Po raz kolejny przyznaliśmy produktom i firmom z branży niezależne nagrody naszego wydawnictwa. W przypadku produktów zwracamy uwagę na innowacyjność rozwiązań, znaczenie dla polskiego i europejskiego rynku oraz atrakcyjny dizajn. W kategorii Bezpieczny Kominek na pierwszy plan wychodzą rozwiązania techniczne i elementy, z których zbudowany jest kominek. W tym roku w kategorii Firma Roku konkurują ze sobą zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy, i widać, że poprzedni rok był zdecydowanie rokiem firm polskich.
Przyznaliśmy także w trzech kategoriach Iskry Roku. Zauważamy w ten sposób ważne dla branży wydarzenia i inicjatywy, małe, często rodzinne firmy wykonawcze oraz ciekawe debiuty lub sposób promocji zarówno firm, jak i idei kominka czy pieca w domu. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Państwu w podjęciu kominkowych decyzji.
Płomień Roku 2012
Firma Roku
Złoty Płomień: WENTOR
Bez wątpienia jest to najprężniej działająca hurtownia kominkowa w Polsce. Przemyślana, poukładana oferta, gdzie znaleźć można zarówno tanie, ze średniej półki, jak i drogie paleniska i dostosowane do tych urządzeń materiały wykończeniowe.
Srebrny Płomień: HAJDUK
Od lat produkuje, rozszerza i uzupełnia ofertę kominkowych palenisk. Przez lata zdobyła uznanie na rodzimym rynku. Teraz próbuje swoich sił zarówno na wschód, jak i na zachód od polskich granic.
Brązowy Płomień: ARYSTO
Brązowy Płomień: UNIROL
Oferta skrojona na możliwości finansowe przeciętnego Polaka jest siłą tych marek. Obaj producenci są polską alternatywą dla importowanych produktów kominkowych i ze względu na doskonałą relację jakość-cena cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich klientów. Godne zauważenia są skuteczne próby eksportu.
Produkt Roku
Złoty Płomień: Systemowe piece akumulacyjne BSO, BRUNNER
Systemowe piece akumulacyjne to bez wątpienia znaczący krok w budowie pieców akumulacyjnych. Usystematyzowane kształtki i zestawy pozwalają szybko oraz efektywnie postawić atrakcyjny piec o powtarzalnych parametrach, który może mieć zarówno
Klasyczny, jak i nowoczesny dizajn.
Srebrny Płomień: Wkłady kominkowe Blanka, KRATKI.PL
Produkowane w Polsce paleniska serii Blanka to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych palenisk na polskim rynku. Stalowe paleniska o parametrach, estetyce i cenie dostosowanych do polskich wymagań. Paleniska zmieniają też wizerunek firmy Kratki.pl, kojarzonej jako producenta żeliwnych wkładów.
Brązowy Płomień: Stûv Micro Mega, STÛV
Atrakcyjne duże palenisko z zewnątrz, małe w środku, o niskiej mocy i dostosowane do potrzeb niskoenergetycznych domów. Brawo za pomysł i podążanie za aktualnymi trendami w budownictwie europejskim.
Brązowy Płomień: Piecyk wodny PL-300 Tower Duo, LECHMA
Mało jest w ofercie polskich producentów piecyków wodnych, a jeszcze mniej tych o nowoczesnej stylistyce. Lechma zaproponowała urządzenie, jakich dużo wśród europejskich producentów, teraz też made in Poland.
WYBÓR PROFESJONALISTÓW
Biokominki Ebios, Spartherm
Bezpieczny kominek
Złoty Płomień: Szkło kominkowe Robax, SCHOTT
Szkło kominkowe zrewolucjonizowało wygląd kominka w ogóle. Wcześniej nie było mowy o takim bogactwie form i kształtów. Firma Schott jest niekwestionowanym królem szkła kominkowego i zaopatruje w nie większość producentów palenisk kominkowych.
Srebrny Płomień: Nowoczesne materiały zduńskie + system szkoleń, CEBUD
Płyty i kształtki do budowy pieców akumulacyjnych krakowskiej firmy Cebud upowszechniły tego typu rozwiązania wśród polskich klientów. Nie bez znaczenia jest dostępność cenowa w porównaniu do zagranicznych producentów i system szkoleń dla wykonawców, którzy potem znają parametry i sposób stosowania konkretnych elementów.
Brązowy Płomień: Izolacyjne materiały do kominków, PROMAT
Płyty izolacyjne Promat to jeden z najpopularniejszych tego typu elementów do budowy kominka w Europie. Bezpieczna i wygodna izolacja w formie płyt jest materiałem wartym polecenia do kominka.
Iskra Roku 2012
Promocja/Debiut
SPARTHERM
Warty zauważenia jest sposób promowania marki. Stworzenie Rodziny i Fundacji Spartherm, nowa bardziej przyjazna strona internetowa oraz system szkoleń dla firm i projektantów składają się na nowy wizerunek marki.
ALIGOKOMINKI.PL
Od kilku lat nie było wyraźnie zauważalnego debiutu na polskim rynku kominkowym. Dlatego debiut Aligokominki z ofertą piecyków wolno stojących niemieckich producentów, m.in. Cery, Novaline i Oraniera, zdecydowanie się wyróżnia.
Promocja pieców kaflowych – PIECOBLOG Jagody Semków i Weroniki Wojnowskiej
Trzeba zauważyć niezwykłą aktywność dwóch muzealniczek z Fromborka zakochanych w piecach. Ich pasja przekłada się nie tylko na ekspozycje muzealne i interesujące teksty w Świecie Kominków, ale również na ciekawy, bogaty merytorycznie i przede wszystkim prowadzony z dystansem i na luzie PIECOBLOG na portalu www.kominki.org. To jedyny taki blog w Internecie, gdzie można poznać bliżej obie Panie, którym energii i poczucia humoru można tylko pozazdrościć.
Mała Firma i Mikrofirma
KOMINKI PIOTR BATURA, Łaziska
Mała firma w lesie pod Wągrowcem koło Poznania, a okazuje się, że wiele w niej potencjału, chęci i pasji do kominków. Wszystko dzięki właścicielowi, który cały czas stawia na rozwój i wychodzi daleko poza schemat typowej firmy kominkowej, organizując m.in. szkołę – szkolenia branżowe, będąc aktywnym na ogólnopolskich forach budowlanych i targach oraz uczestnicząc w miejscowym życiu kulturalnym.
MW ART, Poznań
Połączenie kominków z łazienkami i SPA w Polsce jest dość popularne, ale MW ART znalazło wyróżniający się sposób. Wszystko wokół przyjemności, relaksu i ciepła połączonego z atrakcyjnym dizajnem. MW ART z Poznania to dobry przykład udanej współpracy kominkarzy z architektami wnętrz.
KOMINKI I PIECE KOKOSZKA-LOTZ, Kłodzko
Z niewielkiej, rodzinnej firmy wykonawczej o dużym doświadczeniu wyrósł nie tylko sprawdzony wykonawca od zadań specjalnych, ale i producent ciekawych palenisk piecowych. Z zainteresowaniem obserwujemy coraz śmielszą ekspansję tej marki na polskim rynku.
Wydarzenie
PROGETTO FUOCO 2012, Werona, Piemmeti Promozione Manifestazioni Tecniche Spa
Wśród imprez wyznaczających trendy wizualne Włosi, tak jak w modzie, tak i w kominkach są na pierwszym miejscu. Podczas edycji targów Progetto Fuoco w 2012 roku można było zobaczyć wiele pięknie zaaranżowanych stoisk i dopracowanych kominków. Szukając nowych wzorów i tendencji wizualnych, warto prześledzić nowości z kominkowego wybiegu w Weronie.
KOMINKI 2012, Poznań, MTP
Nie można nie zauważyć kolejnej edycji targów kominkowych w Polsce. Po raz kolejny udało się zebrać całkiem pokaźną liczbę wystawców kominkowych oraz przygotować bogaty zestaw imprez towarzyszących. Obecni byli polscy producenci i dystrybutorzy, a wielu wykonawców przybyło, aby spotkać się, zobaczyć i podyskutować o branży, i nie tylko. Targi KOMINKI to doskonała promocja polskiej branży i produktów kominkowych.
Polska organizacja branżowa OSKP członkiem VEUKO
Niewątpliwym sukcesem władz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki Polskie” jest wstąpienie do ogólnoeuropejskiej organizacji zrzeszającej zduńskie i kominkowe stowarzyszenia z różnych krajów – VEUKO, która jako członek innych organizacji jest w stanie lobbować na rzecz branży w Unii Europejskiej i udostępniać najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w laboratorium w Wiedniu. W grupie można więcej.
Superpłomień
PARLAMENT UNII EUROPEJSKIEJ
Superpłomieniem wyróżniamy w tym roku parlament Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej w maju 2004 nastąpił zauważalny rozwój polskiej branży kominkowej. Łatwość importu najnowszych technologii, możliwość swobodnego przemieszczania się ludzi, produktów, łatwość przekazywania środków finansowych dały efekt, jakiego dotąd w Polsce nie było. Polacy jeżdżą na targi branżowe, na liczne szkolenia, polskie stowarzyszenie OSKP stało się członkiem europejskiego związku VEUKO. Na dodatek pojawienie się pomocowych środków unijnych w innych dziedzinach powiększyło znacząco ilość potencjalnych nabywców kominków. Obecność w strukturach unijnych otworzyła też przed polskimi producentami branży kominkowej i polskimi wykonawcami usług nowe rynki zbytu i zupełnie nowe możliwości kooperacji.
W poprzedich latach Superpłomień otrzymali:
2011
Christiane Wodtke
2010
VEUKO
2009
Dominique Imbert
2008
Gerhard Manfred Rokossa
2007
Ryszard Szostak
Wydawnictwo Arkady
2006
Zygmunt Kulig
Witold Hawajski
Czarny dym
Jak to się stało, że kominek lub piec opalany drewnem nie może być legalnie podstawowym ogrzewaniem domu? Mamy XXI wiek i rozwiązania te są poważnie udoskonalone technicznie, spełniają najbardziej wyszukane normy ekologiczne, wykorzystują elektronikę do optymalizacji procesu spalania, zużywają znacznie mniej drewna niż paleniska kominkowe sprzed lat.
Jak to się dzieje, że opalane odtwarzalnymi paliwami – drewnem i peletami – domowe paleniska nie znalazły się wśród preferowanych odtwarzalnych źródeł energii?
Politycy ciągle mówią o ekologii, dbałości o środowisko i chętnie fotografują się przy kominkach. Na polskim rynku funkcjonuje około 2 tysiące firm budujących kominki. Od 10 lat istnieje stowarzyszenie branżowe, które statutowo powinno promować kominki. Politycy mają się dobrze, mimo że praktycznie nic nie zostało zrobione w powyżej opisanych istotnych sprawach. A my, czy na pewno zrobiliśmy wystarczająco dużo, by jakiś odpowiedzialny polityk lub urzędnik ministerstwa wziął na poważnie kominek czy piec jako nowoczesne i ekologiczne urządzenia na odnawialne źródła energii? Kto – jakie osoby, firmy, organizacje – do tego doprowadziły?
Tym wszystkim, którzy nie zrobili nic lub poprzez bezmyślność utrwalają niekorzystną dla społeczeństwa i branży kominkowej sytuację, pokazujemy żółtą kartkę, a „niebyt” kominka wśród odnawialnych źródeł energii wyróżniamy czarnym dymem.