobudowlana, którą odwiedzają osoby zawodowo zajmujące się budownictwem i projektowaniem. To targi, na których – jak w soczewce – skupiają się zarówno problemy, jak i rozwiązania w budownictwie. Odwiedzane są licznie przez naszych klientów – osoby budujące domy.
Instalacje (Poznań) – to targi, gdzie prezentowane są wszystkie systemy ogrzewania i najnowsze trendy w tym zakresie. Odwiedzane są zarówno przez specjalistów, jak i osoby indywidualne.
Warsaw Build plus Warsaw Garden Expo (Nadarzyn) – to ciekawa impreza targowa zlokalizowana w centrum Polski, gdzie realizuje się 60–80% inwestycji budowlanych. Targi skierowane są do klienta ostatecznego. Dodatkowo połączenie z targami ogrodniczymi powoduje, że są masowo odwiedzane przez klientów ostatecznych.
HVAC Expo (Nadarzyn) – targi, które stają się najważniejszą ogólnopolską imprezą z zakresu ogrzewania i instalacji. Odwiedzają ją przede wszystkim branżyści, ale ze względu na swoją wielkość i ilość odwiedzających to doskonałe miejsce do pokazania swojej oferty, w tym również kominkowej.
HoReCa i EuroGastro (Nadarzyn) – bardzo ciekawa impreza targowa, gromadząca bardzo liczną grupę odwiedzających – właścicieli hoteli, pensjonatów, restauracji. To grupa szukająca produktów do ogrzewania, do wyposażenia ogrodów, stref SPA itp.
Targi Heating Tech (Nadarzyn) – pierwsza edycja targów adresowanych do ekspertów branży instalacyjnej. Oprócz Strefy Ognia na targach zorganizowana została przez Świat Kominków we współpracy z Izbą Gospodarczą Urządzeń OZE Strefa Nowoczesnych Urządzeń OZE.
Warsaw Home & Contract (Nadarzyn) – to największa impreza targowa w Polsce. To obecnie must have, gromadząca blisko 100 tysięcy osób, w tym architektów i projektantów wnętrz. To także doskonałe miejsce do pokazania nowości. Tu trzeba być!
Gardenia (Poznań) – bardzo ciekawa impreza targowa, specjalistyczna, ale masowo odwiedzana przez projektantów ogrodów, osoby prowadzące firmy związane z wykańczaniem domów. Targi, na których warto pokazać się z ofertą skierowaną do ogrodów i nie tylko.
Targi Domów Szkieletowych, Modułowych i Mobilnych (Wrocław) – to tegoroczny przebój. Ponad 20 000 odwiedzających osób, szukających wszystkiego do małych domów szkieletowych i modułowych, gdzie kominek albo piecyk idealnie się wkomponowuje.
Dariusz Marciniak