Tegoroczna Gala wręczenia nagród odbyła się w formule on-line. Relację z wydarzenia można obejrzeć na profilu facebookowym magazynu "Świat Kominków" tutaj.
Laureaci nagrody Płomień Roku 2020:
kategoria: Firma – Produkcja:
Hajduk Agnieszka i Dariusz Nasińscy Sp. z o.o. Sp.k.
Rok 2020 w firmie Hajduk to uruchomienie nowoczesnego centrum obróbki kamienia i spieków - hala produkcyjna została wyposażona w najnowocześniejsze maszyny CNC do cięcia i obróbki kamienia i spieków dzięki, którym można wykonać najbardziej skomplikowane projekty. W 2020 roku uruchomiono też laboratorium badawcze o wartości około miliona złotych nie tylko na własne potrzeby, ale też świadczącego usługi badawcze dla firm zewnętrznych. Całość uzupełnia wprowadzenie nowej marki palenisk Heatro.
Defro Sp. z.o.o. Sp.k.
Producent o dużym doświadczeniu w branży grzewczej (kotły co.) śmiało wszedł na rynek kominkowy. W 2020 roku umocnił swoją pozycję, zarówno uzupełnieniem i stałym rozwojem asortymentu jak i poszerzeniem sieci dystrybucji. Produkty tej marki doceniane są za wysoką jakość wykonania i spełnianie współczesnych wymagań stawianych paleniskom w tym Ekoprojektu. Od 2020 roku można je znaleźć na platformie Archispace, gdzie znajdziemy wszystkie produkty w formie cyfrowej potrzebnej przy projektowaniu CAD.
Kaflarnia "Kafel-Kar" Rafał Karny
Niekwestionowany polski lider w ceramice kaflowej do pieców, kominków i kuchni. Chętnie wybierany przez klientów i wykonawców co potwierdza duża ilość realizacji z wykorzystaniem kafli z tej białostockiej pracowni. Szeroki asortyment wzorów kafli i kolorystyki pozwala realizować ciekawe projekty zarówno kominkowe jak i piecowe.
kategoria: Produkt – Wzornictwo, Styl, Estetyka:
Piece na drewno Modular Collection, Unico
Kolekcja pieców na drewno Modular to urządzenia o ciekawym dizajnie, pozwalające na indywidualizację urządzenia według preferencji i potrzeb inwestora. Do wyboru jest kilka wersji frontów, w tym szklanych i stalowych, w kilku wersjach kolorystycznych. Można też zdecydować się na jeden z boków: pełny lub perforowany. Personalizację urządzenia dopełniają dodatkowe moduły z półkami w wybranej konfiguracji. A to wszystko w intuicyjnym konfiguratorze dostępnym na stronie producenta.
Piec na pellet Groove, MCZ Group SPA
Zaprojektowany przez Andrea Lazzari piecyk na pellet, dzięki rewolucyjnej technologii Core, oferuje niezwykle naturalny płomień zbliżony do drewna, a jednocześnie jest cichy i ma bardzo niską emisję. Jego dizajn ma podkreślić innowacyjną osobowość urządzenia. „Zdecydowałem się scharakteryzować produkt głębokimi, ukośnymi nacięciami, które otwierają się w obudowie i stanowią znak rewolucyjnego przełomu ukrytego w nowym palenisku” – mówi projektant. „Kamień ze swoim pierwotnym urokiem jeszcze bardziej wzmacnia tę koncepcję, wprowadzając intrygujący kontrast między fakturą kamienia a nowoczesnym wnętrzem”.
Kominek gazowy Leo Home Box, Kratki.pl Marek Bal
Kompaktowy kominek gazowy dostępny w zestawie, na który składa się palenisko gazowe Leo i gotowa zabudowa ze stali w kolorze czarnym lub białym. Prosta, minimalistyczna linia eksponuje płomień i sprawia, że tego typu kominek odnajdzie się w każdym wnętrzu.
kategoria: Produkt – Technika, Bezpieczeństwo:
Palenisko elektryczne Virtuo, Dru Verwarming B.V.
Całkowicie elektryczny ogień zastosowano w palenisku Virtuo marki Dru. Za atrakcyjną wizję ognia odpowiada zaawansowana technologia 3D, dzięki której płomień wygląda atrakcyjnie z każdej strony i perspektywy. Doznania wizualne można wzmocnić przez włączenie efektów dźwiękowych, a pomieszczenie ogrzać dzięki elektrycznej nagrzewnicy z nadmuchem gorącego powietrza. Dodatkowe funkcje pozwalają m.in. na zmianę wyświetlanego obrazu – od kilku rodzajów płomienia aż do efektownej projekcji laserowej. Palenisko sterowane jest za pomocą pilota lub aplikacji.
Hybrydowe elektryczne kominki na gaz Matrix RD i ST z modułem HPL, Faber
Paleniska z technologią Hybrid Pro Light (HPL) stanowią przełomowe rozwiązanie. Te pokaźnych rozmiarów wkłady do zabudowy łączą w sobie estetykę efektu płomienia z najnowszymi technologiami, które umożliwiają zredukowanie o 80% zużycie gazu i towarzyszącej temu emisji ciepła. To właśnie sprawia, że urządzenia te można uznać za pierwsze hybrydowe kominki elektryczne na gaz. W praktyce oznacza to, że moc grzewcza przy najniższym ustawieniu zredukowana jest zaledwie do 2,2 kW, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego efektu płomienia na całej rozpiętości paleniska. Nowatorski efekt płomieni uzyskano dzięki połączeniu nowo opracowanej technologii zakrzywionych palników sekcyjnych z innowacyjnym systemem oświetlenia LED, biegnącym przez sam środek kominka. Ogień nie pojawia się na całej długości polan, lecz w wybranych sekcjach, co sprawia, że płomień wygląda naturalnie. Obsługa urządzeń za pomocą pilota bądź aplikacji na smartfona lub tablet zdecydowanie zwiększa komfort ich użytkowania.
Akumulacyjny piec na pellet Constanza Accu, Eva Calòr
Ten piec to niespotykane dotąd połączenie akumulacji z automatycznym procesem spalania pelletu o sprawności sięgającej 94%. Dzięki wymiennikowi akumulacyjnemu, o masie około 200 kg, Costanza Accu staje się wyjątkowo oszczędnym urządzeniem. Piec w trybie palenia nagrzewa wymiennik akumulacyjny i po osiągnięciu jego właściwej temperatury palnik się wygasza, a piecyk w trybie naturalnej konwekcji wciąż przekazuje ciepło do pomieszczenia. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu nie została osiągnięta, automatycznie załączany jest wentylator, wymuszający konwekcję. Rozwiązanie zapewnia znaczącą oszczędność prądu, obniża zużycie pelletu i komponentów urządzenia. Duży zbiornik na pellet (22 kg) pozwala na wiele godzin autonomicznej pracy.
kategoria: Firma Roku – Handel i Usługi:
Bardzo aktywny dystrybutor włoskiej marki La Nordica /Extraflame i nie tylko – w 2020 roku wprowadził do oferty ciekawe grille i ogrzewacze pelletowe marki POB. Propagator ogrzewania pelletowego oraz jedna z niewielu firm aktywnie promująca na rynku polskim kuchnie na drewno.
Węgier Glass Wojciech Węgier
Rozpoznawalny na rynku dostawca szkła. Nie tylko zaopatruje producentów i firmy handlowe, ale również świadczy usługi odbiorcom indywidualnym. Bogaty i nowoczesny park maszynowy pozwala na zaspokojenie potrzeb każdego odbiorcy. Wysoką jakość i standardy potwierdza certyfikat ISO.
Wentor Piotr Wentlant
Szeroki asortyment kominkowych produktów różnych marek, w tym MCZ i Kobok oraz nowoczesnych rozwiązań grzewczych: pompy ciepła, kotły na pellet oraz gaz. Wysoka jakość oferowanych produktów to nie wszystko, w firmie Wentor równie ważna jest obsługa prosprzedażowa.
kategoria: Realizacja
P.H. Focis Andrzej Zalewski
Wąskie, wysokie palenisko marki Spartherm zyskało ciekawą oprawę. Drewniane panele w nowoczesnym wydaniu pięknie kontrastują z czernią paleniska i eksponują ogień. Wykorzystanie tych samych paneli ułożonych w przeciwnym kierunku na suficie dopełnia aranżację.
Zakład zduńsko-murarski Jacek Tetelewski
Monumentalny piec kaflowy powstał na bazie paleniska stalowo-szamotowego z krążkami akumulacyjnymi HKD 2.2 marki Brunner. Nad procesem palenia czuwa elektroniczne sterowanie EAS. Białe kafle pochodzą z Kaflarnii Kafel-Kar. Uwagę przyciąga dekoracyjny kafel centralny umieszczony w bryle pieca kaflowego.
Spartherm Sekuła Henryk
Projekt, który łączy w sobie kilka urządzeń i ogrzewa cały dom. W jego skład wchodzi m.in. układ wodny podłączony do bufora i centralnego ogrzewania. Ponadto w realizacji zastosowano nietypowe rozwiązania techniczne, dzięki którym spaliny mogą być alternatywnie skierowane do ogrzewania piekarnika i paleniska kuchennego, umożliwiając podgrzanie płyty kuchennej. System działa dwojako, gdyż spaliny mogą przechodzić do piekarnika lub bezpośrednio do komina. Całość uzupełnia podgrzewana ławeczka, która może być również ogrzewana elektrycznie. W realizacji wykorzystano palenisko marki Spartherm i kafle z Kaflarni Kafel-Art. Podłogę przed paleniskiem ozdabiają kafle marki Spartherm.
Przedsiębiorstwo Bizmet Sp. z o.o.
Ekopiec akumulacyjny powstał na bazie obrotowego paleniska firmy Brunner. Akumulacja ciepła została oparta na kanałach z modułów akumulacyjnych oraz płyt. Piec z zabudową tworzy ciekawą, jednolitą bryłę wyspy kuchennej, wykonaną z dwóch rodzajów kamienia naturalnego. Od strony jadalni i salonu rozwiązanie zapewnia wizję ognia, a od strony kuchni, dzięki wyposażeniu w piekarnik i płytę grzewczą, spełnia wszystkie wymagania nowoczesnej kuchni. Palenisko jest obrotowe, co daje możliwość dowolnego ustawienia go w trakcie palenia. Centralne usytuowanie pieca w domu zapewnia równomierne promieniowanie ciepła.
Soul of fire Bogdan Nikiel
Drewniany dom wymagał szczególnej formy ognia. Powstał w nim bardzo tradycyjny w formie tynkowany gliną i bielony piec z dużym – wyłożonym drewnem – przytulnym siedziskiem. Całość uzupełnia organiczna w formie wnęka na drewno. Piec powstał na bazie paleniska OSZ 700 marki Soul of Fire.
Zielony Płomień:
Łapacz cząstek ESP, Exodraft a/s
Urządzenie instalowane na szczycie komina i zasilane energią elektryczną ma za zadanie wyłapywanie cząstek stałych ze spalin kominków opalanych drewnem. Redukuje ich ilość o 90%, a dodatkowo wentylator poprawia ciąg kominowy.
Powstanie grupy i realizacja kampanii Drewno – Pozytywna Energia, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”
Kampania Drewno – Pozytywna Energia to efekt współpracy wielu osób, wolontariuszy reprezentujących zarówno dużych producentów, jak i mniejsze firmy wykonawcze. Od roku poświęcają swój czas na wspólne działania oraz promocję drewna i kominków, a pierwsze efekty są już widoczne, jak choćby współpraca ze środowiskiem naukowo-badawczym, czego efektem są opracowane naukowe ekspertyzy. Wśród działań warto też zauważyć współpracę z organizacjami ekologicznymi czy publikacje promujące drewno i kominki w Rzeczpospolitej i Gazecie Wyborczej. Powstały też materiały video promujące drewno oraz odbyły się konferencje naukowe.
Hybrydowe wkłady piecowe na drewno lub gaz drzewny wytworzony z peletu w gazogeneratorze, Cebud s.c.
Z całą pewnością koncepcja akumulacyjnego pieca opalanego generowanym z pelletu gazem jest warta uwagi. Gazogenerator na pellet stanowi integralną część Piecowego Paleniska Akumulacyjnego PPA. Tego rodzaju hybrydowy wkład piecowy umożliwia spalanie eko gazu drzewnego ze zgazowanego pelletu lub spalanie drewna bądź brykietu drzewnego. Spalany w nich gaz generowany z pelletów gwarantuje dużą efektywność i bardzo niską emisję. Jeden zasyp pelletu wytwarza ciepło, które zostaje zakumulowane na wiele godzin. Rozwiązanie nie wymaga prądu elektrycznego i umożliwia alternatywne palenie drewnem.
Wydarzenie:
Targi Progetto Fuoco 2020 (19-22 lutego), Werona, Piemmeti S.p.A.
Edycja targów Progetto Fuoco 2020 w Weronie była bardzo udana. To dla branży kominkowej i ogrzewania drewnem najważniejsza impreza europejska. Wielu wystawców, nie tylko włoskich, ale z całego świata, pięknie zaaranżowane stoiska, z wieloma nowościami, pozwoliły tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa poznać aktualne trendy i zobaczyć najnowsze rozwiązania techniczne.
Powstanie Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach, Piotr Batura
2020 rok to może nie był najlepszy czas dla instytucji kultury ze względu na liczne ograniczenia, jednak nie można nie dostrzec pierwszego dedykowanego tematyce piecowej muzeum, opartego na prywatnej kolekcji Piotra Batury.
„Kominy na całe życie!” – kanał na You Tube, Poujoulat Polska Sp. z o.o.
Atrakcyjne, profesjonalne i przedstawiające tematykę kominową w sposób przystępny i przydatny dla inwestorów i użytkowników filmy prezentowane na dedykowanym kanale na You Tube. Dzięki nim jest szansa, że wiedza kominowa przestanie być wiedzą tajemną, a najczęstsze problemy znajdą rozwiązanie. Poza walorami merytorycznymi warto zauważyć doskonałą realizację i zunifikowaną szatę graficzną.
Superpłomień - Dr Jerry Whitfield
Kto zbudował pierwszy telefon, samochód, samolot? Chyba wiedzą o tym wszyscy. A kto zbudował pierwszy piecyk pelletowy ogrzewający automatycznie granulatem drzewnym? Kto zaczął wielki i mający coraz większe znacznie segment rynku kominkowego? Tego nie wie nawet większość ludzi z branży kominkowej. Przypominamy, że w 1984 roku inżynier lotniczy, zatrudniony w Boeingu, dr. Jerry Whitfield pokazał swój pierwszy piecyk pelletowy na targach w Reno (Nevada) i w ciągu 4 dni targów zebrał tysiąc zamówień. Taki był początek jego firmy oraz całej wielkiej branży o zasięgu globalnym. Wyróżniamy Superpłomieniem dr Jerry’ego Whitfielda z Seattle - twórcę urządzenia i promotora pelletowego ogrzewania w Ameryce.
Czarny Dym
Mimo pandemii nagonka na kominki i drewno nie ustaje. Wbrew polskim interesom energetycznym, wbrew milionowi użytkowników komików, wbrew ekologii, a przede wszystkim wbrew rozsądkowi.