Kominki z wkładami grzewczymi mają czterokrotnie większą wydajność grzewczą niż klasyczny kominek otwarty. Uzyskuje się to dzięki szczelności paleniska i doskonałej kontroli i regulacji procesu spalania oraz lepszemu odbiorowi emitowanego ciepła. Kominek z wkładem grzewczym grzeje na dwa sposoby:
- przez bezpośrednie promieniowanie ciepła przez specjalną ceramiczną szybę,
- przez konwekcję, dzięki cyrkulacji powietrza wokół paleniska.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Trzeba pamiętać, że ciepło promieniuje nie tylko przez szybę, ale także przez ścianki żeliwne czy stalowe, a także przez rurę przyłączeniową. Badania wykazały, że promieniowanie cieplne z paleniska żeliwnego nagrzewa otaczające ściany do temp. około 250˚C. W tym wypadku na obudowę można stosować jedynie materiały odporne na tak wysoką temperaturę.
Zastosowanie izolacji termicznej z wełny mineralnej gr. 4 cm, z zachowaniem wentylowanej pustki powietrznej, zdecydowanie obniża temperaturę na wewnętrznych ściankach otoczenia do 85˚C. Dzięki takiej izolacji można już stosować na obudowy większość oferowanych materiałów budowlanych.
Te same badania wykazały, że zastąpienie wełny mineralnej blachą galwanizowaną z obustronną, wentylowaną pustką powietrzną, daje jeszcze lepsze rezultaty. W takim przypadku na wewnętrznej ściance otoczenia uzyskuje się temperaturę tylko 50˚C. Ekran taki działa podobnie jak parasol chroniący przed promieniowaniem słonecznym lub wiata, która daje cień.
Obecnie często do budowy kominka używa się specjalnych płyt krzemianowo-wapniowych, które oprócz funkcji budulca kominka pełnią równocześnie funkcję izolacji.
Dystrybutor gorącego powietrza spełnia więc w kominku dwa zadania:
- gromadzenie nagrzanego powietrza w celu rozprowadzenia go specjalnymi kanałami do poszczególnych pomieszczeń,
- funkcję izolacyjną i ochronną przed nadmiernym nagrzewaniem się ścianek otoczenia poprzez promieniowanie cieplne.
Należy pamiętać , że przestrzeń powietrzna z obu stron ścianki dystrybutora powinna być wentylowana. W żadnym wypadku nie wolno tych przestrzeni wypełniać wełną mineralną.
Nie wszystkie oferowane w sprzedaży wkłady kominkowe wyposażone są fabrycznie w dystrybutory gorącego powietrza. Zrobienie takiego blaszanego dystrybutora nie jest trudne ani kosztowne, a wiele firm ma w swojej ofercie tego typu produkty. Można oczywiście stosować wełnę mineralną, ale odporną na wysoką temperaturę i zabezpieczoną folią aluminiową. Przy zabezpieczaniu otoczenia przed nadmiernym ciepłem promieniowania nie można zapominać o podłodze. Często pod paleniskiem robi się wnękę wlotu zimnego powietrza, w której umieszcza się polana.
Materiał opracowany przez redakcję