Katalog o nakładzie zaledwie 300 egzemplarzy niedługo trafi do bibliotek i innych instytucji kultury, natomiast wersja online jest dostępna na muzealnej stronie internetowej.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWEAutorkami treści są Jagoda Semków i Weronika Wojnowska – muzealne kustoszki, które od lat podejmują problematykę zabytkowych urządzeń grzewczych, dokumentując zabytkowe piece terenów Warmii i Mazur, tworząc publikacje oraz ekspozycje, a także biorąc udział czy nawet organizując konferencje poświęcone tej tematyce. Wiele z tych działań było przedsięwzięciami pionierskimi, nie tylko w skali regionu.
W przestrzeni wydawniczej pojawia się sporo katalogów kafli ze zbiorów muzealnych, jednak wciąż niewiele jest publikacji traktujących historię ogrzewania w szerszym kontekście. Tę lukę w niewielkim stopniu wypełnia wydany katalog. Został on podzielony na dwie części. W części pierwszej, esejowej, zaprezentowano różnoczasowe urządzenia grzewcze (od XIV do XX w.) funkcjonujące w budynkach kompleksu Wzgórza Katedralnego i Szpitala św. Ducha, gdzie obecnie mieści się Muzeum. Natomiast część druga, katalogowa, obejmuje znajdujący się w muzealnym inwentarzu niezwykle bogaty zbiór pieców i kafli. Zarówno ocalałe w zabudowie wzgórza katedralnego relikty urządzeń grzewczych, jak i zbiór pieców oraz kafli z kolekcji muzealnej zasługują na szczególną uwagę ze względu na unikalność tych obiektów, jak również dlatego, że wiele zabytków dotyczy ogrzewania z czasów Mikołaja Kopernika.
Chcesz obejrzeć katalog? Kliknij tutajŹródło: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku