Mam mieszkanie na piętrze (ostatnie) i deweloper zainstalował komin mierzący od trójnika, do którego się włączam, do jego wierzchu na dachu 1,5 m. Średnica ø wynosi 200 mm, dodam, że nie jest ocieplony. Podłączyłem kominek, ale palenie w nim pozostawia wiele do życzenia, chucham i dmucham, a po 2 godzinach potrafi zgasnąć. Projektant wstępnie powiedział, że nie ma normy określającej wysokość komina, lecz śmiem twierdzić, że w tym jest problem. Czy mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat?
Marek Lis, MK Żary (woj. lubuskie): Zgadza się, że dla kominków w polskim prawie nie ma przepisu wprost określającego minimalną wysokość przewodu kominowego (np. długość kanału spalinowego powinna być nie mniejsza niż 2 m), ale są przepisy i normy określające warunki, jakie ma spełniać komin, i tak zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy w:
• § 140. 1. „Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów”.
• § 142. 1. „Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu”.
• § 142. 2. „Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych”.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Reasumując, minimalna wysokość komina w danej średnicy, uzależniona jest od ciągu, jaki ten komin ma zapewnić dla konkretnego typu kominka i modelu, gdzie producent tego urządzenia określa wymagane parametry ciągu na króćcu spalin. Obliczenia wymaganej średnicy i wysokości komina należy wykonać zgodnie z normą PN-EN 13384-1:2015-05 – „Kominy. Metody obliczeń cieplnych i przepływowych. Część 1: Kominy z podłączonym jednym paleniskiem”, która precyzyjnie określa metody obliczeń dynamicznych właściwości cieplnych i przepływowych dla kominów obsługujących jedno palenisko.
Dodatkowo należy uwzględnić wentylację, jej prawidłowość wykonania oraz sprawność, a także realizację dopływu powietrza do kominka dla pomieszczenia, w którym ten kominek jest zainstalowany. Firma MK Żary prowadzi doradztwo w pełnym zakresie dotyczącym systemów kominowych.
Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Niestety, komin jest krótki, bardzo krótki, trudno liczyć na poprawne palenie… no, chyba, że sam główny szacht kominowy schodzi daleko poniżej ostatniego piętra i sięga nawet poziomu gruntu (wtedy naturalny ciąg kominowy byłby daleko większy), no ale nie sądzę. Przy tak krótkim kominie, nawet jeśli jest on dość duży (ø200 to średnica bardzo dobra dla potrzeb kominka), to palenie będzie trudne. Ciąg kominowy zależy wprost proporcjonalnie od wysokości komina i jego pola poprzecznego przekroju – zwykle problemy z paleniem pojawiają się już przy kominach o wysokości 4 m, a co dopiero przy tak niskim jak u Pana. Dodatkowo nie jest ocieplony. Ocieplenie komina pozwala czasem podratować sytuację, gdyż rozgrzany i trzymający ciepło komin generuje ciąg. Owszem, nie ma aktualnie normy określającej wysokość komina, jedynie są przepisy określające, jak wysoko winien wylot komina znajdować się nad dachem (to głównie z uwagi na działanie wiatru, zaśnieżenie itp.). Obawiam się, że bez przeróbki komina (i nie tylko takiej, że na szczycie komina zainstaluje Pan nasadę kominową) się nie obędzie – warto byłoby komin ocieplić, a także podwyższyć (również ocieploną rurą) o 1–1,5 m ponad dach – plus ewentualnie wtedy nasada kominowa. Mocno też radzę zaprosić kominiarza – jego opinia na pewno pomoże w dyskusji z zarządcą budynku.
P.S. Zawsze przy okazji problemów z ciągiem kominowym warto sprawdzić i upewnić się, że dobrze wykonany jest dolot powietrza do spalania w kominku, że jest odpowiednich rozmiarów i drożny. Jeśli wkład jest nowoczesny, zwykle doprowadzenie powietrza jest już wykonane bezpośrednio do komory grzewczej paleniska.