Biokominki w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Ogień w biokominkach otrzymywany jest poprzez spalanie ekologicznego paliwa - bioetanolu (jest to odwodniony alkohol etylowy otrzymywany z biomasy lub z biodegradowalnej części odpadów, np. papieru, czy drewnianych płyt). Podczas spalania bioetanolu powstają para wodna i dwutlenek węgla. Są to produkty spalania, których ilość jest podobna do składu powietrza wydychanego przez człowieka, co za tym idzie, nie są one niebezpieczne dla człowieka. Jednak nawet w tym wypadku należy pamiętać o sprawnej wentylacji pomieszczeń, ponieważ biokominek to urządzenie zużywające tlen.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE.
Jeżeli chodzi o jakość używanego biopaliwa – jest ona bardzo ważna. Dlatego zanim dane biopaliwo zostanie dopuszczone do sprzedaży przechodzi szereg testów, a jego klasa jest weryfikowana przez surowe przepisy i normy jakościowe. Daje to pewność, że zakupione przez nas paliwo jest nie tylko wysokiej jakości, ale przede wszystkim jest bezpieczne.
Posiadając biokominek trzeba znać zasady bezpiecznego użytkowania biokominka, które ściśle wiążą się z uzupełnianiem paliwa. Gdy biokominek nagle zgaśnie z powodu wyczerpania się paliwa pod żadnym pozorem NIE NALEŻY go uzupełniać, gdy palenisko jest jeszcze rozgrzane. Bioetanol, z uwagi na szybki moment zapłonu, po zetknięciu się z gorącym paleniskiem może wybuchnąć doprowadzając do pożaru i groźnego uszczerbku na zdrowiu. Biopaliwo można zatem uzupełniać TYLKO wtedy, gdy palenisko jest zimne i całkowicie ostygnięte. Paliwo do biokominków jest obecnie powszechnie dostępne na rynku. Trzeba pamiętać jednak, że biokominek to urządzenie, w którym pali się ogień, należy więc obchodzić się z nim (oraz z paliwem) z odpowiednią ostrożnością.
Katarzyna Lipowska