Kominek dwustronny – eleganckie połączenie dwóch przestrzeni
Tradycyjną formą wkładu kominkowego jest palenisko z płaską fasadą i przeszklonym frontem. Kominek dwustronny, jak sama nazwa wskazuje, posiada wkład kominkowy, który ma dwie – ustawione równolegle – przeszklone fasady. Taki układ pozwala nie tylko na obserwację ognia z dwóch różnych pomieszczeń albo dwóch stref jednego wnętrza, ale też pozwala stworzyć dwie niezależne od siebie aranżacje kominkowe. Szukając dwustronnego wkładu kominkowego możecie spotkać się też z innymi określeniami tego kominkowego formatu, jak paleniska vis-à-vis czy wkłady kominkowe typu tunel. Każde z nich dotyczy tego samego rozwiązania.
Więcej podobnych treści znajdziesz w dziale Magazyn Świat Kominków
Kominek dwustronny piękno ognia i praktyczne aspekty użytkowania
Każdy kominkowy format ma swoją specyfikę. Kominki dwustronne to rozwiązania, w których prym wiedzie estetyka. Dużym atutem jest atrakcyjna wizja ognia na przestrzał i możliwość stworzenia dwóch niezależnych aranżacji kominkowych dopasowanych do aranżacji wnętrza. Takie kominki stanowią efektowną ozdobę i są rozwiązaniem doskonale odnajdującym się w przestrzeniach domów o otwartym planie. Jednak tak jak piękna, mocno dopasowana do sylwetki długa suknia na specjalną okazję wygląda zjawiskowo, tak ma też swoje niedogodności: krępuje ruchy i wymusza inny sposób poruszania się. Podobnie jest z dwustronnym kominkiem – eksponuje pięknie płomień, ale – szczególnie w przypadku dwustronnych kominków na drewno – jest mniej wygodny w użytkowaniu, niż inne formaty. Układając drewno, musimy uważać, aby polana nie opierały się o drugą szybę, dodatkowo dwie szyby to prawie całe wyprodukowane ciepło wyemitowane niemal w trybie natychmiastowym do pomieszczenia. Można próbować temu zaradzić, wybierając dwustronny wkład kominkowy na drewno z podwójnym przeszkleniem. To ograniczy nieco emisję i jest polecane szczególnie do mniejszych wnętrz, aby zapewnić komfort cieplny i nie doprowadzić do przegrzania pomieszczenia. I jeszcze jedno – skoro większość wyprodukowanej przez kominek energii wypromieniowana jest przez szybę, to nie ma zbyt wiele ciepła, które można zatrzymać na dłużej i zakumulować w masie ceramicznej lub cieczy. Dlatego też dwustronne paleniska z dodatkową akumulacją czy wymiennikiem wodnym to rzadziej spotykane rozwiązania. Oczywiście, nie jest to wykluczone i na rynku są takie paleniska, a nawet gotowe steatytowe kominki, które dają taką możliwość, jednak to nie jest domena dwustronnego kominka. On przede wszystkim ma eksponować atrakcyjny ogień!
Co warto jeszcze wiedzieć, wybierając wkład kominkowy z dwiema bliźniaczymi fasadami? Istotne jest to, co w każdym kominku na drewno – samodzielny przewód kominowy, doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz i, oczywiście, certyfikat Ekoprojekt. To absolutny must have! Warto też na etapie projektu zaplanować umiejscowienie komina; w przypadku kominków dwustronnych komin może znajdować się bezpośrednio nad paleniskiem lub przy jednej z nieoszklonych ścianek wkładu.
Wybór odpowiedniego paliwa do kominka dwustronnego zależy nie tylko od preferencji estetycznych, ale także od codziennej wygody użytkowania. Mimo że tradycyjny kominek opalany drewnem oferuje autentyczny ogień, jego zapach, trzask i, niejako w pakiecie, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne (może być źródłem ciepła w razie awarii), to nie zawsze – i to z różnych względów – będzie najlepszym wyborem. Pamiętajcie, bogactwo kominkowego świata jest tak duże, że kominek może być dopasowany do Was!
Kominki tunelowe na różne paliwa – jaki kominkowy wkład dwustronny wybrać?
To, co dla drewna w paleniskach i ich rozmiarach – wysokościach i szerokościach – bardzo trudne do osiągnięcia i niedostępne w seryjnie produkowanych wkładach kominkowych, możliwe jest w paleniskach na inne paliwa. Dwustronne paleniska o wysokości czy szerokości dwóch metrów nie stanowi problemu. Bez większych problemów znajdziemy też paleniska w wersji mini – mniejsze i płytsze niż nawet najmniejszy wkład kominkowy na drewno. Dlatego jeśli macie nietypowe wymagania, mieszkacie w miejscu, gdzie nie ma komina, albo ze względu na inne parametry któreś z zasilanych alternatywnymi paliwami kominków Was przekonuje, to w modelach vis-à-vis znajdziecie pełen wachlarz wartych rozważenia rozwiązań.
Każde z paliw ma swoją specyfikę. Kominek gazowy wymaga projektu instalacji gazowej i koncentrycznego komina, który jednocześnie odprowadza spaliny i doprowadza do paleniska powietrze do spalania. Kominki gazowe mogą być zasilane gazem z sieci lub gazem LPG z butli, gdy doprowadzenia gazu brak. Sposób zasilania gazem trzeba uwzględnić podczas zamawiania paleniska. Gazowy kominek jest łatwy i szybki w obsłudze – często przy pomocy pilota możemy nie tyko włączać czy wyłączać kominek, ale też regulować wysokość płomienia, poziom zużycia gazu (zaawansowane kominki gazowe mają funkcje oszczędzające ilość zużytego gazu, nie tracąc na atrakcyjności wizji ognia). W niektórych modelach znajdziemy też generator iskier i funkcję dźwiękową imitującą trzaskający ogień. Wszystko, aby wieczór spędzony przy takim kominku oddziaływał na różne zmysły. Podobnie wygodnie i przy pomocy pilota możemy zarządzać pracą kominka na prąd. W jego przypadku jedyne co musimy posiadać to dostęp do prądu. Taki kominek – w przeciwieństwie do drewna czy gazu – pozwala cieszyć się płomieniem nawet w upalne dni. Wszystko dzięki możliwości działania z grzałką lub bez niej – to użytkownik decyduje, czego w danej chwili potrzebuje. W wersji dwustronnej dostępne są tylko najnowocześniejsze kominki elektryczne, a najbardziej realistycznie wyglądają te, które działają na zasadzie podświetlania pary wodnej.
Na koniec zostały kominki, które – podobnie jak te na prąd – nie potrzebują komina, ale prawdziwie grzeją i oferują żywy ogień. W ofercie biokominków znajdziemy zarówno gotowe propozycje dwustronnych kominków (w tym też modele wiszące), jak i paleniska przeznaczone do zabudowy. Biokominki zasilane są płynnym paliwem na bazie alkoholu etylowego, dlatego każdy posiadacz takiego urządzenia przed uruchomieniem powinien, głównie ze względów bezpieczeństwa, zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i pamiętać, że bezwzględnie nie wolno dolewać paliwa do działającego urządzenia lub gdy jeszcze całkowicie nie ostygło. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na kominek w wersji bio? Ogień biokominka, jak każdy inny, zużywa tlen, dlatego sprawna i wydolna wentylacja, ewentualnie rozszczelnianie lub otwieranie okien w trakcie palenia może okazać się niezbędne, aby nie zrobiło się w pomieszczeniu zbyt duszno.
Aranżacja wnętrza z kominkiem dwustronnym
Aranżacja wnętrza z kominkiem dwustronnym stwarza szerokie możliwości zarówno w kwestii estetyki, jak i funkcji. Kominki te najlepiej prezentują się w otwartych przestrzeniach, gdzie mogą pełnić rolę naturalnej przegrody, dzieląc pomieszczenia bez utraty wizualnej głębi. Kominek dwustronny może też być umieszczony centralnie, rozdzielając bardziej subtelnie strefy funkcjonalne we wnętrzu. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie paleniska dwustronnego nie nad samą podłogą, ale znacznie wyżej. Takie położenie nie tylko będzie wygodniejsze pod kątem obsługi paleniska, bo nie będzie wymagało schylania się, ale też pozwoli wyeksponować widok ognia, bo znajdzie się on na wysokości wzroku. W takim układzie można, np. od strony jadalni, umieścić pod paleniskiem stół i zorganizować ciekawą strefę jadalną z ogniem tuż obok.
Kominek dwustronny, mimo że najlepiej odnajduje się w przestronnych wnętrzach, odnajdzie się również w bardziej kompaktowej przestrzeni. Może przecież zastąpić ściankę działową. Wbudowany w ścianę stanie się dyskretnym, ale efektownym elementem wnętrza, jednocześnie nie zajmując zbyt dużo miejsca. Każdy, kogo ogranicza przestrzeń lub z innych względów woli gotowe urządzenia, których forma i wygląd finalny jest pewny, powinien zapoznać się z ofertą wolno stojących piecyków kominkowych. Zarówno wśród rozwiązań na drewno, jak i gaz znajdziecie piece z tunelowym paleniskiem. Kompaktowa forma to również domena kominków modułowych, czyli zestawów palenisko plus zabudowa. Wśród tego typu kominków też znajdziecie – zazwyczaj prostopadłościenne, nowoczesne, betonowe lub steatytowe – formy z wizją ognia na przestrzał.
Ogień umieszczony w przeszklonym tunelu to niezwykła dekoracja wnętrza. Jednak ogień nie zawsze płonie, zatem warto, aby dwie twarze kominka otrzymały swoją dopasowaną do wnętrza oprawę. Może być ona nowoczesna, minimalistyczna, industrialna, klasyczna lub sielska. Korzystać można z różnych materiałów, jak kamień, stal, szkło, beton, spieki, cegła, tynki ozdobne czy ceramika. Wszystko zależy od pomysłu. A jeśli takiego brak, to mała podpowiedź – postawcie na jedno z dwóch rozwiązań i albo w myśl zasady mniej znaczy więcej niech minimalizm zabudowy eksponuje to, co najważniejsze – czyli ogień, albo skierujcie się w stronę ponadczasowej klasyki, w której dwustronne palenisko w oprawie klasycznego portalu kominkowego sprawdzi się zawsze, dodając wnętrzu elegancji.
Jeden projekt – dwa kominki. Wydawać by się mogło, że kominek dwustronny to rozwiązanie dla niezdecydowanych. Nic bardziej mylnego, ponieważ to format wymagający świadomej decyzji, dopracowanego projektu i precyzyjnego wykonania.