Reklama

Marzysz o salonie z kominkiem? Sprawdź, jak go praktycznie urządzić

Salon, w którym trzaska ogień w kominku, a płomienie delikatnie rozświetlają wnętrze, to marzenie wielu osób. W takim pokoju można oderwać się od codziennych trosk i wyciszyć skołatane nerwy. Dodatkowo kominek pozwala ogrzać się w długie, jesienne wieczory i zimowe dni. Jeśli i Ty marzysz o salonie z kominkiem, sprawdź, jak stworzyć jego praktyczną aranżację.
  • 24.03.2025 13:22
Marzysz o salonie z kominkiem? Sprawdź, jak go praktycznie urządzić

Po pierwsze bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią w salonie z kominkiem jest bezpieczeństwo. Domownicy powinni mieć pewność, że ogień z kominka nie rozprzestrzeni się na cały dom i nie doprowadzi do pożaru tragicznego w skutkach. Przede wszystkim na etapie budowy kominka powinieneś zadbać o prawidłowe odprowadzanie dymu, by nie dopuścić do jego wydmuchiwania na salon. Ogień powinien dobrze się palić, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do wydzielania czadu.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie paleniska, można zamknąć ją za specjalną szybą żaroodporną. Dzięki niej panele w jodełkę, dywan lub fotel w pobliżu kominka są dobrze chronione przed przypadkową iskrą. Szyba nie tylko nie dopuszcza do zaprószenia ognia, ale i do pojawiania się nieestetycznych śladów i przypaleń z powodu iskier wydostających się z paleniska.

Dodatkowo w pomieszczeniu warto zamontować czujnik czadu i dymu. Niewielki sprzęt w przypadku zagrożenia sygnalizuje jego wystąpienie i pomoże uratować życie lub zdrowie domowników. Montaż czujnika rekomenduje straż pożarna w każdym budynku, w którym znajduje się źródło ognia i dymu.

Kącik wypoczynkowy przy kominku

W przytulnym i praktycznym salonie nie może zabraknąć miejsca do relaksowania się tuż przy kominku. Na podłodze można ułożyć zarówno panele laminowane imitujące drewno, jak i podłogę z drewnianych desek, a następnie przykryć je dywanem z długim włosiem lub skórą syntetyczną. Obok kominka możesz ustawić też wygodny fotel uszak, który doskonale sprawdzi się w szczególności podczas czytania książek w zimowe wieczory.

Dodatkowo w kąciku wypoczynkowym nie powinno zabraknąć wysokiej lampki lub innego źródła światła, które przyda się czytającym domownikom. Jeśli lubisz również sięgać po gorącą herbatę lub kawę, przy fotelu i kominku możesz postawić nieduży stolik kawowy z półką. Prosty mebel sprawdzi się jako miejsce do ustawienia kubka z gorącym napojem lub odłożenia czytanej książki na później.

Elegancka obudowa kominka

W salonie warto zadbać o elegancką obudowę kominka. Dzięki niej wnętrze nabiera jeszcze więcej przytulności i elegancji, jednak to nie są jedyne jej zalety. Dodatkowo obudowa odpowiedniej szerokości może służyć jako półka do przechowywania. Możesz ustawić na niej różne pamiątki, ramki ze zdjęciami i wiele innych przedmiotów. Ważne jest jedynie zadbanie o to, by obudowa nie nagrzewała się nadmiernie od ognia i by chroniła delikatne przedmioty przed ekspozycją na zbyt wysoką temperaturę.

Tworząc obudowę kominka, możesz uwzględnić w niej miejsce do przechowywania drewna opałowego. Może do być zarówno niewielka wnęka nad paleniskiem, jak i większa przestrzeń w zależności od sposobu wykorzystania kominka. Jeśli palenisko służy jedynie do tworzenia przytulnej atmosfery w chłodne dni, drewutnia może być mała. Z kolei wykorzystanie kominka jako źródła ciepła w całym domu i do zasilania centralnego ogrzewania wymusza stworzenie większej przestrzeni do przechowywania opału.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama