Kominek powinien być instalowany w pomieszczeniu o możliwie dużej powierzchni, którym jest zwykle pokój dzienny. Pomieszczenie to powinno mieć kubaturę nie mniejszą niż 30 m3 i posiadać dopływ odpowiedniej ilości powietrza do paleniska kominka. Można przyjąć, że do spalenia 1 [kg] drewna w kominku z zamkniętą komorą spalania potrzebne jest około 8 [m3] powietrza. Dlatego niezmiernie ważne jest doprowadzenie świeżego powietrza do spalania, najlepiej bezpośrednio pod palenisko, specjalnym przewodem nawiewnym.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Układ doprowadzenia świeżego powietrza to niezbędny układ w instalacji kominkowej. Umożliwia dostarczenie powietrza nie tylko do procesu spalania drewna, ale również do “podmieszania” powietrza ogrzewanego, które bez tego będzie suche, powodujące uczucie dyskomfortu.
Powietrze może być doprowadzane z zewnątrz za pomocą rur PCV lub stalowych ocynkowanych, zarówno o przekroju prostokątnym, jak i okrągłym. Przewód doprowadzający powietrze najlepiej jest przewidzieć już na etapie wykonywania wylewek w pomieszczeniu, nie wymaga on izolacji cieplnej ani akustycznej. Czerpnia powietrza powinna chronić przed dostawaniem się do przewodu owadów, gryzoni, czy zanieczyszczeń mechanicznych, powinna więc być wyposażona w siatkę. Układ może być również wyposażony w przepustnicę, która zminimalizuje utratę ciepła (nawiew zimnego powietrza z zewnątrz), gdy w kominku się nie pali. Element wyrzutni powietrza pod paleniskiem kominka powinien być wyposażony w wymienny filtr lub powinien umożliwiać czyszczenie w łatwy sposób. Inną ewentualnością jest umieszczenie filtra w przewodzie doprowadzającym przed kominkiem, może być to filtr z włókniny lub innego materiału, który dokładnie oczyści powietrze napływające z zewnątrz z kurzu i zanieczyszczeń. Jest to o tyle ważne, że może ograniczyć występowanie smug w okolicach kratek w kapie kominka (powodowanych przez osadzanie się kurzu unoszonego przez podgrzane powietrze).
Elementy blaszane okrągłe łączy się ze sobą metodą “na wcisk”, dodatkowo zalecane jest umocowanie ich blachowkrętami lub opaskami zaciskowymi.
Elementy blaszane prostokątne łączy się ze sobą za pomocą specjalnych złączek i dodatkowo mocuje blachowkrętami.
UWAGA: Niektóre, zwłaszcza nowoczesne paleniska, posiadają własny, wbudowany układ doprowadzający powietrze do procesu spalania, układ ten należy połączyć z przewodem doprowadzającym świeże powietrze lub instalacją wentylacji nawiewnej.
Witold Hawajski