Najczęstsze przyczyny awarii strugów stolarskich
Strugi są narzędziami wykorzystywanymi przez stolarzy w ich codziennej pracy. W związku z intensywną eksploatacją nawet w przypadku modeli najlepszych marek zdarzają się różnego rodzaju uszkodzenia. Największym problemem jest zazwyczaj stępienie ostrzy, wykluczające możliwość precyzyjnej obróbki materiału. W tym przypadku wystarcza jednak regularne ostrzenie, a także stosowanie się do wskazówek producenta. Nieprawidłowe wykorzystanie strugów może z kolei prowadzić do poważniejszych awarii. Należą do nich między innymi:
- poluzowanie ostrzy lub uchwytu,
- pęknięcie lub złamanie ostrza,
- brak możliwości ustawienia głębokości strugania,
- zużycie elementów wewnętrznych.
Wspomniane usterki w większości przypadków można wyeliminować, stosując części zamienne do strugów. Nie zaleca się jednak samodzielnego naprawiania sprzętu. Zdecydowanie lepiej oddać go w ręce specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę na ten temat oraz lata doświadczenia.
Czy warto naprawiać strugi stolarskie?
Usterki strugów mogą się zdarzyć nawet w przypadku najlepszych modeli dostępnych na rynku. Czy wówczas konieczna jest wymiana sprzętu na nowy? Niekoniecznie! Zamiast wyrzucać urządzenie na śmietnik, warto się zastanowić nad jego naprawą. W przypadku większości awarii jest to możliwe – jeśli nie samodzielnie, to z pomocą profesjonalistów. Dlaczego takie podejście się opłaca? Przede wszystkim dzięki temu można oszczędzić dużo pieniędzy. Wysokiej jakości strugi stolarskie nie należą bowiem do najtańszych. Zdecydowanie korzystniejsza jest więc kilkukrotnie tańsza naprawa.
Oszczędności to jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Ważnym aspektem jest także ochrona środowiska. Utylizacja strugów oznacza produkcję elektrośmieci, których liczba z roku na rok rośnie. Warto więc wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zamiast wyrzucać narzędzie, które jeszcze może być sprawne, zdecydowanie lepiej jest oddać je w ręce fachowców.
Jak znaleźć dobrego specjalistę, który zajmuje się naprawą strugów?
Jeśli chodzi o sprawne i bezproblemowe usuwanie usterek strugów, podstawą jest znalezienie dobrego serwisu, co może być wyzwaniem. Naprawą tego typu narzędzi mogą się zająć specjaliści w stacjonarnym punkcie. Nie zawsze jednak takie miejsca znajdują się w okolicy, a dojazd do nich bywa uciążliwy. Czy istnieje jakaś alternatywa? Tak! Coraz popularniejsze stają się takie platformy jak GTX Service. Skupiają zarówno sklepy, jak i serwisy naprawcze elektronarzędzi. Pośrednictwo serwisu sprawia, że można mieć pewność profesjonalnej obsługi. Jak wygląda cały proces naprawy w tym przypadku?
- Należy zlecić naprawę – określić markę narzędzia, model oraz krótko opisać usterkę.
- Określić maksymalną cenę, jaką jest się w stanie zapłacić za naprawę.
- Podać swoje dane.
- Ustalić szczegóły dotyczące odbioru oraz dostawy sprzętu po wykonaniu usługi.
Ogromnym plusem platform tego typu jest bardzo wygodny oraz szybki proces zgłaszania usterki i odbioru sprzętu. Nie trzeba szukać serwisu stacjonarnie, dzięki czemu oszczędza się wiele czasu. Dość nietypowym rozwiązaniem jest także wspomniane określenie maksymalnej kwoty, którą można zapłacić za naprawę. To znacznie usprawnia cały proces. Jeżeli po analizie fachowców okaże się, że koszt usługi nie przekracza ustalonej przez klienta ceny, odbywa się ona automatycznie. Jeżeli natomiast całkowita cena okazuje się większa, serwis przesyła wiadomość z prośbą o akceptację. Właściciel może wówczas zadecydować, co zrobić – nie jest w żaden sposób zobligowany do tego, aby skorzystać z opcji naprawy, gdyby ta okazała się nieopłacalna.