Czasy mamy niepewne, za naszą wschodnią granicą nadal gorąco. A polski rząd zdaje się nie widzieć związku między zasadami przyznawania dotacji z Programu Czyste Powietrze, a bezpieczeństwem energetycznym w skali całego kraju.
Więcej artykułów na temat kominków na drewno znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną nie powinniśmy budować swojego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu tylko i wyłącznie o źródło, które jest wrażliwe i do tego jest tylko jedno – alarmuje mgr inż. Marcin Kowacz, ekspert sektora pomp ciepła. Wydaje się racjonalne, żeby w przypadku instalacji pomp ciepła jednak zgodzić w ramach programu na pozostawienie istniejących ogrzewaczy na biopaliwa stałe albo wręcz stworzyć mechanizmy, które pozwoliłyby finansować jednocześnie pompę ciepła i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. W niektórych krajach europejskich wręcz wprowadzono taki obowiązek - jeżeli beneficjenci chcieli skorzystać z programu i zainstalować pompę ciepła, musieli również zainstalować awaryjne źródło ciepła nieuzależnione od energii elektrycznej. Tym samym program ten był tak skonstruowany, że kiedy przyjdzie mróz, kiedy sieć elektryczna będzie miała awarię, to użytkownicy nie pozostawali z niczym. I u nas też można tak zrobić. Wcale nie jest powiedziane, że przy pompie ciepła nie można zainstalować źródła na biopaliwo stałe dodatkowo jako źródła szczytowego, wspomagającego, czy awaryjnego.
Komin powinien być absolutnie obowiązkowy i to beneficjent powinien mieć wybór. Nie tylko w Programie Czyste Powietrze, ale w każdym przypadku inwestycji powinien dostać jasną i transparentną analizę kosztów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych – apeluje dr hab. Paweł Obstawski, prof. SGGW.Musi mieć świadomość, jakich nakładów będzie wymagała dana inwestycja. Pompa ciepła nigdy nie powinna być w przypadku istniejących budynków źródłem szczytowych.
Moim zdaniem powinien być wymóg montażu pompy ciepła w nowo budowanych budynkach, bo wtedy jesteśmy w stanie przygotować sobie, budynek i instalację już na etapie projektowym. Nie należy zapominać jednak o kominie, który umożliwia podłączenie właśnie tego backupu, dodatkowego źródła energii. Obywatel nie musi tego robić od razu --jeżeli po dwóch, trzech sezonach stwierdzi, że płaci duże rachunki za energię elektryczną, bo rzeczywiście brakuje mu mocy szczytowej
w okresach niskich temperatur, będzie miał możliwość wstawienia takiego backupu, chociażby w postaci kominka z płaszczem wodnym czy miejscowego ogrzewacza pomieszczeń. Zaprojektujmy budynek i instalację przystosowaną do współpracy ze sprężarkową pompą ciepła, ale pozostawmy wybór.
Tymi słowy prof. Obstawski komentuje zapis, który uniemożliwia aplikowanie do PCzP w sytuacji, kiedy posiadamy kominek w domu, a także problemy, jakie napotyka coraz więcej obywateli, którym urzędy odmawiają wydania pozwolenia na budowę budynku, którego projekt przewiduje komin i kominek.
Biopaliwa drzewne nadal na cenzurowanym
Biopaliwa stałe są niedocenione, a na naszym rynku są najlepiej uporządkowane. Fachowcy, leśnicy, wypowiadają się, że lesistość w Polsce sukcesywnie z roku na rok wzrasta – zauważa dr hab. inż. Krzysztof Mudryk, prof. URK. Czasami widzimy, że są lasy wycinane. Tak się z lasami gospodarczymi dzieje. Natomiast za kilka tygodni czy miesięcy odbywa się rekultywacja i cały proces rusza od początku. Trzeba pamiętać, że biopaliwa stałe produkowane są najczęściej z pozostałości zrębnych, wiatrołomów, cięć sanitarnych, czyli suche, chore drzewa są wykorzystywane do produkcji biopaliw stałych. Pozostałości z przetwarzania drewna też są zagospodarowywane. To jest produkt oczyszczony, najczęściej już wysuszony, wystarczy tylko nadać mu odpowiednią geometrię i otrzymujemy brykiety, pelety wysokojakościowe.
Dzisiaj nowoczesny systemy spalania biopaliw stałych nie pozwala wrzucić ciała obcego, które nie jest pelletem czy brykietem. Jeśli zapłacimy 20-30 tys. zł za cały system, to raczej nie będziemy wrzucać do paleniska butelek albo innych rzeczy, które spowodują jego zniszczenia. To, co jest największą zaletą biomasy i niezależnie w jakiej formie biopaliw, to, że możemy ją magazynować nie tylko przez miesiąc, nie tylko przez rok, ale przez kilka lat.
Ponadto mamy klasy jakościowe i myślę, że warto zapamiętać, że drewnem powinniśmy palić wtedy, kiedy ma wilgotność poniżej 20 %. To się już pojawia w dokumentach normatywnych, ale naprawdę można cieszyć się dużą przyjemnością ze spalania drewna, nawet i w kominkach z szybą
– dodaje dr Mudryk.
Zapisy o wzroście wykorzystania energii z biomasy nijak się mają do planów
Scenariusz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku zakłada wzrost wykorzystania bioenergii - podkreśla dr inż. Tomasz Mirowski - IGSMiE PAN. Czy lasy przeznaczamy na te cele? Będziemy mogli korzystać z tego zasobu, czy też nie? Pojawia się niestety zapis, który budzi wątpliwości, czy nasza polityka zmierza w dobrym kierunku.
Konkluzja z wypowiedzi naukowców jest jedna - jeśli miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kocioł czy kominek jest zgodny z wymogami Ekodesign, a tylko takie są dopuszczone do obrotu, to zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszamy osiągnięcie zakładanych wskaźników, przy zerowym wpływie na środowisko.