Reklama

35-lecie firmy Kaw-Met

W tym roku swój jubileusz obchodzi firma Kaw-Met, która zajmuje się produkcją odlewów żeliwa i metali nieżelaznych. Firma posiada długoletnią tradycję rodzinną, gdzie wiedza i doświadczenie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Historia zakładu sięga roku 1981, kiedy to ojciec obecnego właściciela Marka Kawińskiego – Stanisław Kawiński – rozpoczął działalność w branży odlewniczej.
35-lecie firmy Kaw-Met

W tym roku swój jubileusz obchodzi firma Kaw-Met, która zajmuje się produkcją odlewów żeliwa i metali nieżelaznych. Firma posiada długoletnią tradycję rodzinną, gdzie wiedza i doświadczenie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Historia zakładu sięga roku 1981, kiedy to ojciec obecnego właściciela Marka Kawińskiego – Stanisław Kawiński – rozpoczął działalność w branży odlewniczej. Pierwsza siedziba firmy znajdowała się w miejscowości Wapowce koło Przemyśla.

Z powodów logistycznych w 2005 roku firma zmieniła lokalizację, została przeniesiona do miejscowości Orły znajdującej się przy autostradzie A-4. Lokalizacja przy uczęszczanej trasie komunikacyjnej usprawniła dojazd do firmy, a tym samym ułatwiła kontakty handlowe. Początkowo działalność zakładu była nastawiona przede wszystkim na produkcję żeliwnych urządzeń grzewczych, odlewów armatury przemysłowej, części maszyn, odlewów artystycznych. Inwestycja w nowoczesną technologię umożliwiła firmie skrócenie czasu realizacji zamówień, co w efekcie wpłynęło na podwojenie produkcji, obniżenie kosztów oraz wzrost jakości oferowanych produktów.

 

Od kilkunastu lat Kaw-Met stawia głównie na produkcję żeliwnych wkładów kominkowych, pieców wolno stojących oraz pieców uniwersalnych z wysokiej jakości żeliwa szarego. Obecnie Odlewnia Kaw-Met stała się jednym z największych producentów wkładów kominkowych w Polsce. Różnorodność wyrobów i ich wysoka jakość sprawiły, że firma Marka Kawińskiego ma odbiorców zarówno na rynku europejskim, jak i na pozostałych kontynentach. Przygotowując nowy produkt do produkcji, Kaw-Met opiera się nie tylko na wieloletnim doświadczeniu odlewniczym, ale również stawia na najnowocześniejsze narzędzia wspomagające prace inżynierskie. Atutami firmy są wieloletnie doświadczenie w branży odlewniczej, wykwalifikowana kadra kierownicza i zawodowa, nowoczesne biuro projektowe oraz laboratorium, w którym badana jest wytrzymałość i twardość żeliwa. Kaw-Met niewątpliwie stawia na innowacyjność. Właściciel stale inwestuje w firmę, a na przełomie 2016 i 2017 roku postanowił zainwestować w nowy zakład produkcyjny z trzema liniami automatycznego formowania, które mogą osiągnąć poziom 14 tys. ton gotowych odlewów rocznie, zwiększając tym samym możliwości produkcyjne. Nowy zakład powstaje w obszarze Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-WISŁOSAN, co jest dodatkowym atutem inwestycji.

 

Marek Kawiński angażuje się także w akcje edukacyjne i razem z renomowanymi polskimi uczelniami prowadzi prace badawcze nad wprowadzeniem nowych materiałów i technologii, by stale podnosić jakość wkładów kominkowych i pieców, jest współwłaścicielem kilku patentów, oprócz tego ma samodzielnie zgłoszony wniosek patentowy pt. „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania wysokosprawnych wkładów kominkowych z żeliwa szarego z grafitem wernikularnym o osnowie ferrytycznej”, w związku z którym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dofinansowanie na wybudowanie nowej demonstracyjnej linii produkcyjnej. Po wdrożeniu tego patentu na rynek i rozpoczęciu produkcji według tej technologii sprawność wkładów wzrośnie o 30% co będzie rewolucją na rynku kominkowym.

 

Marek Kawiński należy również do Konsorcjum Naukowego i wspólnie z Instytutem Odlewnictwa, Akademią Górniczo Hutniczą, PEDMO SA i Odlewnią DRAWSKI SA prowadzi badania naukowe nad opracowywaniem innowacyjnego i ekologicznego procesu metalurgicznego uszlachetniania żeliwa w reaktorze formy odlewniczej.

 

Magdalena Balicka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama