Piece kaflowe Sułkowskich w Muzeum w Bielsku-Białej
Do architektonicznej spuścizny zamku, obok nawarstwionych wątków murów, tynków, iluzorystycznych polichromii, terakotowych posadzek, parkietów z dębowej klepki, stolarki okiennej i skrzydeł drzwiowych wypełnionych profilowanymi płycinami lub przeszkleniami imitującymi witrażowe gomółki, należą kute żyrandole i krata wejściowa na klatce schodowej oraz niezwykle interesujące, pozostawione w przestrzeni wystawowej bielskiego muzeum, piece kaflowe o cechach rokokowych, neorokokowych, klasycystycznych i secesyjnych.
Teresa Dudek-Bujarek
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Piec w herbie i sercu
Muzeum Pieców i Ceramiki w Velten obchodzi właśnie kilka ważnych dat: 105 lat Muzeum Pieców i Ceramiki, 75 lat lokalizacji oraz 175. rocznicę otwarcia pierwszej fabryki pieców w Velten. W roku 2011 przewidziano też istotne poszerzenie zakresu działania. Fundacja imienia artystki - Ceramika Hedwig Bollhagen – Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków, niemieckie Ministerstwo Kultury, władze kraju związkowego i powiatu oraz władze miasta Velten zadecydowały, że przy Wilhelmstrasse 32 zlokalizowane zostanie Muzeum Ceramiki Hedwig Bollhagen. Oczywiście konsultowano się z Zarządem Stowarzyszenia Wspierającego Muzeum Pieców i Ceramiki. Pani Ines Huebner, burmistrz Velten, jest osobiście zaangażowana od lat w działalność muzeum pieców i wraz z zarządzającą placówką, panią Nicole Seydewitz, niezwykle skutecznie promują kaflowe tradycje Velten.
Witold Hawajski
Podróże zduna wędrownika. Ogień Orientu
W odbiorze turysty przebywającego na Krymie w okresie wakacyjnym, Półwysep Krymski jawi się jako upalny, bez śladu chmury na niebie, z wodą o temperaturze gorącej zupy. I gdzież tutaj miejsce na jakiekolwiek urządzenia grzewcze czy ogniowe? Są – i to niemal na każdym kroku.
Zadziwiające będzie dla niejednego zwiedzającego to, że cały pałac Chanów Ordy Tatarskiej ogrzewano tylko i wyłącznie… kominkami. Niemal wszystkie wyglądają tak samo, ale jak przy tym odmiennie od tego, co w naszej szerokości i długości geograficznej zwykliśmy nazywać kominkami.
Ziemowit Nowakowski
Art déco
Współczesne aranżacje chętnie sięgają do nurtu art déco. Na rynku antykwarycznym nie brakuje oryginalnych mebli i elementów wyposażenia wnętrz, a z roku na rok rośnie wartość oryginalnych elementów z epoki. Dla zwolenników mniejszej dosłowności łatwo można odnaleźć nowoczesne gustowne produkty nawiązujące do tego stylu. Mogą mieć różnorodne formy. Nie chodzi bowiem o naśladownictwo czy kopiowanie form historycznych, lecz o twórcze nawiązanie do tej konwencji. Wielu producentów oferuje obudowy kominkowe, kaflowe lub całe pieco-kominki inspirowane stylem art déco bądź będące wiernymi kopiami.
Natalia Przesmycka
Kominek z… drewna
To, że w większości kominków palimy drewnem, jest oczywiste. Ogólne zasady konstruowania kominków mówią, że do ich budowy powinno się używać materiałów niepalnych. Naturalne kamienie, cegły, kafle czy nawet gipsowo-kartonowe płyty są najczęściej używane w budowie kominków. Skąd więc pomysł, by do wykonania kominka wykorzystać palne drewno? Pomysł nie jest aż tak szalony, bo przecież chodzi o użycie drewna tylko tam, gdzie nie ma ono bezpośredniego kontaktu z ogniem i wysoką temperaturą.
Witold Hawajski
Kominkowe tendencje w Polsce 2011
Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej mamy nieprzerwany napływ produktów i technologii kominkowych i piecowych. O ile kiedyś polski rynek kominkowy dzieliło pomiędzy siebie góra kilkanaście firm, głównie z Francji, Norwegii i Niemiec, to teraz możemy mówić o prawdziwym umiędzynarodowieniu polskiego rynku. Tendencje europejskie bez wątpienia wpływają na to, co się dzieje na naszym podwórku. Niemal w oczach znikają rustykalne kominki, a ich miejsce zajmują formy minimalistyczne.
Witold Hawajski
Menu roku: kafle po polsku
W nowoczesnych wnętrzach wszystko lśni. Jest pięknie, ale… czasem trochę zimno i nieswojo, jakby wyrafinowany design odrobinę studził temperaturę domowego ogniska. Może dlatego coraz częściej przyznajemy się do tęsknoty za sentymentalnym ciepłem wnętrz – kuchnią pełną życia i zapachu szarlotki, salonu łagodnego od przyjaznego światła i tkanin, z biblioteką, fotelem i łaszącym się u stóp kotem. Wraz z tymi nostalgicznymi odczuciami powraca moda na kafle, które – na szczęście – nawet gdy wyprodukowane są w niewielkich krajowych kaflarniach, wcale nie muszą już oznaczać stylu góralskiej bądź „babcinej” chaty.
Agnieszka Krysa
Powietrze do kominka. Dlaczego ważne?
Instalację nawiewu powietrza do kominka najwygodniej montować na etapie wykonywania wylewek w budynku, a więc zwykle sporo przed instalacją samego wkładu. Wtedy dużo łatwiej zaplanować optymalną drogę przeprowadzenia instalacji, dobrać jej odpowiedni rozmiar, zaizolować i wygodnie rozmieścić elementy regulacyjne. Oczywiście później również można wykonać doprowadzenie, ale często jest to, z racji ograniczonego miejsca, bardziej kłopotliwe.
Łukasz Darłak
Bezpieczne użytkowanie kominków
Bezpieczne użytkowanie palenisk na paliwa stałe, w tym kominków, jest możliwe przy spełnieniu poniższych warunków:
1. Palenisko jako system grzewczo-kominowy musi zostać prawidłowo zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Projekt musi być zrealizowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i branżowej, z materiałów posiadających aktualne dopuszczenia do stosowania.
3. Palenisko musi być użytkowane w sposób przewidziany w instrukcji producenta urządzenia, jak również według instruktażu instalatora, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i jakości paliwa oraz dotrzymania czasookresów czynności konserwacyjnych i kontrolnych.
Renard Fornalski