Reklama

Świat Kominków nr 31

Zapraszamy do zapoznania się z tematyką kolejnego (marzec 2012) wydania kwartalnika "Świat Kominków".
Świat Kominków nr 31

 

kominek w oprawie z cegły

Świat wokół kominków, cz. II

Najchętniej naśladowana w innych krajach europejskich moda niemal we wszystkich dziedzinach życia, pochodziła i pochodzi z Francji. Ta prawda ma również interesujący nas wymiar „kominkowy”. Przebudowy i modernizacje rezydencji kolejnych francuskich królów oddziaływały na gusta arystokracji całej Europy już od XVII wieku. Każdy architektoniczny styl znajdował odbicie w wyglądzie kominków. Do dnia dzisiejszego wielu producentów oferuje klasyczne portalowe obudowy w stylach „ludwikowskich”, „empire” czy francuskiego „art déco”.

Natalia Przesmycka

 Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

piecyk na pellet na nóżce

Sześciany ognia

Przegląd wytwórców, którym udało się stworzyć przypominające sześcian kominki lub piece, jest dość szeroki. Nowoczesne wnętrza, minimalistyczny styl - to prawdziwy raj dla takich kominkowych brył. Nie brakuje tutaj znanych na rynku kominkowym marek, ale jest też miejsce dla firm mniejszych, niszowych. Liczy się pomysł i liczą się proporcje. Im bliżej idealnych wymiarów, tym lepiej.

Witold Hawajski

 

piecyk kaflowy z półką

Kaflowy zawrót głowy

Obecnie często trudno laikom rozpoznać we współczesnych ceramicznych propozycjach – kafle. Przeszły one nie tylko lifting, ale i kompletną metamorfozę. Wśród bogatej oferty kaflarni można znaleźć egzemplarze, które zyskały po kilka, a nawet kilkadziesiąt centymetrów na długość, takie, które zmieniły kształt i formę i którym do twarzy jest w nowych kolorach i fakturach. Wiele z nich coraz chętniej korzysta także z nietuzinkowych dekoracji i ozdób. Dlatego też są dobrym sposobem na stworzenie niepowtarzalnego kominka bądź pieca, który przez długie lata będzie obdarzał domowników ciepłem w zimowe i mroźne dni.

Aldona Mazurkiewicz

 

niebieska kuchnia kaflowa

Ogień w kuchni?

Domowe ognisko kojarzone jest przede wszystkim z kominkiem. Czy jest więc sens umiejscawiać je także gdzie indziej, np. w kuchni? Jak najbardziej – piece kuchenne i kuchnie kaflowe powracają do łask! Jeszcze nie tak dawno sprzęt domowy w postaci kaflowej kuchni był nieodzownym wyposażeniem każdego domu, bez kuchni taki dom wręcz nie miał prawa bytu. Stanowiła ona ważny element architektoniczny i użytkowy.

Ziemowit Nowakowski

 

piecyk na pellet

Ciepło granulowane

Jeśli już przyzwyczaimy się do obecności peletowego pieca w domu i zobaczymy, jak sprawnie i niekłopotliwie grzeje, to niejednego nachodzi myśl, by piecyk nie tylko ogrzewał jeden pokój, ale więcej, więcej…  zasadzie ograniczenia konstrukcyjne pieca na drewno sprawiały, że szybko osiągano granice wielkości i mocy. I tak piec pozostawał punktowym źródłem ciepła. Jednak piece na pelety to nie jakieś zwyczajne piece, ale kawał ładnie opakowanej techniki. Również ludzie zajmujący się ich konstrukcją to elita branży grzewczej. Okazało się więc, że… wszystko jest możliwe.

wh

 

Kominkowe Klocki, 25–27 stycznia 2012, Wels

Dla każdego, kto poważnie zajmuje się kominkami, sezon zaczyna się od styczniowego spotkania w Wels. Przez lata dotyczyło to głównie zdunów z Niemiec i Austrii. Od kilku lat miasto w Górnej Austrii wpisało się również w kalendarze polskich i europejskich kominkarzy, a od 2005 roku „Świat Kominków” ma też swój udział w popularyzacji tego miejsca.

wh

 

renowacja pieca kaflowego

Naprawa pieców kaflowych

Piec kaflowy, tak jak każde urządzenie, z czasem się zużywa. Można ten proces spowalniać przez odpowiednią jego obsługę, ale nie uniknie się po jakimś czasie napraw. Jest to z tego względu ważne, że z ogniem nie ma żartów. To nie jest rurka z wodą, która jak pęknie, to „najwyżej” zaleje mieszkanie. Piec jest urządzeniem przeznaczonym w gruncie rzeczy do przetwarzania energii. Jeżeli energia ta w postaci ognia uwolni się w sposób niekontrolowany, to nieszczęście gotowe!

Arkadiusz Szewczyk

 

Czad - niewidzialny zabójca

Prewencja jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Należy zadbać, aby corocznie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego kominiarz sprawdził i wyczyścił kominy, sprawdził skuteczność wentylacji, a urządzenie grzewcze, aby zostało poddane przeglądowi i konserwacji przez osobę posiadającą stosowne kwalifikacje.

Jan Budzynowski

 

Wystawa "Czas rozpalić piec"

Czas rozpalić piec

15 grudnia 2011 roku imponujące sale Pałacu Górków w Poznaniu przy ul. Wodnej 27 zapłonęły przede wszystkim dzięki gorącej atmosferze, która towarzyszyła otwarciu wystawy o znamiennym tytule „Czas rozpalić piec”.

Joanna Gładysz

 

statuetka Płomień Roku

Płomień Roku 2011 - nominacje

Liczba nominacji przekracza w tym roku 100, a nagrody będą przyznane w 10 kategoriach oraz w dwóch dodatkowych – „Superpłomień” i „Czarny Dym”.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama