Reklama

Eksperci apelują: paliwa kopalne powinniśmy eliminować

Paliwa kopalne, w tym gaz, są źródłem emisji dwutlenku węgla. W czasach, w których część krajów europejskich (np. Holandia) zabrania robienia przyłączy gazowych do nowych domów i całą UE czeka w ramach Zielonego Ładu dochodzenie do zeroemisyjności (w 2050 r.) i ograniczenia emisji CO2 (o 55% do 2030r.) w związku z globalnym ociepleniem, Polski rząd w transformacji energetycznej stawia na gaz i buduje rurociągi. Proponowana przez rząd jest zamiana węgla na gaz - rozwiązanie, które - jak ostrzegają naukowcy - należy ograniczać. Co więcej, nasze krajowe zasoby gazu wystarczyłyby teoretycznie zaledwie na 7 lat.
Eksperci apelują: paliwa kopalne powinniśmy eliminować

Gaz jest kluczowym paliwem przejściowym i bez gazu nie będziemy mogli transformować gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Niskie ceny są dla nas korzystne, bo oznacza to również niższe koszty wytwarzania energii z gazu 

- podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG do spraw rozwoju podczas XXIII Szczytu Gazowego Trójmorza GAZTERM 2020. (źródło: Centrum Prasowe PAP)

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Wbrew obiegowej opinii, gaz nie jest ekologicznym paliwem, to nadal paliwo kopalne. Inaczej jest z drewnem, które jest paliwem lokalnie pozyskiwanym, podobnie jak węgiel paliwem stałym, ale w odróżnieniu od niego paliwem odnawialnym o zerowej emisji CO2. Stan lasów w Polsce stale rośnie, więc drewno jest paliwem, którego zasoby mamy i powinniśmy je efektywnie wykorzystywać. Zwiększenie udziału biomasy drzewnej w miksie energetycznym jest szansą na spełnienie wymagań UE odnośnie udziału odnawialnych źródeł energii w całościowym zapotrzebowaniu. Na koniec tego roku powinno to być 15%. 

Więcej na temat opinii ekspertów odnośnie gazu znajdziecie w artykule na stronie Forbes tutaj.

Oświadczenie ekspertów o zawyżaniu w POP-ach wskaźnika emisji z kominków zobacz tutaj.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama