Reklama

PIECOBLOG: Fabryka pieców Waltera Wendla z Braniewa i jej miejsce w historii pieców kaflowych

Pod takim tytułem przeprowadziłyśmy dwa spotkania w listopadzie i grudniu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zaproszono nas do przedstawienia tematów związanych z historią Braniewa, w ramach warsztatów edukacyjnych w Bibliotece...
PIECOBLOG: Fabryka pieców Waltera Wendla z Braniewa i jej miejsce w historii pieców kaflowych
Fabryka pieców Waltera Wendla z Braniewa i jej miejsce w historii pieców kaflowych

Pod takim tytułem przeprowadziłyśmy dwa spotkania w listopadzie i grudniu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zaproszono nas do przedstawienia tematów związanych z historią Braniewa, w ramach warsztatów edukacyjnych w Bibliotece Miejskiej w Braniewie, która realizowała program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Dla nas temat związany z historią Braniewa to promocja zupełnie nieznanej w mieście działalności fabrykanta. Pochodzimy z tego miasta i wiemy, że temat nie jest omawiany zarówno w szkołach, jak i nie wspomina się o tym w dziejach miasta. Dla nas była to wyjątkowa okazja do przekazania informacji, jakie udało nam się zebrać o działalności tej dużej, przedwojennej firmy, pokazać wyroby, jakie tam powstawały, a także zwrócić uwagę młodzieży na piece kaflowe, które dotychczas traktowane były jako elementy wyposażenia znajdujące się w domach, a dziś mają wartość zabytkową. Niektórzy spośród nich widywali piece w domach dziadków, ale raczej te najpowszechniej stawiane, o prostych formach. My pokazałyśmy im piękne egzemplarze, które fabryka Waltera Wendla wykonywała na zamówienia do rezydencji szlachty pruskiej, do pałaców i dworów, a także do hoteli, dworców i budynków należących do kościoła. Towarzyszący młodzieży nauczyciele z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli naszą prezentację, bo dla nich również temat był zupełnie nieznany. Przy okazji zapytałyśmy, czy wiedzą, gdzie jeszcze piece znajdują się w domach braniewskich, bo nasza inwentaryzacja ciągle trwa i chciałybyśmy zarejestrować, sfotografować i poznać jak najwięcej zachowanych egzemplarzy. Takie programy, promujące historię naszego regionu są bardzo potrzebne, bo młodzież, która po ukończeniu szkół opuszcza rodzinne strony, może się poszczycić tym, z czego było znane najstarsze miasto na Warmii. Bo to nie tylko rozwijające się od XV wieku złotnictwo, działający do XVIII wieku duży port handlowy, tworzący tu na przestrzeni wieków malarze, rzeźbiarze, czy istnienie w przeszłości Akademii Państwowej, ale także duże zakłady przemysłowe. A o jednym z nich mogli dowiedzieć się na spotkaniu promującym historię naszego regionu.


Plakat zapowiadający warsztaty

Wykład na warsztatach

Dla utrwalenia wydarzenia

Tablica ogłoszeń w Miejskiej Bibliotece w Braniewie

Piec z fabryki W. Wendla w pałacu w Schreinen


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama