Reklama

Jak prawidłowo zamontować kocioł gazowy – pigułka wiedzy

Montaż kotła gazowego to kluczowy etap w procesie instalacji systemu grzewczego, który wymaga precyzji, wiedzy i przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. W naszym artykule znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak prawidłowo się do tego zabrać. Wyjaśniamy, jakie narzędzia i materiały są potrzebne, na co zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca do samodzielnego montażu kotła gazowego oraz jak poprawnie podłączyć urządzenie do instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej. Przeczytaj, jak sprawić, by działał on bezpiecznie i efektywnie!
  • 14.02.2025 08:09
Jak prawidłowo zamontować kocioł gazowy – pigułka wiedzy

Montaż kotła gazowego – najpierw przygotuj miejsce

Zanim podejmiesz decyzję o montażu kotła gazowego, w pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować pomieszczenie, w którym ma się on znaleźć. Powinno ono spełniać prawne warunki określone w Warunkach Technicznych do montażu urządzeń gazowych. Najczęściej kotły montuje się w łazienkach, czasami również w kuchniach. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba sprawdzić, czy wybrane pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości i czy ma zapewnioną dobrą wentylację – która jest niezbędna, jeśli planuje się ogrzewać dom gazem.

Uwaga: nie wolno montować kotła nad wanną lub brodzikiem natryskowym, a tylko w strefie zależnej od stopnia ochrony IP (IP 44 – strefa 2 wg PN-IEC 60364-7-701:2010)!

Wybierz odpowiedni kocioł kondensacyjny do montażu

Jeżeli zdecydowałeś już, w którym miejscu będzie się znajdować Twój kocioł gazowy, następnie należy wybrać jego rodzaj. Od tego w dużej mierze będzie zależał sam proces instalacji. Upraszczając podział, można wymienić kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania.

Te pierwsze to takie urządzenia, które przygotowują CO, ale nie mają zintegrowanego systemu podgrzewania CWU. Jednak wraz z dodatkowym cylindrycznym, wolnostojącym podgrzewaczem wody oferują bardzo wysoki komfort CWU. Z kolei kotły dwufunkcyjne posiadają zintegrowany system podgrzewu CWU, czyli mają wbudowany wymiennik wtórny. Są one bardzo cenione przez użytkowników, którzy mają ograniczoną powierzchnię montażu kotła oraz nie wymagają dużej ilości CWU.

Na rynku producenci prześcigają się w parametrach, jakie oferują ich produkty, lecz tak naprawdę warto zwrócić uwagę tylko na kilka z nich. Przede wszystkim sprawdź wymiary kotła – np. kocioł jednofunkcyjny wiszący Thelia Condens AS marki Saunier Duval o kompaktowej budowie (wymiary 72 × 42 × 30 cm dla kotła o mocy 20 kW) może być zamontowany w mniejszych przestrzeniach.

Samodzielny montaż kotła kondensacyjnego – co musisz wiedzieć?

Jeżeli jesteś osobą, która posiada odpowiednie uprawnienia do montażu urządzeń gazowych i elektrycznych oraz posiadasz uprawnienia do montażu kotłów Saunier Duval, to cała ta procedura będzie dla Ciebie bardzo prostą czynnością. Zawarta w opakowaniu instrukcja instalacji i konserwacji bardzo dokładnie opisuje, jak zamontować kocioł gazowy oraz wykonać podłączenia wodne, gazowe i elektryczne. Jeżeli chciałbyś zweryfikować schemat instalacji, zespół projektowy Saunier Duval dostarczy Ci sprawdzone rozwiązania.

Jeżeli jesteś użytkownikiem, który nie posiada wyżej wymienionych uprawnień, należy wówczas skorzystać z usług wykwalifikowanego instalatora. Samodzielny montaż kotłów gazowych bez odpowiednich uprawnień jest bowiem prawnie zabroniony. Najważniejsze, aby montaż pieca kondensacyjnego został wykonany przez instalatora mającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Zazwyczaj warunkiem gwarancji u wielu producentów (w tym również Saunier Duval) jest posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji tegoż producenta dla konkretnego rodzaju urządzenia.

Nawet jeśli nie ma takiego wymogu, to i tak warto wybierać wśród specjalistów, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i znają dane urządzenie. Unikniesz w ten sposób potencjalnego zagrożenia nieodpowiedniego montażu i tego, że wykonawca będzie sprawdzał swoją wiedzę na Twoim kotle. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że instalacja i urządzenie grzewcze będą funkcjonować bezawaryjnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Koszt montażu kotła gazowego oraz pierwsze uruchomienie

W zależności od regionu koszt montażu kotła gazowego może się od siebie różnić. Wszystko zależy od tego, czy masz już gotową instalację, czy też instalator wykonuje całość kompleksowo. Za proste zamontowanie kondensacyjnego kotła gazowego – bez znacznych przeróbek instalacji i wymiany przewodów spalinowych – zapłacisz od 1500 do 2000 zł. Wykonanie takiej usługi jest z reguły możliwe w ciągu jednego dnia.

Po wykonanej instalacji kotła gazowego należy sprawdzić poprawność jego działania. Autoryzowany instalator sprawdzi listę kontrolną czynności, w której zweryfikuje wszystkie niezbędne elementy instalacji. Duplikat takiej listy kontrolnej otrzymuje również klient po pozytywnym odbiorze instalacji. Możesz wówczas poprosić instalatora, aby wytłumaczył Ci cały schemat działania urządzenia, oznaczył kierunki przepływów na instalacji oraz wyjaśnił działanie odpowiednich zaworów. Zapoznaj się z instrukcją i sprawdzaj co jaki czas instalację pod kątem nieszczelności i spadku ciśnienia. Jeżeli woda w Twojej okolicy odznacza się wysokim stopniem twardości, rozważ zainstalowanie zmiękczacza wody.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama