Warto wziąć udział w konsultacjach, by wyrazić swoje zdanie. Bo o ile odchodzenie od węgla jest potrzebne i czeka nasz kraj transformacja energetyczna, to z kolei eliminacja drewna i pelletu - paliw odnawialnych o zerowej emisji CO2, jest niezrozumiała. Drewno, a w szczególności pozwalający na automatyzację i autonomię pracy urządzenia pellet, to paliwa doceniane w Europie i uwzględniane w miksie energetycznym takich krajów jak Niemcy, Austria, Francja czy kraje skandynawskie.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Zachód inwestuje miliony w ekologiczne ogrzewanie drewnem - dlaczego Polska idzie pod prąd? >>>
Warto wiedzieć, że drewno to:
- paliwo zaliczane do odnawialnych źródeł energii zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii,
- paliwo stałe, niekopalne (w przeciwieństwie do węgla i gazu),
- paliwo polskie, powszechnie dostępne i niedrogie,
- paliwo, którego lokalne wykorzystywanie przekłada się na minimalny ślad węglowy wynikający z transportu,
- paliwo o zerowym bilansie emisji CO2, co jest zgodne z polityką UE i celem neutralności klimatycznej do 2050 roku (przy ogrzewaniu drewnem powstaje tyle samo dwutlenku węgla, ile wchłonęło ono podczas wzrostu).
Co więcej: drewno jest paliwem ekologicznym na każdym etapie jego przetwarzania i energetycznego wykorzystania.
Podobna propozycja odnosi się do podwarszawskich powiatów: grodziskiego, piaseczyńskiego, mińskiego, legionowskiego, warszawskiego zachodniego, otwockiego, nowodworskiego, pruszkowskiego i wołomińskiego, w których od 2030 roku obowiązywałby zakaz palenia węglem i paliwami stałymi. W pozostałych regionach województwa regulacje można będzie wprowadzać na wniosek gminy.
Drewno - ekologiczne paliwo według nowych warunków technicznych>>>
Kominki nie są źródłem smogu - dane NIK>>>
Obecna uchwała obowiązuje od 2017 roku i wymaga, by kotły i kominki na paliwa stałe spełniały wymagania dyrektywy unijnej Ekoprojekt, która wchodzi w życie w całej Unii Europejskiej w styczniu 2022 roku i określa normy emisji dla palenisk. Od lipca 2018 roku na Mazowszu obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych, między innymi węgla brunatnego, mułów, słabej jakości węgla kamiennego i drewna o wilgotności powyżej 20%.