Współczesne piece i kominki zduńskie - niezależne źródło ogrzewania domu
Miniony rok to dla Europy wyraźny kryzys stosowania niestabilnych a zarazem coraz droższych źródeł energii odnawialnej. Jak podaje w swojej analizie organizacja SolarPower Europe, rynek instalacji fotowoltaicznych, który w poprzednich latach rozwijał się ze średnim rocznym wzrostem w granicach 40%, teraz osiągnął minimalny wzrost 4%. Podobnie wysokie rachunki za energię elektryczną i koszty utrzymania pomp ciepła skutecznie tłumią entuzjazm dla stosowania tak bardzo promowanych w polityce transformacji energetycznej odnawialnych źródeł energii. Nie najlepiej wygląda także sytuacja z przedstawianymi jako cudowne rozwiązanie magazynami energii, gdyż jako ekstremalnie drogie okazały się w praktyce nieopłacalne.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Jak ogrzać dom?
W tej sytuacji musimy zadać sobie kluczowe pytanie: jak obniżyć i urealnić koszty ogrzewania i zarazem zapewnić jego stabilność i niezależność - zwłaszcza od dopływu energii elektrycznej? Marzymy też o tym, by pozyskiwana energia była czysta, bo przecież chcemy spełniać określone w całej Europie normy emisyjne, a zarazem by była odnawialna - byśmy mogli podnieść stopień klasyfikacji energetycznej naszego domu i obniżyć koszt jego budowy.
W całej Europie, a także i w naszym kraju, skuteczną odpowiedź na to pytanie daje dziś branża rzemiosła zduńskiego. Współcześni, wysoko wykwalifikowani w stosowaniu nowych materiałów i technologii, zduni przychodzą z ofertą nie tylko – jak się to często przedstawia – budowy czy przebudowy zabytkowych pieców kaflowych, ale i z ofertą wybudowania w oparciu o nowy technologicznie piec pokojowy całego systemu podstawowego ogrzewania budynku mieszkalnego. Współczesny wybudowany przez zduna piec pokojowy – niezależnie czy kaflowy czy tynkowany, będzie już nie tylko główną ozdobą domu z kominkowym widokiem płonącego ognia, ale będzie stanowił także źródło podstawowego ogrzewania wszystkich pomieszczeń domu, a nawet źródło potrzebnej wody użytkowej.
Współczesne piece i kominki zduńskie - minimalna obsługa i koszty ogrzewania
Aby zapewnić coraz bardziej oczekiwaną niezależność, będzie on musiał być przez nas indywidualnie obsługiwany – palony, ale nie będzie już wymagał jak dawniej w kominkach naszej ciągłej obecności, obsługi i częstego dokładania opału, a potem codziennego czyszczenia. Dziś będzie on wymagał obsługi w nowych domach tylko raz na dobę, a w starszych zwykle dwa razy na dobę. Jeżeli czas poświęcony na załadunek i obsługę współczesnego pieca zduńskiego będzie wymagał od użytkowników raz czy dwa razy po 5 minut pracy na dobę, to zważywszy na dwu albo czterokrotnie niższy koszt ogrzewania biomasą drzewną niż np. gazem ziemnym czy ciepłem sieciowym, w rzeczywistości na ogrzewanie domu piecem zduńskim poświęcimy znacznie mniej czasu niż na ogrzewanie go gazem, a tym bardziej prądem. Przecież, by zapłacić przychodzące rachunki za ogrzewanie, jak to ostatnio wyliczyliśmy w naszej szkole zduńskiej, musimy codziennie zostać w pracy pół czy nawet godzinę dłużej!
Czy zatem nie warto wrócić wcześniej z pracy do domu, przynieść z drewutni drewno kawałkowe lub worek brykietu albo pelletu, załadować palenisko i po pięciu minutach usiąść wygodnie w fotelu, i przez dwie godziny – bez żadnych dodatkowych czynności obsługi – cieszyć się pięknym ogniem, za zawsze czystą szybą. W tym samym czasie wytworzone ciepło będzie rozchodzić się po całym domu – samo, bez żadnego wspomagania wentylatorami.
Mało tego, jeżeli taki relaks nas uśpi i obudzimy się po paru godzinach, gdy ogień już wygaśnie, możemy jeszcze przez 12 lub nawet 24 godziny ogrzewać się przyjemnie promieniującym ciepłem kafli i marzyć: Jak dobrze zrobiłem, że podstawowe ogrzewanie całego domu mam tak skuteczne, piękne i tanie. Jak dobrze, że tylko jednym załadunkiem mogę ogrzewać cały dom, a koszt poniesionej inwestycji zwróci mi się już za 5 lat. Mało tego, nie muszę też obawiać się nowych podatków od ogrzewania paliwami kopalnym i wzrostu kosztów prądu czy wymogu neutralności klimatycznej, ponieważ już dzisiaj spełniam cele klimatyczne wyznaczone na 2050 rok. Warto zatem było pójść po ogrzewanie domu do zduna!
Po praktyczne wykorzystanie wiedzy, jak współczesne piece zduńskie mogą zapewnić funkcję podstawowego – głównego ogrzewania, a zarazem pięknego ozdobnego kominka, a także jak to uczynić praktycznie w różnego typu domach, zapraszamy z projektem domu jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy do naszych zakładów zduńskich. Ich adresy można znaleźć szukając w kluczu zawodowych organizacji zduńskich – cechów zduńskich.
Jacek Ręka
Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych
www. zduni.eu