By odpowiedzieć na to pytanie warto zauważyć francuską specyfikę. Jak tłumaczył mi jeden z francuskich wystawców na targach w Lyonie we Francji kominki na drewno to w wielu francuskich domach często jedyne i główne źródło ogrzewania. Co więcej na wymianę starego kominka - często jeszcze otwartego, czyli bez wkładu kominkowego - można otrzymać dofinansowanie od Państwa z rządowego programu wsparcia. Żyjemy w jednej Europie, ale podejście do kominkowego ogrzewania jest zgoła odmienne. We Francji kominek na biomasę drzewną jest ważnym elementem transformacji energetycznej i to bardzo wyraźnie widać na licznie odwiedzanych przez profesjonalistów z całej Francji targach BePositive. Na żadnej tego typu imprezie w Europie (czyli wydarzeniu dedykowanemu OZE a nie tylko branży kominkowej jak jest to na targach: Progetto Fuoco w Weronie czy World of Fireplaces w Lipsku) nie spotkacie takiego bogactwa kominkowych produktów - od tanich po klasy premium, od małych piecyków na drewno czy pellet po zaawansowane kominki dwupaliwowe. Swoją drogą w tej ostatniej pozycji od lat z powodzeniem sprzedawane są we Francji kominki dwupaliwowe polskiej marki Iwona Pellets, która i w tym roku prezentowała swoje produkty - w tym nowości: piecyki na drewno Hector w kamiennych obudowach , które akumulują ciepło i oddają je kilka godzin po wygaszeniu oraz kominek dwupaliwowy na drewno i pellet Louis z ławką, która jednocześnie jest wygodnym zbiornikiem pelletu, który dzięki podajnikowi bezpośrednio zasila kominek.
Więcej podobnych treści w dziale KOMINKI%20(Copy).jpg)
Z polskich produktów można też było zobaczyć produkty firmy Kratki na stoisku ich francuskiego przedstawiciela. Poza tym było bardzo dużo firm włoskich między innymi: MCZ, Klover, Nobis, Dielle, Thermorossi, Cadel, Rizzoli, Ungaro, JM(wcześniej Jolly Mec), Cerampiu, Moretti Design, Paterno, A.Caminetti. Z pośród znanych na polskim rynku producentów kominkowych obecni byli też czeskie: Hoxter i Romotop, niemiecka Camina&Schmid i Max Blank, brytyjski Charnwood, skandynawski Jøtul i Scan oraz Contura i Nordpeis, duński Stûv, szwajcarski Rüegg, hiszpański Rocal i Denia Stoves, holenderski Barbas czy austriacki Austroflamm i Rika. Oczywiście wiele też było francuskich produktów, których w wielu przypadkach nie można zobaczyć na żadnej innej, dużej międzynarodowej imprezie targowej z kominkami. Marki typu Fondis, Rene Brisach, Hoben, Supra, Seguin, Richard le Droff, JC Bordelet. A to nie koniec bogactwa producentów. Warto zauważyć, że wiele produktów prezentowanych było na stoiskach francuskich przedstawiciel. Na liście obecności trzeba też odnotować marki: Leda, Morso, Kunst czy Ravelli, Bodart&Gonay czy Greithwald. Nie zabrakło też kominów od Jeremias i Poujoulat - partnera tej edycji targów.
%20(Copy)(1).jpg)
Dużo mniejsza była liczebność producentów kotłów na biomasę, ale warto zauważyć obecność marek: Blaze Harmony ( obecny był w części kominkowej bo oprócz kotłów pokazywał też piecyki na drewno), Atmos, Hargassner, Domusa, Ökofen, Froling.
Na targach dostępny też był anglojęzyczny magazyn promujący polską branżę kominkową, kotłów na biomasę i pelletu - Made in Poland 2025: fireplaces, stoves, biomass boilers, wood and pellets. Magazyn to wydawnictwo przygotowane przez Świat Kominków zawierający raporty odnośnie polskiego rynku kominkowego, kotłów na biomasę i rynku pelletu, magazyn dostępny pod linkiem poniżej:
Kominkowe nowości i tendencje rozwoju
Każde targi, a w szczególności te dla profesjonalistów to okazja do zobaczenia nowych produktów i tendencji oraz pomysłów prezentowanych przez producentów co pozwala obserwować kierunki w których rozwija się branża. Co ciekawego można było pod koniec marca 2025 roku zobaczyć w Lyonie?
Zoom na bezpieczeństwo energetyczne: Coraz więcej pojawia się na rynku piecyków na pellet, które działają bez prądu, ale mają zabezpieczenie, które pozwoli na czasowe działanie bez prądu. Na targach w Lyonie kolejne dwie firmy pokazały ciekawe rozwiązania tego typu. : Hoben pokazał piecyk pelletowy z systemem AEC (Compliable Electrical Autonomy), który sprawia, że piec jest mniej wrażliwy na wahania napięcia w sieci elektrycznej i mikroprzerwy. Umożliwia nawet podłączenie do autonomicznego systemu elektrycznego, np. ogniw fotowoltaicznych, bez konieczności modyfikowania pieca. Z kolei włoski JM (znany jako Jolly Mec) zaprezentował piec na pellet MATISSE, który dzięki opcjonalnemu zestawowi akumulatorów może działać przez wiele dni, nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego. Co więcej akumulatory mogą być ładowane z dedykowanego zestawu fotowoltaicznego, dzięki czemu piecyk może działać autonomicznie i niezależnie od zewnętrznego zasilania.
%20(Copy).jpg)
Ogrzewanie hybrydowe - kominek plus pompa ciepła: Na stoisku MCZ prezentowane były zestawy hybrydowe łączące pompę ciepła z wodnym piecykiem pelletowym, który wspiera produkcję wody użytkowej i zasila też ogrzewanie podłogowe.
Pelletowa wizja ognia: stale producenci pelletowych piecyków i egzotycznych póki co na polskim rynku wkładów kominkowych na pellet pracują nad coraz bardziej atrakcyjną wizją ognia. Do niedawna większość pelletowych piecyków i kominków posiadało płaską fasadę, jednak ekspansja narożnej i trójstronnej wizji ognia w kominkach dotarła też do pelletu. Narożne piecyki pelletowe już były pokazywane przez nielicznych producentów, tym razem w tej grupie atrakcyjny modułowy piecyk pelletowy z narożnym obniżonym dla podbicia atrakcyjności wizji ognia pokazała marka Rika a marka L'artistico zaprezentowała trójstronny kominek zasilany pelletem. To pierwsze takie rozwiązanie, które mogłam na żywo zobaczyć. W poprzednim roku równie atrakcyjnie prezentował się dwustronny piecyk pelletowy, który prezentował Klover. To pokazuje, że pelletowa wizja ognia w najbliższych latach będzie nam miała jeszcze sporo do zaoferowania. Trzeba zwrócić uwagę, że popularność urządzeń na pellety we Francji jest wynikiem między innymi niskiego 10 % podatku VAT na to odnawialne paliwo.
%20(Copy).jpg)
Warto mieć kominek!
Na koniec jedna refleksja. Podróże uczą i to bliższe i te dalsze. Jednak wyjazd na targi do Lyonu pokazał mi, że mimo, że jesteśmy w jednej Unii Europejskiej, która stawia na odnawialne źródła energii to podejście do OZE może być różne. Z jakiegoś względu u nas drewno, pellet i zasilane tym paliwem kominki dają ciepło "gorszej" kategorii, w Polsce walka o uznanie, że nowoczesne kominki z Ekoprojektem są przyjazne dla środowiska, oszczędzają energię z innych - często kopalnych źródeł i co bardzo ważne dają tak istotne w obecnych czasach bezpieczeństwo energetyczne dalej trwa. Z kolei we Francji rola kominkowego ciepła jest doceniana i stanowi oczywiście nie jedyny, ale zdecydowanie istotny element transformacji energetycznej.