Reklama

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP)- sprawdzone rozwiązanie na nowe potrzeby

Przez ostatnie lata instalacja systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) budziła dużo wątpliwości wśród inwestorów i potencjalnych użytkowników. Główny zarzut, to kłopoty z utrzymaniem czystości, np. „bo brudzi okolice kratki”. Pojawiały się także pytania o przyszłość palenia drewnem w obliczu zmieniających się przepisów.
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza (DGP)- sprawdzone rozwiązanie na nowe potrzeby
Kominek na drewno Defro Home, model Portal ME G

Na pierwszą bolączkę istnieją już sprawdzone rozwiązania w postaci filtrów oraz dobrych praktyk wykonawczych (bo część z tych bolączek to właśnie błędy wykonawcze). Natomiast w stosunku do drugiej bolączki – pozostaje wierzyć, że rozsądek legislatorów zwycięży i odnawialne paliwo, jakim jest drewno, zostanie z nami na długie lata, zapewniając przy okazji bezpieczeństwo energetyczne. To ostatnie wydaje się w omawianym przypadku kluczowe, ponieważ za pomocą kominka i systemu rozprowadzania ciepła możemy w małym domu stworzyć instalację, która w pełni zabezpieczy nas „grzewczo” na wypadek braku prądu czy gazu. Oczywiście, w okresach przejściowych w zupełności wystarczy jako główne źródło ciepła. Obecnie – w czasach rosnących kosztów ogrzewania i potrzeby niezależnych, energooszczędnych rozwiązań – system DGP wraca do łask. Choć dystrybucja gorącego powietrza z kominka nie jest w stanie, pod względem wygody obsługi, konkurować z nowoczesnymi systemami grzewczymi w nowo budowanych domach energooszczędnych, to w starszych domach i w niewielkich obiektach rekreacyjnych stanowi praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Coraz popularniejsze staje się łączenie DGP z akumulacją. Pozwala to na dłuższe, bardziej równomierne i przyjazne dla użytkowników rozłożenie kominkowego ciepła. Samo palenie w kominku, oprócz walorów grzewczych, dostarcza także to, czego żadna pompa ciepła nigdy nie zapewni, czyli wyjątkową atmosferę i klimat.

Więcej podobnych treści w dziale KOMINKI

 

Jak kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) rozprowadza ciepło po całym domu?

DGP opisywaliśmy wiele razy na łamach Świata Kominków, więc teraz tylko kilka słów o tym, jak on pracuje. Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji, bardzo wydajnie oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. DGP transportuje ciepło z kominka do innych pomieszczeń budynku za pomocą specjalnie zaprojektowanej sieci kanałów izolowanych. W podstawowej wersji systemu ciepłe powietrze rozchodzi się grawitacyjnie, wykorzystując proste prawa fizyki: ciepłe powietrze unosi się do góry i przemieszcza w kierunku kanałów dystrybucyjnych. W bardziej zaawansowanych instalacjach stosuje się aparaty nawiewne, które przyspieszają cyrkulację powietrza, umożliwiając szybsze i bardziej równomierne ogrzanie pomieszczeń. Dzięki temu ciepło może dotrzeć także do bardziej oddalonych części budynku. Dodatkowo, dzięki sterowaniu prędkością obrotową wentylatora, możemy regulować wydajność systemu.

 

Dystrybucja gorącego powietrza z kominka w małych domach i domkach letniskowych

W małych domach czy w domkach letniskowych, gdzie nie ma ekonomicznego uzasadnienia lub potrzeby instalacji rozbudowanych systemów wodnych czy pomp ciepła, DGP spełnia swoją rolę doskonale. Prosta konstrukcja, minimalne koszty montażu i eksploatacji oraz brak potrzeby doprowadzenia wody sprawiają, że system ten jest szczególnie przydatny tam, gdzie liczy się prostota działania, niezależność i efektywność. System ten idealnie wpisuje się w potrzeby właścicieli małych budynków rekreacyjnych, które są wykorzystywane sezonowo lub jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna. Przy temperaturze oscylującej w okolicach zera stopni Celsjusza wystarczy nawet niewielkie, nowoczesne palenisko, aby ogrzać główne pomieszczenie, a system DGP skutecznie rozprowadzi ciepłe powietrze do sypialni i innych pomieszczeń. A jak to wygląda w praktyce? 

Kluczowe jest właściwe wykonanie kominka, aby był on już przygotowany do współpracy z systemem rozprowadzania ciepła. Okap kominka może posiadać kilka wydzielonych komór, z czego kluczowe są dwie: komora główna i komora dekompresyjna. W komorze głównej chłodne powietrze zasysane jest za pośrednictwem bocznej kratki oraz szczelin między obudową kominka a wkładem kominkowym, ogrzewane przez zewnętrzną stronę metalowego dystrybutora (niektóre wkłady kominkowe są już fabrycznie wyposażane w dystrybutor) oraz rurę spalinową. Rura spalinowa może osiągnąć temperaturę nawet 600°C, ponieważ następuje w niej proces dopalania gazów powstałych podczas destylacji drewna. Aby w pełni wykorzystać ciepło spalin, stosuje się rury ze specjalnym radiatorem, które zwiększają efektywność oddawania ciepła. Układ odprowadzenia spalin powinien posiadać szyber, który zmniejsza ciąg kominowy w przypadku, gdy jest on zbyt duży. Ciepłe powietrze z tej komory jest odprowadzane grawitacyjnie bezpośrednio do pomieszczenia, w którym kominek się znajduje, oraz opcjonalnie za pomocą rur do sąsiednich pomieszczeń. 

Z kolei komora dekompresyjna ma za zadanie odizolować strop od gorącego okapu kominka. Powinna być wyposażona w dwie kratki umieszczone niesymetrycznie po przeciwnych stronach okapu kominka, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza i chłodzenie tej przestrzeni. Izolacja okapu kominka jest rzeczą nieodzowną nie tylko ze względu na ograniczanie strat cieplnych, ale też ze względu na bezpieczeństwo użytkowania kominka, który mógłby w przeciwnym wypadku bardzo mocno nagrzewać ściany i stropy w jego pobliżu. Izolacja ta powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami przy pomocy płyt krzemianowo-wapniowych, które służą jednocześnie jako budulec obudowy kominka.

 

schemat grawitacyjnego dgp z kominka
Grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza – schemat działania i kluczowe elementy instalacji.

 

Ważne jest, aby wszystkie przewody rozprowadzające były możliwie jak najkrótsze (do 3 m), w miarę równej długości i dobrze izolowane, a powietrze nie może być rozprowadzane do zbyt wielu pomieszczeń. Zastosowane rury elastyczne aluminiowe muszą być niepalne, mieć niskie opory przepływu i posiadać maksymalną temperaturę pracy 250 °C. Typowe średnice przewodów i kształtek okrągłych to 100, 125 i 150 mm. Grawitacyjny układ dystrybucji ciepłego powietrza nie wymaga dużych nakładów finansowych, jest w pełni niezależny i niezawodny, nie pozwala jednak na ogrzewanie większych powierzchni oraz na sterowanie jego skutecznością. Jednak mimo swojej prostoty posiada pewne wymagania, które są wyższe, niż w przypadku układów wymuszonych. Charakterystyczną cechą tego typu układów jest bardzo wysoka temperatura nawiewu (z kratek lub anemostatów), co jest powodowane niewielką odległością nawiewów od paleniska oraz małą prędkością przepływu powietrza, które bardzo mocno ogrzewa się od wkładu kominkowego.

Oczywiście, lepszą wydajność i łatwiejsze sterowanie zapewni układ z wentylatorem zasysającym powietrze z okolic kominka i tłoczącym go do poszczególnych pomieszczeń, ale ponieważ piszemy o instalacji w małym domu lub w domku letniskowym, nasza uwaga skupiona jest na układzie grawitacyjnym.

 

Kominek z dgp - szybkie i tanie ogrzewanie bez konieczności modernizacji

DGP sprawdza się również w starszych, niedużych domach, których generalny remont jest nieopłacalny lub zwyczajnie niepotrzebny. W takich budynkach tradycyjne systemy grzewcze bywają przestarzałe, a inwestycja w modernizację instalacji centralnego ogrzewania wiąże się z dużymi wydatkami albo z ryzykiem „rachunków grozy” przy zastosowaniu pomp ciepła bez szeroko zakrojonej termomodernizacji. System DGP, bazujący na kominku, stanowi prostą i niedrogą alternatywę, która nie wymaga skomplikowanej ingerencji w strukturę budynku. Właściciele mogą w krótkim czasie uzyskać efektywne ogrzewanie, które zapewnia ciepło w całym domu, nie tylko w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek. W praktyce system DGP okazuje się funkcjonalnym, niezależnym i opłacalnym rozwiązaniem, które bez dużych nakładów finansowych jest w stanie tchnąć nowe życie w starsze budynki. 

Koszt materiałów do wykonania instalacji grawitacyjnej DGP w trzech pomieszczeń w odległości 3 m od kominka, z wykorzystaniem rur izolowanych i anemostatów o średnicy 150 mm, może wynosić około 800 zł (oczywiście nie wliczamy tu kosztu samego wkładu kominkowego, jego obudowy, rur spalinowych, kratek w jego okapie czy instalacji doprowadzenia powietrza do spalania).Bardziej rozbudowane systemy, z wykorzystaniem wentylatora, są droższe – dochodzą do 3-4 tys. zł – niemniej to i tak bardzo ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu do innych systemów grzewczych.

schemat działania kominka z dgp
Wzorcowy system Dystrybucji Gorącego Powietrza z zastosowaniem Aparatu Nawiewnego.

Jakie korzyści kominka z dystrybucją gorącego powietrza minimalne koszty, maksymalna efektywność

Jak widać, system Dystrybucji Gorącego Powietrza to system ogrzewania, który doskonale sprawdza się w małych budynkach rekreacyjnych oraz niedużych domach mieszkalnych. Jest to rozwiązanie proste, ekonomiczne i stosunkowo tanie w montażu oraz eksploatacji. Dzięki wykorzystaniu kominka jako głównego źródła ciepła, DGP wyróżnia się minimalną ingerencją w strukturę budynku, co sprawia, że jest idealną opcją dla starszych budynków. System DGP pozwala na efektywne ogrzewanie całego budynku, eliminując konieczność kosztownej modernizacji. W domkach letniskowych system ten zapewnia szybkie i równomierne dogrzanie wszystkich pomieszczeń, co przekłada się na komfort użytkowania przy niskim koszcie energetycznym. No, i nie można zapominać o jednym z kluczowych aspektów instalacji kominkowej – bezpieczeństwie na wypadek awarii prądu czy sieci gazowej. Nawet jeśli to sytuacja rzadka lub „prawie niemożliwa”, dobrze mieć alternatywę, która zapewni nam niezależność. 

Szymon Dymiński

[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama