Reklama

Bezpieczne materiały do budowy kominków

Do budowy kominków i pieców powinny być stosowane wyłącznie specjalistyczne materiały zduńskie. Charakteryzuje je wytrzymałość na temperaturę rzędu 700÷1200°C oraz przewidywalne zachowanie przy długotrwałym obciążaniu termicznym.
Jasny kominek wbudowany w ścianę, MCZ / Wentor

Do budowy kominków i pieców powinny być stosowane wyłącznie specjalistyczne materiały zduńskie. Charakteryzuje je wytrzymałość na temperaturę rzędu 700÷1200°C oraz przewidywalne zachowanie przy długotrwałym obciążaniu termicznym. Część z nich kwalifikuje się wręcz do budowy palenisk, a część może godzinami pracować w temperaturach rzędu 500°C. Ich wiarygodność sprawdzona jest często w technice pieców przemysłowych, a kominek to dla nich wręcz zabawa i nawet… się nie spocą.

Na rynku jest szeroki asortyment materiałów zduńskich od najlepszych wytwórców europejskich oraz coraz lepiej sobie radzących producentów krajowych.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Płyty izolacyjne i izolacyjno-konstrukcyjne na kominek

Każdy kominek czy piec powinien mieć odizolowane niektóre elementy od ścian i stropów budynku. Oczywiście należy zapomnieć o wełnach mineralnych już na etapie izolacji. Od ładnych kilku lat profesjonaliści używają płyt krzemianowo-wapniowych. Materiał ten wywodzi się z technik wielkopiecowych, a do celów kominkowych na ogół dostępny jest w poręcznych płytach i w kilku grubościach (od 2 do 10 cm). Niektóre z płyt izolacyjnych mają nawet wytrzymałość konstrukcyjną, więc w zasadzie wyłącznie z nich można zbudować kominek. Wystarczy tylko dokupić dedykowany klej, trochę pomyśleć i wykorzystując narzędzia do obróbki drewna uzyskać monolityczną bryłę o niemal dowolnym kształcie. Przewaga tej technologii nad przedziwną i skomplikowaną kombinacją: wełna/kształtowniki ocynkowane/płyta gipsowo-kartonowa jest bezdyskusyjna.

Płyty betonowe i szamotowe na obudowę kominka

Są to płyty wykonywane z betonów ognioodpornych, szamotowych o podwyższonych lub wysokich parametrach cieplnych. Mają np. wymiary: 1 × 0,5 m, 0,6 × 0,4 m, 0,5 × 0,25 m, a grubości w granicach kilku centymetrów. Oczywiście służą do budowy całkiem standardowych kominków lub (te o wyższych parametrach) nawet pieców kaflowych.

Parametry ich dobiera się tak, by stosunek przewodności do izolacyjności zapewniał optymalny okres grzewczy ścian oraz zabezpieczenie przed chwilowym przegrzewaniem pomieszczeń. To jest właśnie główna zaleta wynikająca z zastosowania płyt szamotowych do budowy kominka zamiast płyt izolacyjno-konstrukcyjnych. Obudowa, na ogół znacznie cięższa, absorbuje te nadwyżki ciepła, które zwykle powodują „efekt cieplarniany” w zwykłym kominku. Jak długo nasz kominek pozostanie jeszcze ciepły, zależeć będzie od rodzaju użytych płyt, ich ilości i grubości.

Płyty z betonu dostępne są nie tylko w formacie płaskim, ale też w kształtach zaokrąglonych o promieniach zgodnych z najbardziej typowymi paleniskami i kaflami znanych wytwórców. No i są specjalistyczne kleje wysokotemperaturowe do ich łączenia. Pozwala to na wykonanie niemal dowolnej bryły.

Kilka firm proponuje też gotowe zestawy – obudowy kominkowe „w paczce” do konkretnych palenisk (Brunner, Nordpeis) lub uniwersalne (Brula). Wyróżniają się materiały Coterra firmy Kaufmann, ponieważ mają specjalny układ rowków pozwalający na ułożenie przewodów elektrycznych lub wodnych (jak do ogrzewania podłogowego). Wykonany z nich piec, kominek lub zapiecek może być swoistym 2 w 1, czyli może grzać nawet wtedy, gdy nie rozpalimy ognia. Jeśli chodzi o sposób wykończenia kominka lub pieca wykonanego z płyt szamotowo- betonowych, to można zastosować albo gamę dedykowanych piecom tynków elastycznych albo wykończyć obudowę kaflami.

 Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama