Poniżej kilka rad w zakresie prawidłowej eksploatacji wkładu lub kasety kominkowej:
- Wkład kominkowy musi być podłączony do indywidualnego szybu kominowego o ciągu 10±2 Pa.
- Przydatność przewodu kominowego do podłączenia wkładu powinna być potwierdzona przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Opinia kominiarska powinna zawierać informację o wartości podciśnienia w przewodzie kominowym, do którego podłączony będzie wkład.
- Wymuszony system wentylacji w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest wkład kominkowy, wymaga zapewnienia dopływu powietrza z zewnątrz.
- Wkłady kominkowe ustawia się w odpowiednich odległościach w celu zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, minimum 1 m od materiałów palnych, lub 0,5 m od palnych elementów konstrukcji budynku zabezpieczonych przed zapaleniem odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.
- Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa pożarowego, nie należy ustawiać przedmiotów w odległości mniejszej niż 1,5 m od szyby pracującego wkładu kominkowego.
- Przed wkładem kominkowym należy zachować minimalną strefę bezpieczeństwa o wymiarach 0,75 x 0,75m, wykonaną z materiałów niepalnych (płytki ceramiczne, terakota, blacha...) zabezpieczającą podłoże przed ewentualnym żarem wypadającym z wkładu w trakcie normalnej eksploatacji.
- Otwieranie drzwiczek oraz regulację dopływu powietrza do paleniska w trakcie eksploatacji należy wykonywać wyłącznie w rękawicach ochronnych lub za pomocą „zimnego klucza” będącego w wyposażeniu kominka.
- Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Materiał opracowany przez redakcję