Reklama

Szkolenia Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Ekoalternatywa – Program antysmogowy rzemiosła zduńskiego był tematem spotkania zorganizowanego przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych, które odbyło się 3 marca w Izbie Rzemiosł w Krakowie. Zdaniem organizatorów, drewno jest najskuteczniejszym lekarstwem na smog. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom urzędników miejskich oraz włączyć się w nurt walki o czyste powietrze Cech przedstawił „Program antysmogowy rzemiosła zduńskiego – Ekoalternatywa”.
Szkolenia Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Ekoalternatywa – Program antysmogowy rzemiosła zduńskiego był tematem spotkania zorganizowanego przez Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych, które odbyło się 3 marca w Izbie Rzemiosł w Krakowie. Zdaniem organizatorów, drewno jest najskuteczniejszym lekarstwem na smog. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom urzędników miejskich oraz włączyć się w nurt walki o czyste powietrze, zachowując przy tym szansę na możliwość pracy w Krakowie, Cech przedstawił „Program antysmogowy rzemiosła zduńskiego – Ekoalternatywa” jako propozycję zmian do Uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego (program dostępny na stronie internetowej: zduni.eu). Zdaniem sygnatariuszy, proponuje on sposób skutecznego i szybkiego zlikwidowania zanieczyszczeń z niskiej emisji powodowanych przez stare i nie spełniające współczesnych norm emisyjnych paleniska węglowe, wprowadzając możliwość zastąpienia ich poprzez spełniające normy urządzenia opalane drewnem – biomasą drzewną. Ekoalternatywa proponuje więc zamiast zakazu, promocję biomasy drzewnej do celów grzewczych, wprowadza czynnik ekonomiczny, który dzięki umożliwieniu pozyskiwania tańszego ciepła będzie najskuteczniej wpływał na przyspieszenie likwidacji starych palenisk – kopciuchów węglowych. Zebrani upoważnili Starszego Cechu Jacka Rękę do rozesłania stanowiska do instytucji, przedstawicieli władz oraz polityków. Podczas spotkania Prezes Izby Janusz Kowalski omówił też aktualne działania Izby w tym współpracę z Cechem oraz zagrożenia i szanse stojące przed rzemiosłem zwłaszcza w perspektywie oczekiwanych zmian prawnych.

 

Kolejne spotkanie poruszające tematykę programu Ekoalternatywa odbyło się 27 marca w siedzibie Cechu. Na spotkaniu omówiono szczegółowo program i możliwy jego wpływ na rozwój branży oraz trudności związane z jego upowszechnieniem i przyjęciem przez władze. 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama