Reklama

Szkolenie OSKP „Bezpieczny kominek od komina się zaczyna – kominy od A do Z”

W dniach 15-16 listopada 2013 roku, w ośrodku edukacyjno–wystawowym w Łaziskach k/Wągrowca, odbyło się szkolenie techniczne. Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie, a jego gospodarzem właściciel w/w ośrodka, założyciel pierwszej szkoły kominkowej w Polsce: Piotr Batura.
Szkolenie OSKP   „Bezpieczny kominek od komina się zaczyna – kominy od A do Z”

 

W dniach 15-16 listopada 2013 roku, w ośrodku edukacyjno–wystawowym w Łaziskach k/Wągrowca, odbyło się szkolenie techniczne. Organizatorem przedsięwzięcia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie, a jego gospodarzem właściciel w/w ośrodka, założyciel pierwszej szkoły kominkowej w Polsce: Piotr Batura. Temat dwudniowego spotkania brzmiał „Bezpieczny kominek od komina się zaczyna – kominy od A do Z”. Głównym założeniem szkolenia było obiektywne omówienie tematów dotyczących systemów kominowych dostępnych na naszym rynku i ich prawidłowego doboru. W drugiej kolejności zajęto się prawidłowym montażem, budową kominów i sposobami bezpiecznego podłączania do nich urządzeń.

 

Na szkoleniu pojawiło się około czterdziestu przedstawicieli branży z całego kraju. Przybyli także specjalni goście: przedstawiciele Korporacji Kominiarzy Polskich (Sławomir Okruch i Wiesław Misztela). Dwudniowe spotkanie zostało podzielone na kilkanaście paneli dyskusyjnych oraz równoległe warsztaty techniczne. Zaprezentowano osiągnięcia znanych producentów systemów kominowych i izolacyjnych. Firmę Cheminées Poujoulat reprezentowali Tomasz Rawiak i Jarosław Dąbrowski. Firmę Darco Marek Lipa i Łukasz Kramarz. Firmę Schiedel Łukasz Chęciński i Mariusz Kiedos. Panel dotyczący izolacji wysokotemperaturowych przeprowadził Tomasz Kolata z firmy Promat. Błędy montażowe oraz propozycje ich rozwiązania omówił Ziemowit Nowakowski (Forest Natura). Zagadnienia związane z budową palenisk akumulacyjnych oraz pomiarów temperatur i regulacji zaprezentowali Mariusz Godzic (Kominki Godzic) i Piotr Batura (Kominki Piotr Batura). Swój pokaz oparli na urządzeniach pomiarowo sterujących firmy Tatarek i materiałach kumulacyjnych CMA firmy Cebud. Dzięki Jackowi Ręce mogliśmy zapoznać się z aktualnymi i planowanymi przepisami prawnymi dotyczącymi czystości spalania w Unii Europejskiej. Przybliżył on również również kulisy bardzo żywego w ostatnich dniach „problemu krakowskiego” i planowanego zakazu spalania paliw stałych na terenie Krakowa. Panele były wzbogacone praktycznymi pokazami budowy komina ceramicznego w systemie Ignis oraz nowoczesnego łupania drewna (łuparkami Logmatic).

 

Całe szkolenie zostało skonstruowane jako profesjonalny kurs p.poż. Wykłady ściśle związane z tematyką pożarową przeprowadził Marek Zajączkowski (EMZ Kominki). Uczestnicy biorący udział w zajęciach otrzymali zaświadczenie potwierdzające odbyte szkolenie. Po omówieniu zagadnień teoretycznych odbył się widowiskowy pokaz gaszenia pożaru przy wykorzystaniu współczesnych gaśnic. Cykl szkolenia wzbogacił wykładem i prezentacją Sławomir Okruch, mistrz kominiarski, prezes oddziału Korporacji Kominiarzy Polskich w Szczecinie. Całe spotkanie przebiegało w duchu integracji i zakończone zostało wręczeniem przez prezesa OSKP Rolanda Buławskiego (Ogniska Domowe) certyfikatów każdemu z uczestników.

 

Tekst i zdjęcia Maciej Burdzy
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama