Reklama

HOT 10 – Gorąca dziesiątka 2024 - tendencje kominkowe

Subiektywna lista Witolda Hawajskiego najciekawszych wydarzeń i tendencji w branży mijającego roku.

Więcej podobnych treści w dziale KominkiPRO

 

 

1. Kotły na biomasę stały się liderami listy programu Czyste Powietrze (ponad 50% wniosków) po okresie wielkiego załamania rynku. Sprawiły to niezadowolenie z kosztów eksploatacji pomp ciepła oraz rozsądne ceny odnawialnego paliwa. Ilość sprzedawanych w Polsce kotłów na pellet imponuje nawet w Europie. Niestety, to wielkie zainteresowanie przekłada się na wydłużenie czasu realizacji zamówień.

 

 

 

2. Warsaw Home & Contract, reklamowane jako biznesowe targi wnętrz, stały się niekwestionowanym liderem w tej branży. Organizowane jesienią przez PTAK EXPO miały w ostatniej edycji ponad 60 tys. odwiedzających i 700 wystawców, w tym liczącą 350 m2 Strefę Ognia Świata Kominków.

 

 

 

3. Progetto Fuoco w Weronie edycją 28.02-03.03.20024 utrwaliły swoją pozycję europejskiego lidera imprez dedykowanych urządzeniom na biomasę. 550 wystawców i ponad 45.000 odwiedzających to przekonujące liczby, ale istotną wartość tej imprezy stanowi wysoka jakość ekspozycji i liczba pokazywanych nowości. Dołączenie możliwości prezentacji innych form ognia (na bioetanol, prąd, gaz) jeszcze bardziej uatrakcyjniło imprezę.

 

 

4. Gazowe kominki stały się passe. Zapowiedzi szybkiego zakończenia wsparcia dla gazu i przyszłego zakazu instalacji nowych urządzeń na to paliwo sprawiły, że sprzedaż drastycznie spadła. A przecież jeszcze kilka lat temu niemal każdy producent miał w ofercie kilka modeli i intensywnie je promował, i miały być one „kominkami przyszłości”.

 

 

 

 

 

 

5. Można palić w kominkach to akcja, dzięki której kampania DPE dotarła do szerokiej grupy firm kominkowych w całej Polsce i pokazała wszystkim w sposób prosty i czytelny, że negowanie ekologicznych kominków i odnawialnego drewna w Polsce pozbawione jest nie tylko zdrowego rozsądku, ale i podstaw prawnych.

 

 

 

 

6. Zduństwo ma swój dobry czas. Mimo nie do końca jasnej sytuacji prawnej amatorów na piece i kuchnie budowane przez zdunów nie brakuje. Nie brakuje też młodych ludzi zainteresowanych tym zawodem. Kilka organizacji i cechów zduńskich organizuje szkolenia i warsztaty nie tylko podnoszące umiejętności już praktykujących ten zawód, ale również dla nowicjuszy. Należy dodać, że cieszą się one dużym zainteresowaniem.

 

 

 

7. Strefy Ognia i Ciepła Świata Kominków i partnerów na najważniejszych w kraju imprezach targowych pozwalają na dotarcie do licznej i różnorodnej grupy potencjalnych klientów i okazują się efektywnym sposobem promocji kominków i palenia drewnem. 

 

 

8. Kominki elektryczne coraz bardziej popularne. Gdy pojawiły się innowacyjne rozwiązania kominków elektrycznych całkowitej zmianie uległo spojrzenia na tą formę. Najpierw budziły wielkie zainteresowanie na targach niezwykle realistycznym „ogniem”, „dymem”. dźwiękiem oraz możliwościami sterowania. Teraz są oferowane przez wielu producentów i trafiają nie tylko do salonów, ale i do mieszkań i domów jako pełnoprawni bracia świetnie uzupełniający kominki na drewno.

 

 

 

 

9. Rynek urządzeń outdoorowych nadal rozwija się dynamicznie. Rośnie zainteresowanie ogniem w ogrodzie zarówno ze strony firm (restauracje, hotele), jak i osób prywatnych oraz pojawiają się kolejne propozycje w różnych formach – kulinarnych, grzewczych i rekreacyjnych. Co ciekawe, dotyczy to również ogrodowych urządzeń na gaz LPG, mimo zaniku zainteresowania urządzeniami gazowymi do wnętrz (pkt 4). 

 

 

 

 

10. Akumulacja to w sytuacji zwiększonych wymagań emisyjnych oraz oczekiwań grzewczych coraz popularniejsze rozwiązanie. Różne formy akumulacji to nie tylko tradycyjne piece kaflowe, ale również elementy akumulacyjne w kominkach, modularnych zestawach, a nawet wolno stojących piecykach.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama