Reklama

Ogień jaki lubimy - piecyki, kominki, piece i kuchnie kaflowe

Każdy rejon świata i kraj ma swoją specyfikę. Nic w tym dziwnego. W różnych krajach i rejonach świata różni się nie tylko pogoda, ale też ludzie i ich wybory. Dorastamy w różnych kulturach i kształtują nas, mimo globalizacji, różniące się od siebie wzorce estetyczne, z którymi w ciągu życia się spotykamy. Dlatego nadal widać różnice w tym, jakie domy budujemy, jak je urządzamy i – wreszcie – na jaką formę ognia się decydujemy.
Ogień jaki lubimy - piecyki, kominki, piece i kuchnie kaflowe
Kominek narożny realizacja Bizmet, palenisko Hoxter

Ogień z piecyka na drewno

Od wielu lat w naszym magazynie obok kominków i pieców kaflowych prezentujemy także wolno stojące piecyki, potocznie – acz niefortunnie – nazywane „kozami”. Bardzo dużo czasu potrzeba było, aby polski klient dostrzegł walory piecykowej formy udomowionego ognia. W latach, kiedy w zachodniej Europie stanowiły one największy wolumen sprzedaży, w naszym kraju były to ilości niewielkie, bo lepiej notowanym urządzeniem był kominek. To była ta forma ognia w domu, która spełniała marzenia polskich klientów. 

piecyk, piecyk żeliwny, piecyk na drewno
Piecyki na drewno: po lewej stronie piecyk Invicta, Altara. Po prawej stronie Jøtul Norwegia, F 400 Eco.

Przyszły lata pandemii, a potem wybuch wojny za wschodnią granicą Polski i okazało się, że łatwo dostępne i szybkie w montażu piecyki wyeksponowały swoje walory, a ich popularność w kraju nad Wisłą zdecydowanie wzrosła. Efektem tego jest też wysyp propozycji piecyków made in Poland. Dizajnem nie odbiegają one od zagranicznych modeli, choć stosunkowo mało jest oryginalnych i śmiałych projektów, które w praktyce znajdują dość wąską grupę odbiorców. Zainteresowaniem cieszą się żeliwne piecyki rustykalne, typu Jøtul, czy modele retro odświeżone do wymagań Ekoprojektu, a także piecyki stylizowane na retro. 

 

Jaki kominek wybrać? Poznajcie wybory polskich inwestorów

W naszym kraju nadal najchętniej wybieraną formą są kominki z paleniskiem narożnym, a dla tych posiadających nieco większy budżet – trójstronnym. Nic dziwnego, po podstawowym kominku z płaską fasadą, który w wielu sytuacjach się sprawdzi i może być podstawą ciekawej kominkowej formy, są to formaty dostosowane do otwartych przestrzeni dziennych, które w sposób naturalny rozdzielają powierzchnie o różnych funkcjach, pozwalając obserwować ogień z kilku stron. Narożne i trójstronne kominki zazwyczaj są dość typowe, jeśli chodzi o formę, i często nie posiadają dodatkowych materiałów wykończeniowych typu kamień, spieki kwarcowe, cegła, metal czy szkło, tylko powstają na bazie zabudowy paleniska w ścianie z wykorzystaniem kratek typu luft. Czasami jedynie małe detale odróżniają jedną taką realizację od drugiej. Choć i w polskich realizacjach można znaleźć takie, w których dodanie dopasowanych do całej aranżacji wnętrza detali robi różnicę i wprowadza taką realizację na wyższy poziom.

 

kominek, kominek trójstronny, kominek z płaską fasadą, portal kominkowy.
Na górze po lewej stronie kominek trójstronny realizacja Kominox z paleniskiem Defro Home. Na górze po prawej stronie kominek z płaską fasadą realizacja evkominki, palenisko Spartherm, Projekt domu i wnętrza: Prodom oraz Marta Springer Studio. Na dole po lewej stronie kominek elektryczny w zabudowie portalowej z kafli- Realizacja evkominki, palenisko Faber, kafle Manufaktura Riwal. Na dole po prawej stronie wysoki kominek realizacja Kominki Tetelewski, palenisko Spartherm. 

 

W ostatnim czasie rośnie też zainteresowanie formatem, który jest dość wymagający w użytkowaniu – mowa o tunelowym wkładzie kominkowym, dzięki któremu można stworzyć dwustronny kominek. Ta forma, jeśli chodzi o wizję ognia, jest niezwykle atrakcyjna, ale też wymaga umiejętności palenia, aby polana nie opierały się o żadną z szyb. Mimo tej niedogodności, ma ogromną zaletę – pozwala stworzyć dwie bliźniacze lub dwie zupełnie niezależne aranżacje kominkowe z każdej ze stron fasady paleniska. Patrząc z kolei na kominki od strony technicznej, coraz więcej jest klientów, którzy chcą ciepło z kominka w jakiejś formie pozostawić na dłużej. Stąd popularność materiałów konstrukcyjnych, akumulujących ciepło płyt i kształtek do budowy tak zwanych ciepłych kominków oraz powrót zainteresowania kominkami z wymiennikiem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza. Zdecydowanie jest to efekt większej świadomości klientów, którzy wyprodukowane ciepło chcą optymalnie wykorzystać. Warto jednak przypomnieć, że taki kominek to także większe koszty, np. związane z dodatkowym osprzętem, jak choćby zbiornik buforowy w przypadku kominka wodnego, i nie warto w to inwestować, jeśli kominek jest używany zaledwie kilka razy w roku!

Pomysł na kominek, czyli bogactwo materiałów wykończeniowych i form kominkowych

Każdy czas ma swoje mody, jeśli chodzi zarówno o kominkową formę, jak i materiały wykończeniowe. Kilkanaście lat temu kamień był często wybierany, natomiast obecnie stosuje się go już dość rzadko, a jeśli już, to zazwyczaj w formie nowoczesnych, łatwych w montażu spieków kwarcowych. Podobnie do lamusa odeszły kominki w stylu rustykalnym obudowane łupkiem i wyposażone w drewnianą belkę nad paleniskiem. Drewno jest obecne stosunkowo rzadko, ale najczęściej w nowoczesnej formie paneli tworzących całą kominkową ścianę. Z kolei klasyczne i uniwersalne portale kominkowe nigdy nie były na liście TOP 10, jednak nadal znajdują swoich amatorów, choć współcześnie dużo więcej jest form prostych i nowoczesnych, niż bogato zdobionych w stylu Ludwika XVI, z charakterystycznym motywem muszli. 

Stale w naszym kraju doceniana i chętnie wybierana jest ceramika kaflowa. I to niekoniecznie na tradycyjny piec kaflowy, ale też na kominek. Większość form to stonowane kolory – biele i beże – oraz proste formy. Od czasu do czasu zdarza się coś bardziej śmiałego w zdecydowanym kolorze czy z kaflami malowanymi – zazwyczaj w sielski lub inspirowany światem roślin wzór. Kafle mają w sobie ciepło, które przyciąga, a do tego w Polsce mamy kilka doskonałych pracowni, które oferują ciekawy wybór ceramiki, w tym tej mocno zindywidualizowanej. Warto zauważyć, że w polskich realizacjach królują kafle made in Poland. W tej kwestii jesteśmy prawdziwymi patriotami!

Kominek industrilany, piec cylindryczny
Po lewej stronie kominek industrialny realizacji PHU Kominki Sebastian Dzikorski, z paleniskiem Defro Home. Po prawej stronie piec kaflowy realizacja i palenisko zduńskie Soul of Fire, kafle Keram Marek Pijanowski. 

 

Piec kaflowy to nadal popularny wybór wśród Polaków

Tradycyjna, prostopadłościenna bryła, czasami uzupełniona o grzejącą ławę, to nadal najchętniej wybierana forma piecowa w naszym kraju. Drugą są cylindryczne piece, zwane okrąglakami, choć w większości realizacji posiadają one paleniska kominkowe i „większą” wizję ognia, dzięki czemu to bardziej kaflowe kominki cylindryczne, niż piece. Polski klient stosunkowo rzadko decyduje się na piece niskie, szafowe i bez kafli. Jedynie w górach tynkowane, bielone formy, zakorzenione od lat, nadal się przewijają. Nic dziwnego, doskonale odnajdują się one w domach drewnianych, a szczególnie w popularnych w tych rejonach Polski domach z bali. Osobną i bardzo wąską grupę stanowią piece repliki, jakie znajdują się w ofercie polskich kaflarni: Royal Nosta oraz Manufaktury Pałac Nakomiady. To zdecydowanie produkty luksusowe, można powiedzieć – pałacowe. Dostępne, choćby przez wzgląd na zawrotną cenę, dla wąskiego grona inwestorów.

 

piec kaflowy. nowoczesny piec kaflowy, kafle
Po lewej stronie piec kaflowy, realizacja Studio Zduńskie Tomasz Chatkiewicz, palenisko Unico, kafle Manufaktura Pałac Nakomiady. Po prawej stronie piec kaflowy, realizacja evkominki, palenisko Unico, kafle Manufaktura Riwal.

 

Smak dzieciństwa - kuchnia kaflowa

Pandemia zmieniła wiele w naszych wyborach i sposobie wyposażania wnętrz. Nagle okazało się, że biurko przydaje się nie tylko dzieciom i młodzieży szkolnej, a gotowanie i pieczenie w zaciszu domowym to pasja łącząca pokolenia i rozwijana w różnych grupach wiekowych. Nic dziwnego, że dość szybko okazało się, że za tym poszło rosnące zainteresowanie ogniowymi urządzeniami na drewno, i to nie tylko tymi do ogrodu, ale też tymi całorocznymi, które można wkomponować w nowoczesną kuchnię. Zauważalnie wzrósł sektor gotowych kuchni na drewno, nawet takich, które można bez problemu scalić z nowoczesną zabudową kuchenną, ale marzenie o skrojonej na miarę kuchni z dodatkowym piekarnikiem, a nawet piecem do wypieku własnego chleba to już crème de la crème i marzenie wielu obserwatorów profilu facebookowego naszego magazynu, co potwierdzają lajki pod kuchennymi realizacjami. Bo co budzi najwięcej emocji? – poczciwa kuchnia kaflowa. 

kuchnia kaflowa, biała kaflowa kuchnia, białe kafle, kuchnia
Kuchnia kaflowa z kafli z Manufaktury Riwal. 

W realizacjach firm widać, że może być ona bardzo prosta, jak i mocno rozbudowana i zindywidualizowana pod kątem elementów dekoracyjnych, osprzętu i architektury. Charakteru często dodają wstawki z malowanych kafli, a czasami jest to zaledwie fragment większej całości – piecokuchni, która łączy część wypoczynkową ze strefą przygotowywania posiłków i pozwala zarówno gotować, piec, jak i obserwować ogień (artykuł o takich rozwiązaniach też znajdziecie w tym numerze).

Projektowanie kominka, pieca kaflowego czy kaflowej kuchni  

Regularnie na naszych łamach zachęcam do odwagi w projektowaniu urządzeń ogniowych: kominków, pieców, kuchni. Czasami proste zabiegi, detale potrafią zrobić różnicę. Wybór materiałów wykończeniowych obecnie jest tak duży, że potrafi zawrócić w głowie, a stale rosnąca świadomość ekologiczna, która sprawia, że do gry wracają materiały z odzysku i nie tylko –mowa o rozbiórkowej cegle, chętnie wykorzystywanej do budowy ogrodowych kuchni, a także o kaflach, drewnianych deskach, belkach i innych materiałach, które mogą otrzymać drugie życie – wyboru nie ułatwia. Pamiętajcie, nie wszystko musi być drogie, czasami wystarczy dobry pomysł, aby osiągnąć oryginalny i ciekawy efekt, który sprawi, że kominek będzie przyciągał nie tylko ogniem, ale też swoją architekturą i pomysłem na oprawę paleniska.

 

Kominek vis a vis, kopminek kaflowy, kafle ręcznie malowane
Na górze po lewej stronie kominek vis a vis realizacji Kominki Abramowicz, na górze po prawej stronie kominek, realizacji Kominki z kafli A.Dziadkowiec, palenisko Defro Home, kafle Kaflarnia Kafel-Art. Na dole po lewej stronie kominek, realizacji DNS Kominki Damian Struziak, palenisko Defro Home. Na dole po prawej stronie kominek kaflowy, realizacji Studio Zduńskie Tomasz Chatkiewicz, palenisko Robiren, kafle Manufaktura Pałac Nakomiady. 

 

Kluczem do stworzenia ciekawej aranżacji jest też znalezienie firmy kominkowej lub zduńskiej, która nie tylko zrealizuje kominek, ale przede wszystkim będzie przewodnikiem i mentorem w tym procesie. Kimś, kto – jak zauważa Ewa Przewoźna z evkominki czasem, jeżeli sytuacja tego wymaga, delikatnie naprowadzi klienta na najlepsze rozwiązanie, wyjaśni, co sprawdzi się lepiej i co będzie bardziej atrakcyjnie wyglądać. Dlatego kluczowe jest zrozumienie klienta, jego potrzeb i dopasowanie się zarówno do stylu mieszkańców domu, jak i do atmosfery wnętrza. 

 

Komin stalowy do piecyka 

"Systemy kominowe kwasoodporne lub żaroodporne wraz z izolacją termiczną to bardzo wytrzymałe rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo użytkownikom, dzięki niezwykłej szczelności i odporności na korozję. Szeroka gama różnorodnych elementów pozwala dopasować system do każdego usytuowania. Kominy stalowe dostępne są w bogatej kolorystyce z pełnej palety RAL, choć nadal najczęściej wybierane przez inwestorów są systemy w kolorze czarnym i ciemnografitowym".-

 Inż. Mariusz Chodak, HENITOM Dryjski

komin dymowy, czerwony komin dymowy Henitom
Czerwony komin dymowy Henitom.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama