1. Targi BePositive, organizowane przez GL Events odbywają się w Lyonie od 20 lat i wypracowały sobie pozycję najważniejszej imprezy budowlanej we Francji. Przez wiele edycji towarzyszyła im osobna strefa kominkowa FlamExpo. Ostatnia edycja stała pod hasłem transformacji energetycznej, a całą powierzchnię targową podzielono na 4 strefy, które przenikały się płynnie, również ekspozycja kominkowa.
2.Cztery strefy podzielone były niemal po równo i była to jedna z niewielu imprez, gdzie powierzchnia biomasowych urządzeń przewyższała pokaz pomp ciepła a kominki wcale nie znikały a wręcz dominowały na targach! Strefy targowe obejmowały:
- produkcja energii ENR (fotowoltaika, solary, geotermia, wodór, biogaz)
- budowlane materiały i technologie (stolarka, izolacje, tynki, itp.)
- rozwiązania elektryczne do ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji
- energia z drewna (kominki, piecyki, kotły na drewno i pellet).
3. Bardzo duża ilość wystawców, ponad 500 z czego w „strefie drewna” ponad 120. Dzięki instalacjom odprowadzania spalin Poujoulat (partnera targów) aż 62 urządzenia w „strefie drewna” można było zobaczyć „w akcji”. Targi odwiedziło 27 570 osób - to o 3 % więcej niż w poprzedniej edycji w 2023 roku.
4. Drewno i pellety to z ponad 25% udziałem poważny dostawca energii dla domów we Francji, zarówno jako podstawowe jak i uzupełniające ogrzewanie.
5. W „strefie drewna” zdecydowanie królowały piecyki na drewno, pellet i dwupaliwowe, bo właśnie one najlepiej sprawdzają się jako ogrzewanie dodatkowe. Wkłady kominkowe też były, ale jeśli np. na ekspozycji wiodących firm było 15 piecyków i tylko 3 lub 4 wkłady to tendencje są wyraźne.
6. Francja to duży, ale trudny rynek kominkowy, tym niemniej starają się tutaj być obecni niemal wszyscy producenci z całej Europy, nawet firmy mało lub zupełnie nieznane w Polsce. Były też produkty kominkowe z Polski, chociaż w składzie mocno ograniczonym...
%20(Copy)(2).jpg)
6. Iwona Pellets z ich „specjalnością” czyli rozwiązaniami dwupaliwowymi to wystawca wielu edycji BePositive. Tym razem pokazała też piecyki na drewno oraz wygodny system podawania pelletu z pojemnika pod akcesoryjną ławką. Kratki.pl to kolejny polski producent, który był obecny na stoisku francuskiego dystrybutora. Obecny był też wydawany przez nasz anglojęzyczny magazyn o rynku polskim „Made in Poland 2025: Fireplaces, stoves, biomass boilers, wood and pellets”.
7. Targom towarzyszyło około 100 warsztatów i konferencji branżowych. Przyznane zostały też w każdej z kategorii nagrody BePositive Award 2025.
W „strefie drewna” nagrody otrzymały m.in. kocioł dwupaliwowy drewno+ pellet Hargassner Smart-Duo 17-230 kW, oraz piecyk Contura Connect 556 firmy Nibe.
8. W Lyonie nie zabrakło europejskich liderów branży kotłów na biomasę, głównie z Austrii, ale byli też obecni mniej znani producenci. Nawet najwięksi producenci kotłów na biomasę wchodzą w produkcję pomp ciepła, więc coraz częściej spotykamy ekspozycje „mieszane”.
9. Francuski rynek urządzeń grzewczych, po wzroście w roku 2022 bardzo osłabł, a sprzedaż zarówno miejscowych ogrzewaczy jak i kotłów na biomasę spadła o minimum 50%. Spadek sprzedaży dotyczy również pomp ciepła. Co ciekawe - wzrosła jedynie sprzedaż kotłów gazowych.
10. Flamme Verte to od wielu lat francuski referencyjny system certyfikacji, odpowiednik polskiej listy ZUM, ma obecnie 115 firm i 6500 urządzeń.
PS. Następna edycja Targów BePositive odbędzie się 23-25.03.2027r