Reklama

Forum konsultacyjne ekoprojekt

Dnia 12 lutego 2025 będzie miało miejsce wydarzenie, które może zadecydować o bezpieczeństwie i niezależności energetycznej milionów Polek i Polaków. Będzie to Forum Konsultacyjne w sprawie rewizji rozporządzenia w sprawie Ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, czyli dla kominków.

 

 

 

 

 

 

 

Z danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że takimi urządzeniami ogrzewa się 6-8 milionów osób. Pierwszy Ekoprojekt dla kominków został uchwalony w roku 2015 a wszedł w życie 1 stycznia 2022. We wszystkich krajach UE, poza niektórymi województwami w Polsce Ekoprojekt obowiązuje dla nowych, wprowadzanych do obrotu kominków. Starych można używać bez ograniczeń. Warto wspomnieć, że w wielu województwach w Polsce Ekoprojekt dla nowo montowanych urządzeń zaczął obowiązywać już od 2017 roku (np. Mazowsze i Małopolska).

Nad pierwszym Ekoprojektem pracowali naukowcy, ekolodzy i politycy we współpracy ze specjalistami z branży. Powstały normy wyznaczające graniczne wartości emisji pyłów, tlenku węgla, gazów organicznych i tlenków azotu. Zachowanie tych parametrów gwarantuje, że kominki wprowadzane do obrotu są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. O tym, że ich używanie jest korzystne dla klimatu nie trzeba przypominać. Przecież drewno to najlepsze odnawialne źródło eneregii. Należy natomiast przypomnieć, że wiele istniejących na rynku urządzeń spełniało rygorystyczne wymogi Ekoprojektu już przed jego wejściem w życie.

Niestety po wejściu w życie pierwszego Ekoprojektu w roku 2022 zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Jeszcze w tym samym roku podjęto prace na rewizją tego rozporządzenia. Przyjęcie przez Komisję Europejską zaplanowano na pierwszy kwartał roku 2026 a wejście w życie nowych norm na rok 2027. Założenia rewizji przepisów przedstawiono do konsultacji społecznych w 2 połowie roku 2023 a planowane na 12 lutego 2025 Forum Konsultacyjne ma na celu zebranie opinii państw członkowskich UE wyrażonych przez właściwe ministerstwa. W Polsce właściwym jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska a dokładnie Departament Transformacji Ciepłownictwa i Efektywności Energetycznej w tym ministerstwie.

Co zatem jest tak niepokojącego w pracach nad rewizją Ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń?

  • Prace nad rewizją rozpoczęły się w tym samym roku, w którym wszedł w życie Ekoprojekt. Nie daje to praktycznie żadnych możliwości oceny wpływu nowych przepisów. Skąd wiadomo jakie skutki wywarły regulacje, które dopiero co zaczęły obowiązywać oraz co i w jakim kierunku zmieniać?
  • Założenia rewizji zostały skrytykowane przez większość biorących udział w konsultacjach społecznych
  • Przestawiony przez KE na początku roku 2025 projekt nie uwzględnił w najmniejszym stopniu postulatów, które wpłynęły w konsultacjach społecznych.
  • Projekt, gdyby wszedł w życie doprowadziłby do całkowitego zniknięcia z rynku unijnego kominków na drewno
  • Projekt został skrytykowany przez naukowców, producentów i wszystkie organizacje branżowe w Europie.
  • Prawie wszystkie państwa członkowskie zadeklarowały odrzucenie projektu na forum konsultacyjnym 12 lutego

Prawie wszystkie, ponieważ nasze Ministerstwo Klimatu i Środowiska wielokrotnie pytane o stanowisko i informowane o niebezpieczeństwach związanych z projektem uparcie milczy i nie potrafi lub nie chce ujawnić, jakie stanowisko zostanie przedstawione przez polską stronę w konsultacjach.

 

Pełne stanowisko OSKP do Rządu RP, można pobrać w poniższym pliku :

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama