Reklama

Projekt domu z otwartą kuchnią – nowoczesność i jej praktyczne zastosowania.

Gdy ostateczne decyzje o budowie domu zostały już podjęte i mamy pełne przekonanie, że to najlepszy wybór dla nas i naszych bliskich, następnym krokiem jest wybór wymarzonego projektu domu. Rozważamy, jak duży powinien być nasz przyszły dom, jaki układ pomieszczeń będzie najbardziej funkcjonalny, a także, czy zdecydować się na dom parterowy, czy może wybrać dom z piętrem. Istotnym aspektem, który musimy rozstrzygnąć, jest również określenie, czy preferujemy projekt domu z kuchnią otwartą, czy zamkniętą. Należy przeanalizować wszystkie korzyści i wady obu rozwiązań, aby podjąć decyzję, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Otwarta kuchnia to nowoczesny trend, który ma swoje praktyczne zastosowania.
  • 14.02.2025 08:36
Projekt domu z otwartą kuchnią – nowoczesność i jej praktyczne zastosowania.

Optymalna lokalizacja kuchni w domu jednorodzinnym. 



Projektanci, w większości jednorodzinnych budynków sugerują, że kuchnię najlepiej jest umieścić od strony północnej lub południowo-wschodniej. Skąd taka koncepcja? Na przykład dlatego, że poranna kawa smakuje lepiej przy naturalnym świetle słonecznym. Obecnie jednak miejscem spożywania porannych posiłków jest częściej jadalnia, szczególnie gdy postawimy na projekty domów z otwartą kuchnią
Analizując projekty domów z otwartą strefą dzienną złożoną z salonu i kuchni możemy zauważyć, że przeważają te, w których kuchnia jest umiejscowiona blisko wejścia do domu, między innymi dla tego, aby łatwo było rozpakować zakupy. Kuchnia zlokalizowana od frontu pozwala również na doskonałą obserwację wszystkiego, co rozgrywa się na zewnątrz. Mamy kontrolę nad bawiącymi się w ogrodzie dziećmi oraz widzimy, kiedy kurier podjeżdża z długo wyczekiwaną paczką.

Dom przy Rubinowej 14

 

Dom przy Rubinowej 14

Kuchnia z tyłu domu – gdy priorytetem jest słońce w salonie. 



Alternatywnym wariantem jest zlokalizowanie kuchni w tylnej części domu. Musimy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Czy lubimy urządzać spotkania na świeżym powietrzu lub jeść posiłki na tarasie z rodziną? Czy mamy małe dzieci, które chcemy mieć na oku, gotując posiłki? Powyższe argumenty przemawiają za wyborem projektu domu z kuchnią umieszczoną w pobliżu tarasu. Nie musimy transportować posiłków na taras przez cały salon, nie musimy ciągle odchodzić od gotowania, by mieć pod opieką bawiące się dzieci. Kuchnia z bezpośrednim wyjściem na taras zlokalizowany na z boku, lub na tylnej ścianie budynku sprawia również, że to pokój dzienny staje się najbardziej doświetlonym pomieszczeniem w domu. Ulokowany od południa będzie jasny i pełen słonecznych promieni, od wschodu do zachodu. Wybierając projekty domów z południową ekspozycją salonu stawiamy na jasne i przyjemne wnętrze, które dzięki powiększonym przeszkleniom, będzie doskonałym miejscem do codziennego wypoczynku.

Dom przy Alabastrowej 55


Dom przy Alabastrowej 55

Kuchnia jako ozdoba domu – jak wyeksponować zalety otwartej kuchni?


Projekty domów z otwartą kuchnią cieszą się obecnie największą popularnością wśród inwestorów. Dlaczego tak je doceniamy? Przede wszystkim za ich otwartość – zarówno na salon, jak i na nową jakość codziennego życia. Aktualna dostępność różnego rodzaju materiałów i dekoracji oferują szerokie możliwości aranżacji stylowej kuchni. Kluczowym założeniem jest harmonijne dopasowanie kolorystyki, stylistyki i form mebli kuchennych do wystroju salonu oraz innych reprezentacyjnych wnętrz. Otwarta kuchnia to już nie tylko przestrzeń robocza, jak dawniej – dziś gotowanie staje się częścią życia towarzyskiego i rodzinnego. Warto więc zadbać o jej funkcjonalność, aby zawsze była gotowa na odwiedzających nas gości. To, czy urządzimy kuchnię w stylu rustykalnym, industrialnym, boho, czy glamour będzie zależało od naszych indywidualnych upodobań estetycznych. Ważne by zachować umiar i spójną całość otwartego wnętrza. Stawiając na projekty domów z otwartą kuchnią wybieramy nie tylko wygodną komunikację na terenie parteru. Kładziemy również nacisk na większa integrację domowników, ponieważ nic tak nie jednoczy rodziny, jak wspólne przygotowywanie posiłków i cieszenie się swoją obecnością, nawet przy wykonywaniu prozaicznych czynności w kuchni.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama