Reklama

O co chodzi z tymi wkładami kominkowymi?

Jeżeli myślimy o kominku w domu, to zwykle jest to tzw. kominek grzewczy zaopatrzony w fabrycznie wykonane palenisko – wkład zamknięty oszklonymi drzwiczkami. Zamknięcie paleniska pozwala na kontrolę nad procesem spalania...
O co chodzi z tymi wkładami kominkowymi?
Kominek narożny

Źródło: Ruegg

Jeżeli myślimy o kominku w domu, to zwykle jest to tzw. kominek grzewczy zaopatrzony w fabrycznie wykonane palenisko – wkład zamknięty oszklonymi drzwiczkami. Zamknięcie paleniska pozwala na kontrolę nad procesem spalania, szyba zaś pozwala na obserwację ognia. Konkurentów kominek grzewczy w swojej rodzinie ma wielu, ale prawdę mówiąc, żaden nie jest groźny.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Kominek z „tradycyjnym” otwartym paleniskiem jest coraz rzadziej budowany z uwagi na swoje wysokie wymagania kominowe, kapryśną naturę oraz niską sprawność cieplną. Takie kominki, gdy już funkcjonują, wymagają ciągłego nadzoru i nadają się raczej do luksusowych rezydencji ze służbą niż do domu zabieganego Kowalskiego.

Kaflowe piece i kominki z piecowymi wkładami jako dostawcy ciepła mają wiele zalet, jednak jako dostawcy płomiennych wrażeń mają ograniczone możliwości.

Są też zwykle droższe od kominków grzewczych i bardziej skomplikowane w projektowaniu i budowie. Ba, nawet w krajach, takich jak Austria czy Niemcy, tylko na niektórych terenach są prawdziwie popularne. Piec kominkowy z kolei przez wielu jest uważany za rodzaj prowizorki. Wysokiej jakości piece potrafią też sporo kosztować, bo jest w nich zawarta robocizna i koszty duńskiego, niemieckiego czy austriackiego producenta.

Poza tym docelowa grupa klientów, dla której są przeznaczone, albo w Polsce nie istnieje, albo jest biedna jak przysłowiowa mysz kościelna.

Tak więc zostajemy przy kominkach grzewczych z wkładem. Tego rodzaju kominki są doskonałym ogrzewaniem uzupełniającym, ponieważ szybko oddają ciepło. Część z niego promieniuje bezpośrednio przez szybę. Pozostałą ilością ciepłego powietrza można dogrzać pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, bądź rozprowadzić za pomocą specjalnych kanałów do innych pomieszczeń. Jeżeli nie posiadamy wkładu/kasety z wentylatorami i nie korzystamy z elektryczności do dystrybucji gorącego powietrza, to taki kominek stanowić może nie tylko piękny obiekt w salonie, nie tylko może obniżyć koszty użytkowania głównego systemu grzewczego, ale może też być dostawcą ciepła na tzw. „czarną godzinę”, kiedy zawiodą wszystkie inne media. Asortyment produkowanych obecnie wkładów kominkowych jest bardzo duży.

Różnią się one krajem pochodzenia, rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, wielkością czy parametrami uzupełniającymi, jak rodzaj zamykania drzwiczek czy sposób pobierania powietrza do spalania. Nas tym razem interesuje ich różnorodność pod względem kształtów widocznych po zabudowaniu, ponieważ ten parametr jest decydujący dla architektury całego kominka. Również różnorodność prefabrykowanych palenisk zamkniętych zdecydowała w dużej mierze o ich wygranej nad ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi palenisk otwartych. Proszę pamiętać, że kominek jest jednym z centralnych punktów domu, warto więc sprawie jego wyboru poświecić trochę czasu.

 

Witold Hawajski 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama