Oświadczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie w sprawie zapewnienia czystego powietrza w Krakowie w związku z unieważnieniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny uchwały Sejmiku Małopolskiego wprowadzającego zakaz palenia węglem i ograniczenia w paleniu drewnem od 2018 roku.
W ramach konsultacji społecznych poprzedzających uchwałę z ub. roku, nasza organizacja wyraziła dezaprobatę wobec planowanych w ustawie rozwiązań, które dzisiaj też zostały odrzucone przez WSA. Wskazała równocześnie na konkretny sposób rozwiązania problemu zanieczyszczeń wzorowany na nowoczesnych uregulowaniach funkcjonujących już z powodzeniem, skutecznie, a zarazem bezkonfliktowo w krajach zachodniej Europy.
W skrócie rozwiązania te opierają się na zasadzie: regulujemy poziom emisji zanieczyszczeń w używanych urządzeniach – piecach, zakazując stosowania nie spełniających określonych limitów pieców, a nie zakazujemy stosowania paliw – węgla, drewna. Gdyby porównać to do branży samochodowej, nie zakazujemy sprzedaży benzyny, bo po mieście jeżdżą stare samochody bez katalizatorów. Czystość powietrza zapewnia się przez regulację poziomu emisji spalin, a nie przez zakaz spalania benzyny w silnikach, czy zakaz jej sprzedaży.
Nasza organizacja zaproponowała swój udział w tworzeniu nowoczesnych "europejskich" rozwiązań określających szczegółowe regulacje stosowanych do ogrzewania domów urządzeń. Chciała w ten sposób niejako uprzedzić przygotowywane ogólnopolskie ustawy wprowadzające w najbliższych latach dyrektywę Ecodesign Unii Europejskiej. Wskazywała również na fakt, że skoro od wieków branża zduńska nabywała doświadczenia w budowie pieców i urządzeń grzewczych, to jakiekolwiek tworzone nowe rozwiązania prawne dotyczące tego rodzaju urządzeń nie mogą odbywać się bez zasięgnięcia opinii jej specjalistów i zyskania przyzwolenia na proponowane rozwiązania.
Opiniodawcami – czy dane rozwiązanie służy czystości czy nie, muszą być specjaliści
z praktycznym doświadczeniem, a nie pseudo ekolodzy, których wypowiedzi niczego poza "szumem informacyjnym" nie wnoszą w faktyczne rozwiązanie problemu czystego powietrza.
Ponadto, jako branża, która od wieków zapewniała bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o spalanie rodzimych źródeł energii, uniezależniająca piece grzewcze od wielkich dostawców gazu czy elektryczności, dziś proponuje także alternatywne ogrzewanie naszych domów w oparciu o najbardziej ekologiczne urządzenia. Z największą zaś siłą promuje stosowanie najtańszego, ogólnodostępnego paliwa jakim jest drewno – biomasa drzewna, wpisując się tym samym w wprowadzanie europejskiej dyrektywy OZE.
Upowszechnienie stosowania drewna – biomasy jako paliwa w domowych urządzeniach – piecach zapewniających jego czyste spalanie oraz zamiana starych pieców na nowe o zabezpieczonych, najczystszych parametrach spalania powinno - w dobie tak dużego zagrożenia energetycznego jaki obecnie przeżywamy w związku z wojną na Ukrainie – stać się nie tylko priorytetowym działaniem władz samorządowych, ale także podstawą programu działania wszystkich sił politycznych naszego kraju.
Jako wyborcy, na pewno nie będziemy głosować na tych polityków, którzy będą proponowali nam rozwiązania energetyczne jeszcze bardziej uzależniające nas od masowych dostawców gazu, ciepła i elektryczności. Potrzebujemy wolności i niezależności energetycznej, a tę, mogą dać nam tylko domowe piece, które będą spalały nasze ogólnodostępne, rodzime źródła energii – czyli węgiel i przede wszystkim drewno! ( Oczywiście w sposób ekologicznie czysty ).
v-prezes OSKP
Jacek Ręka