Reklama

Ogólne wymagania stawiane kominowi do kominka

Pamiętać należy, że aby kominek sprawnie funkcjonował potrzebuje sprawnego i dostosowanego do niego komina.
Ogólne wymagania stawiane kominowi do kominka

Źródło: Schiedel

Ogólna reguła jest prosta: do prawidłowego funkcjonowania paleniska o przeciętnych rozmiarach, przekrój przewodu dymowego powinien wynosić 400 cm2 i powinien mieć kształt zbliżony do kwadratu lub koła oraz posiadać średnicę 200 mm. Minimalna wysokość komina powinna wynosić 3,5÷4 metry, a wysokość optymalna 5÷6 metrów. Przewód dymowy powinien być szczelny, posiadać ten sam przekrój na całej długości oraz wystawać około 0,4÷0,5 metra powyżej kalenicy. Ta reguła obowiązuje zarówno w przypadku budowanych nadal kominków z paleniskami tradycyjnymi, jak również kominków zaopatrzonych we wkłady grzewcze.

A jeśli ogień będzie „za szybą”?

W przypadku budowy kominka wyposażonego we wkład, przestrzegać musimy zarówno ogólnych wskazań kominiarskich, jak też zaleceń producenta. Praw fizyki oszukać się nie da. Niewielkie paleniska przewidziane do użytkowania przy zamkniętych drzwiczkach zadowolić się mogą przekrojem przewodu kominowego 14 x 14 cm lub średnicą 150 mm oraz wysokością 4 metrów. Niekiedy zalecenia producenta pozwalają nawet na przekroje rzędu 130 mm. Nie wymagajmy jednak wówczas cudów i traktujmy takie parametry jako zło konieczne, a nie standard. Jeśli chodzi o przekroje przewodu dymowego, wymagania producentów mogą odbiegać nieco od ogólnych zaleceń, ale dobra jakość przewodu kominowego oraz podciśnienie w tym przewodzie powinny pozwalać na bezpieczne „wyssanie” spalin.

Przykładowo, niemiecki SPARTHERM zaleca podciśnienie w przewodzie spalinowym od 0,1 mBar do 0,14 mBar (w zależności od typu paleniska), zaś w przypadku wkładów kominkowych francuskiej firmy FABRILOR zalecane jest podciśnienie rzędu 0,15 mBar. Wartości te należałoby mierzyć odpowiednim czujnikiem, lecz większość budujących kominki zadowala się… zapaleniem kawałka gazety w kominie.

Uwaga: niebezpieczny zakręt!

Przewód kominowy powinien być prosty, a przekrój identyczny na całej długości. Czasem jednak względy konstrukcyjne zmuszają do ominięcia jakiejś przeszkody, a to oznacza „zakręt” przewodu kominowego. Jeżeli nasz przewód dymowy ma długość większą niż 5 metrów, to możemy odchylić go tylko o kąt mniejszy niż 20º. Przy długości przewodu kominowego poniżej 5 metrów, kąt odchylenia może się zwiększyć aż do 45º.

Szczególnej uwagi wymaga budowa komina w budynku drewnianym, gdzie istnieje zwiększone ryzyko pożaru. Przy zachowaniu odpowiednich odległości od palnych elementów konstrukcji oraz wykonaniu przewodu spalinowego z dobrych materiałów, nie ma powodów do obaw. Temperatura na zewnątrz przewodu kominowego w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna przekraczać 50ºC, a w pomieszczeniach niezamieszkałych 80ºC.

Razem czy osobno?

Często stawiane są pytania o możliwość podłączenia kilku urządzeń grzewczych do jednego kanału spalinowego. Samodzielny kanał spalinowy to podstawa prawidłowego funkcjonowania kominka. Odmienne wymagania kotłów opalanych gazem czy węglem powodują, że nie powinno dojść do kontaktu spalin z tych urządzeń oraz spalin z kominka. Taka mieszanka w jednym kanale może stać się co najmniej powodem zakłóceń w funkcjonowaniu, a czasem nawet przyczyną śmiertelnych zatruć.

 

Witold Hawajski


Schiedel


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama