Reklama

Święto Rzemiosła Zduńskiego i Walny Zjazd Małopolskiego Cechu Zdunów

10 maja w Krakowie odbyło się Święto Rzemiosła Zduńskiego połączone z Walnym Zgromadzeniem Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele św. Floriana po której nastąpiło uroczyste przejście przez Rynek Główny w Krakowie do siedziby Małopolskiej Izby Rzemiosła na ul. Św. Anny 9. Część konferencyjną rozpoczęło przemówienie Prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który gratulował zebranym zdunom w dniu ich święta...
Święto Rzemiosła Zduńskiego i Walny Zjazd Małopolskiego Cechu Zdunów

10 maja w Krakowie odbyło się Święto Rzemiosła Zduńskiego połączone z Walnym Zgromadzeniem Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele św. Floriana po której nastąpiło uroczyste przejście przez Rynek Główny w Krakowie do siedziby Małopolskiej Izby Rzemiosła na ul. Św. Anny 9. Część konferencyjną rozpoczęło przemówienie Prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który gratulował zebranym zdunom w dniu ich święta oraz naświetlił problemy z jamimi muszą się zmagać współcześnie rzemieślnicy.

Podczas spotkania na ręce Starszego Cechu Jacka Rękę złożono też list gratulacyjny od Cechu Zdunów Polskich oraz od Beskidzkiego Cechu Kominiarskiego razem ze statuetką kominiarza na szczęście. W trakcie spotkania wręczono też dyplomy członka honorowego Cechu.

W części konferencyjnej znalazły się trzy wystąpienia zaproszonych gości i prezentacja przygotowana przez Starszego Cechu Jacka Rękę.  Na początek o działaniach na rzecz czystego powietrza oraz o uregulowaniach prawnych dotyczących kominiarzy opowiadał kominiarz - mgr inż. Henryk Kawalec. Historię rzemiosła zduńskiego w Krakowie przedstawił Maciej Burdzy - autor książki o krakowskich zdunach. W telegraficznym skrócie opowiedział on o kilkusetletniej historii zdunów w Krakowie, w latach prosperity i problemów podpierając to prezentacją z ciekawymi cytatami z materiałów źródłowych i graficznymi typu stare ogłoszenia zduńskie z prasy itp. Kolejne wystąpienie prof. dr hab. inż. Mariusza Filipowicza z AGH przeniosło nas do czasów współczesnych. W swojej prezentacji o możliwościach wykorzystania OZE do ogrzewania budynków przedstawił on różne rozwiązania typu solary, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, systemy kombinowane czy gruntowe wymienniki ciepła wskazując na ich możliwości i oograniczenia.

Część konferencyjną zakończyło wystąpienie Starszego Cechu Jacka Ręki, który w prezentacji "Rzemiosło zduńskie w działaniach na rzecz czystego powietrza" przedstawił efekty swoich wnikliwych analiz i zaprezentował możłiwości branży zduńskiej. 

W konferencji uczestniczyło niemal 40 osób.

Po konferencji odbyło się Walne Zgromadzenie członków Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych a całość dnia zakończyła uroczysta kolacja w Restauracji Cechowej, która była okazją do wspólnego świętowania i dyskusji.

Aldona Mazurkiewicz

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama