Reklama

PIECOBLOG: Otrzymaliśmy nagrodę!

2 czerwca 2012 roku byłyśmy w Nałęczowie na dorocznym Płomiennym miniFORUM, organizowanym przez ogólnopolskie wydawnictwo "Świat Kominków", które w tym roku obchodziło jubileusz dziesięciolecia istnienia.
PIECOBLOG: Otrzymaliśmy nagrodę!
Płomienne miniFORUM w Nałęczowie

2 czerwca 2012 roku byłyśmy w Nałęczowie na dorocznym Płomiennym miniFORUM, organizowanym przez ogólnopolskie wydawnictwo Świat Kominków, które w tym roku obchodziło jubileusz dziesięciolecia istnienia. Pierwszą część FORUM wypełnił program konferencyjny poruszający tematy dotyczące między innymi znaczenia kultury organizacyjnej w zarządzaniu firmą, utworu jako przedmiotu ochrony w polskim prawie autorskim, czy targów kominkowych jako elementu rozwoju branży. Każdego roku podczas spotkania przyznawane są nagrody oraz wyróżnienia w różnych kategoriach. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Nasze muzeum, w którym pracujemy od paru dziesiątków lat (!) zostało nominowane do nagrody w kategorii WYDARZENIE KRAJOWE za książkę pt. Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce. Miło nam poinformować, że za wymienioną publikację otrzymaliśmy PŁOMIEŃ ROKU 2011 w kategorii WYDARZENIE KRAJOWE ex aequo z książką Piec i komin w tradycyjnym budownictwie Podlasia dr. arch. Jarosława Szewczyka z Politechniki Białostockiej.
Warto przy okazji przypomnieć, czego dotyczyła i co zawiera wymieniona publikacja. Tematu by nie było, gdyby nie konferencja Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce, którą zorganizowaliśmy w ramach obchodów sześćdziesięciolecia muzeum. Pod koniec 2010 r. nakładem fromborskiego muzeum ukazała się publikacja pokonferencyjna pod takim samym tytułem, zawierająca zbiór wygłoszonych wówczas referatów, pod redakcją Marii Dąbrowskiej, Jagody Semków i Weroniki Wojnowskiej. Jest to pierwsze tak obszerne opracowanie tej tematyki w Polsce. Piece kaflowe omówiono w podziale na regiony ich występowania w Polsce: od Warmii i Mazur, przez Pomorze, Śląsk, Wielkopolskę, Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Małopolskę. Wyróżniono grupy pieców znajdujących się w polskich zasobach muzealnych, opisano kafle z rozebranych urządzeń grzewczych, stanowiące podstawę do badań nad ich konstrukcjami. Ostatnia część książki poświęcona została zasadom konserwacji i rekonstrukcji pieców w czasach współczesnych. Treść tomu wzbogacają liczne ilustracje pieców, fotografie kafli i sygnatur wytwórni kaflarskich. Streszczenia wszystkich tekstów zostały opatrzone tłumaczeniami na język angielski. O tym, jak ważną rolę w naszej historii i kulturze odgrywały piece, świadczą przytoczone we wprowadzeniu do książki przysłowia oraz porzekadła z nimi związane. Warto przytoczyć kilka z nich: „Z niejednego pieca chleb jadł”, „Stary amant jak piec stary: dużo swędu, mało pary”, „Dziewczyna to piec, w którym powoli piecze się baba”, „W każdym kątku po dzieciątku, a za piecem dwa”.
 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama