Dlaczego? Otóż opalane paliwem odnawialnym - pelletem drzewnym - kotły są premiowane przez nowe Warunki Techniczne, które weszły w życie w styczniu 2021 roku. Ogrzewanie biomasą drzewną, a więc także pelletem, jest według WT faworyzowane, ma najlepszy wskaźnik zaraz po energii słonecznej i geotermalnej, te ostatnie mają 0, a biomasa (w tym pellet) 0,2. Dla porównania gaz wypada dużo gorzej i ma 1,1. Co to oznacza w praktyce? Projektując dom ogrzewany gazem, projektant musi się nagimnastykować, żeby spełnić wyśrubowane wymagania odnośnie zapotrzebowania budynku na energię, co oznacza różne kompromisy. W przypadku kotła pelletowego budynek ogrzewany w ten sposób spełnia wymagania WT w cuglach.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Wracając do nowej odsłony programu "Czyste Powietrze" - według niej zakup i montaż kotła na węgiel będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dotacji na to źródło ciepła. Ponadto od 1 lipca 2021 r. planowane jest zwiększenie obecnych progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do uzyskania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji.
Drewno - ekologiczne paliwo według nowych warunków technicznych. Dowiedz się więcej>>
Wprowadzone zmiany uzasadnione są wytycznymi Komisji Europejskiej, zapisami Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu i obowiązującymi uchwałami antysmogowymi w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.
Więcej TUTAJ.