W tym roku firma Brunner obchodzi swój jubileusz. Początki tego rodzinnego przedsiębiorstwa sięgają roku 1946, kiedy to młody Martin Brunner i jego brat Georg założyli fabrykę kuchni „Herdfabrik Gebrüder Brunner Eggenfelden”. Syn Martina – Ulrich – zaczynał w firmie jako przedstawiciel handlowy, ale postanowił się usamodzielnić i zajął się budową żeliwnych pieców kuchennych, a następnie palenisk do pieców kaflowych. Właściwy początek firmy Brunner miał miejsce, gdy Ulrich postawił pierwszą betonową halę na terenie dzisiejszej siedziby przedsiębiorstwa w dzielnicy Zellhub na obrzeżach Eggenfelden. Firma Ulrich Brunner GmbH została założona dokładnie 23 grudnia 1983 roku.
Obecnie firma Brunner GmbH należy do jednych z najbardziej renomowanych firm w branży w Niemczech i w Europie. Jej siedziba znajduje się w Dolnej Bawarii na austriacko-bawarskim pograniczu. Natomiast produkcja palenisk żeliwnych znajduje się w należącej częściowo do firmy bogatej w tradycje odlewni żeliwa Ortrander (w południowej części Brandenburgii). Jest to jedna z najnowocześniejszych odlewni w Europie, która od lat stawia na innowacyjną technikę i najwyższą jakość w produkcji żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego i żelaza. Pracuje tam 220 stałych pracowników, którzy wytwarzają odlewy dla techniki grzewczej i przemysłu motoryzacyjnego. Stąd też Brunner od lat jest kojarzony z wysokiej jakości produktami z żeliwa. Z kolei przy produkcji palenisk stalowych firma współpracuje z lokalnym poddostawcą. Montaż i sprawdzanie palenisk zarówno żeliwnych, jak i stalowych odbywa się natomiast w siedzibie firmy w Eggenfelden.
Ulrich Brunner od początku jest wierny filozofii, w której stawia na bliską współpracę z rzemieślnikami i zdunami. Zaplecze seminaryjne i gastronomiczno-hotelowe o nowoczesnej i niebanalnej architekturze intensywnie wykorzystywane szkoleniowo pojawiło się w Eggenfelden już wiele lat temu. W ostatnich latach uzupełnione zostało o nowe obiekty. Część jednego z nich została przeznaczona na specjalne wydarzenia, jak odbywające się co dwa lata drzwi otwarte dla partnerów połączone z prezentacją nowych produktów.
Brunner w branży kominkowej to prawdziwa instytucja. Jako pierwsi wprowadzili w 1984 roku na rynek nowoczesne palenisko przeznaczone wyłącznie do palenia drewnem – palenisko bezrusztowe HBO – i jako pierwsi zdecydowali się na opracowanie techniki zmniejszającej emisję spalin. W 1991 roku powstał stworzony przez nich system sterujący procesem palenia EOS. Opracowali także innowacyjne rozwiązania, jak chociażby w 1994 roku system ogrzewania ekologicznego David, który umożliwiał zintegrowanie różnych źródeł energii: ze słońca, wody i drewna.
Marka Brunner początkowo kojarzona była głównie z paleniskami piecowymi, jednak z biegiem lat firma poszerzyła swoją ofertę także o wkłady kominkowe. Obecnie Brunner w swojej ofercie posiada pełen wachlarz palenisk o różnorodnym formacie przeszkleń: od popularnych formatów, przez paleniska panoramiczne, po narożne i trójstronnie przeszklone (Kompakt Kamine, Architektur Kamine, Serie: Still, Panorama, Eck). Jednak nadal stale rozwijaną gałęzią produkcji są paleniska piecowe, gdzie prym wiedzie flagowa, ciągle unowocześniana seria palenisk HKD. Brunner ma też w swojej ofercie szamotowe paleniska do zabudów zduńskich, w pełni zwymiarowane, dostępne w wielu formatach (GOF, nowa seria KFR). Idąc za zapotrzebowaniem, rynku od 2011 roku systematycznie poszerzany jest też asortyment zestawów gotowych, zarówno kominkowych (BSK), jak i piecowych (BSO, KSO, BSG), wykorzystujących elementy prefabrykowane i betonowe o nowoczesnej stylistyce. Brunner może pochwalić się także charakterystyczną serią żeliwnych pieców Iron Dog dostępnych też w wersjach z metali szlachetnych. Tegoroczną nowością są paleniska otwarte Urfeuer – jest to reaktywacja kominków otwartych.
Ulrich Brunner ostatnio nawiązał także współpracę z Mathiasem Kaufmannem. Brunner opracował nowy obraz paleniska, zaś Kaufmann zadbał o ceramikę. W wyniku tych działań powstała nowa seria pieców przypominających meble z funkcją grzewczą, z wkładami HKD 7/8/9 oraz KFR 25 i 33oraz kaflami Polinea i Frame.
W kierowaniu swoją firmą Ulrich Brunner wyznaje filozofię: „Nie cena, ale pomysł i jakość”. Jak sam mawia: „Tylko w takiej atmosferze mogą powstawać wyjątkowe produkty, pomysły i rozwiązania. Kiedy brakuje Ci tego, jesteś zdany tylko na chytrą kalkulację, tanie podróbki i coraz tańszą realizację. W taki sposób nigdy nie powstaje produkt, który jest taki, jak być powinien”.
Magdalena Balicka