Reklama

Przegląd mediów krajowych - wybór redakcji

Przedstawiamy przegląd branżowych mediów krajowych. Zebrała i opracowała Aldona Mazurkiewicz
Więcej podobnych treści w dziale KominkiPRO

 

25-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych, które najczęściej wybierane było w ramach dotychczasowych edycji Programu „Czyste Powietrze”, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy jedynie połączyć pompę ciepła z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% – ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Do wspomagania pomp ciepła idealnie nadają się miejscowe ogrzewacze pomieszczeń – kominki i piece, które mogą być wyposażone w płaszcz wodny. Dodatkowo są one niezależne od zasilania elektrycznego i mogą działać nawet w czasie zaniku prądu. 

Oszczędności w ogrzewaniu domów polegają nie tylko na ograniczeniu strat ciepła budynków czy doborze oszczędnego źródła ciepła, ale przede wszystkim na inteligentnym zarządzaniu systemem (sterowaniu ogrzewaniem). I tutaj mamy do czynienia z ogromnym rozwojem branży sterowników pokojowych oraz głowic nagrzejnikowych, które w ramach potrzeb danego pomieszczenia uruchamiają dany obieg lub go wyłączają, jeżeli pomieszczenie z jakichś innych powodów (źródeł) będzie miało zagwarantowaną żądaną temperaturę. Każdy kilowat energii pozyskanej z drewna zmniejszy również o kilowat pobór energii z innego źródła, np. pompy ciepła. Należy zaznaczyć, że notujemy ogromny wzrost zainstalowanych central rekuperacyjnych, które oprócz dbałości o jakość powietrza, którym oddychamy, stały się przy okazji elementem rozprowadzającym ciepło w budynku. Trudno tu nie mówić o współpracy pieca czy kominka z rekuperacją – zauważa Konrad Kućmierz, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Źródło: infor.pl 


Uchwała antysmogowa bez zmian. Koniec palenia w kominkach?

Mieszkańcy Dolnego Śląska muszą dostosować się do surowych przepisów antysmogowych, które nie przewidują wyjątków dla użytkowników kominków. Samorząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował, że nie będzie przesunięcia zakazu użytkowania tzw. kopciuchów, ani żadnych odstępstw od uchwały, która weszła w życie 1 lipca bieżącego roku. Radni Świdnicy, którzy wnioskowali o przedłużenie terminu wymiany przestarzałych pieców oraz wprowadzenie wyjątków dla kominków, spotkali się z odmową. 

Paweł Sikora 

Źródło:Gazetaprawna.pl 


Pellet nie wypadnie z gry 

Zdaniem Adama Noconia, prezesa Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, na którego powołuje się money.pl, jest to dezinformacja. Chciałbym stanowczo podkreślić, że nie ma ogólnopolskich przepisów zakazujących instalacji czy użytkowania kotłów na pellet. Tego rodzaju informacje, które się pojawiają, są nieprawdziwe – zapewnia Adam Nocoń. Dodaje, że kotły na pellet, które spełniają odpowiednie normy emisyjne, są zaliczane do tzw. zielonych urządzeń i mogą być wykorzystywane w ramach programu „Czyste powietrze”.

Oprac. Ewa Wysocka

Źródło: biznes.interia.pl


Elastokaloryki zastąpią pompy ciepła?

Celem projektu EIC Pathfinder Challenge, prowadzonego przez niemieckich naukowców, jest wykorzystanie elastokaloryków do produkcji urządzeń, które w przyszłości będą mogły konkurować z dzisiejszymi pompami ciepła znacząco niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) zaliczyło technologię rozwijaną przez niemieckich naukowców do 10 najbardziej perspektywicznych innowacji w 2024 roku. W ciągu trzech lat, dzięki milionom euro wsparcia, ma powstać prototyp urządzenia. Badania nad nim prowadzi zespół niemieckich naukowców z uniwersytetu w Saarze, pod kierownictwem prof. Paula Motzki.

Co to jest elastokaloryk?

Elastokaloryki to materiały (ciała stałe), które wykazują efekt elastokaloryczny, czyli zdolność do zmiany swojego stanu w wyniku sprężystej deformacji mechanicznej (po przyłożeniu lub usunięciu naprężenia). Efekt ten polega na tym, że gdy materiał elastokaloryczny jest mechanicznie rozciągany lub ściskany, dochodzi do zmian w jego strukturze krystalicznej, co powoduje pochłanianie lub wydzielanie ciepła. Zatem tzw. załadunek lub rozładunek materiału elastokalorycznego może spowodować wygenerowanie ciepła lub zimna, które jest następnie oddawane na zewnątrz do środowiska, wpływając na zmianę temperatury.

Obiecująca technologia

Zasada działania systemu miałaby być następująca: świeże powietrze wpływałoby w kierunku pomieszczenia przez szczeliny wentylacyjne, a następnie – w uproszczeniu – trafiało na materiał elastokaloryczny i było podgrzewane lub chłodzone w zależności od wymagań w danym czasie, aż do momentu osiągnięcia zadanej temperatury.

Naukowcy twierdzą, że w momencie, w którym uda się opracować kompaktowe urządzenie, będzie możliwe instalowanie go w nowych budynkach wyposażonych w systemy wentylacyjne. Sama eksploatacja miałaby być znacząco tańsza w porównaniu z konwencjonalnymi klimatyzatorami czy pompami ciepła – przede wszystkim – z uwagi na niższe zużycie energii.

Radosław Błoński

Źródło: gramwzielone.pl


Kotły na biomasę prześcignęły pompy ciepła. Może być z tym poważny problem

Na lata 2024-2030 może zabraknąć pieniędzy na program „Czyste Powietrze”. Maciej Fijak ze SmogLab podkreślił, że rząd nie stworzył planu finansowego dla programu „Czyste Powietrze” na lata 2024-2030 i nie zapewnił funduszy na jego funkcjonowanie. Środki z Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Spójności – jak stwierdził – są już w większości wykorzystane. Według raportu, z ponad 21 mld złotych, które miały wystarczyć do 2027 roku, 80% jest już wykorzystanych (w zawartych umowach). Jak zauważyli autorzy raportu, średnia liczba wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” rośnie. W pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosła 5,5 tys., względem 4,1 tys. w 2023 roku.

„To jednak wciąż za mało” – ocenili eksperci. Ich zdaniem do wypełnienia założonej likwidacji 3 mln kopciuchów do 2030 roku tygodniowa średnia powinna wynosić ponad 8 tys.

PAP/AW

Źródło: portalsamorzadowy.pl


Kupili pompy ciepła i płacą jak za zboże. Czy państwo zawiodło?

Rozmawiamy z Andrzejem Gułą, prezesem Polskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem, Program „Czyste Powietrze” wymaga pilnej reformy. Nie może być tak, że w domach niedocieplonych, o niskich parametrach energetycznych, jest montowana pompa ciepła. 

Czy pompa ciepła bardziej się dziś opłaca, niż np. piec na pellet? Pytam o to, bo wiele osób się obecnie nad tym zastanawia. Co wynika z analiz Pana organizacji?

Z naszego kalkulatora wynika, że pompa ciepła w dobrze docieplonym budynku, do tego wyposażonym w fotowoltaikę, jest tym rozwiązaniem, które wygrywa. To jest też ta technologia, która będzie się rozwijać w Europie i w naszym kraju. Elektryfikacja ogrzewania to proces, który już od pewnego czasu zachodzi. Jeśli jednak chcemy zapewnić stabilny rozwój tego rynku, to tu również jest potrzebna interwencja rządu, który powinien działać w kierunku zapewnienia przewidywalności cenowej. Powtórzę – to, czego dziś najbardziej boją się właściciele domów, to niestabilność cen i brak ich przewidywalności. Ludzie nie wiedzą, jaki będzie koszt ogrzewania w perspektywie roku czy dwóch lat, i to jest dziś największy problem. Niemniej jednak dom dobrze ocieplony zawsze będzie w najlepszej sytuacji.

Agniszka Kamińska

Źródło: strefabiznesu.pl 


UOKiK skontrolował kotły na paliwo stałe. Wykryto nieprawidłowości

Przypomnijmy, UOKiK skontrolował 10 modeli kotłów na paliwo stałe o mocy do 500 kW. Celem akcji było sprawdzenie, czy kotły spełniają wymogi unijnego ekoprojektu. Kontrolerzy sprawdzili, czy kotły mają odpowiedni poziom efektywności energetycznej, czyli czy są wydajne. Sprawdzili też emisję szkodliwych substancji, a także poprawność dokumentacji i oznakowania. 

Okazało się, że wśród zbadanych 10 modeli kotłów, 4 miały nieprawidłowości, z czego 2 przypadki dotyczyły wyłącznie kwestii formalnych. Badania laboratoryjne wykazały, że 2 modele nie spełniają wymogów dotyczących sezonowej efektywności energetycznej. 

Raport przedstawiony przez UOKiK z kontroli kotłów pelletowych potwierdza, że do polskich urządzeń grzewczych na pellet, produkowanych przez firmy zrzeszone w Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE, nie ma najmniejszych zastrzeżeń. Polscy producenci zielonych technologii po raz kolejny udowodnili najwyższą jakość swoich wyrobów, spełniając rygorystyczne normy. A jak wygląda sytuacja z pompami ciepła, które masowo napływają do Polski z zagranicy? Odpowiedź jest prosta: brak kontroli i brak reakcji ze strony UOKiK – stwierdził Adam Nocoń.

Marcin Czyżewski

Źródło: portalsamorzadowy.pl 


PLANIKA. Kominek dla Billa Gatesa

Co do tego, że polska branża kominków, w tym działająca w segmencie biokominków premium Planika, ma przed sobą dobre perspektywy, przekonany jest Witold Hawajski, redaktor naczelny magazynu Świat Kominków.

Kominki stają się coraz bardziej „czyste”, nie tylko z powodu narzuconych prawnie wymagań, ale jest to sprawa „zielonego”, ekologicznego wizerunku firm. Ludzie stali się bardziej wygodni, a popularność smartfonów i moda na inteligentne domy sprawiają, że oczekuje się większej autonomii również od kominków. One będą z nami jeszcze długo, bo mimo wzrostu poziomu życia, globalizacji i cyfryzacji, ludzie wciąż nie różnią się od przodków i nadal potrzebują udomowionego ognia, który zapewnia podstawowe lub dodatkowe ciepło dla domu, gwaranta bezpieczeństwa i niepowtarzalnej atmosfery – zauważa Hawajski.

Magdalena Gryn

Źródło: Forbes (wrzesień 2024)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama