Reklama

Odprowadzanie spalin – sprawa więcej niż ważna

Instalacja odprowadzenia spalin to konieczny element konstrukcji kominka - trujące produkty spalania drewna w kominku muszą być skutecznie wyprowadzone na zewnątrz budynku.
Odprowadzanie spalin – sprawa więcej niż ważna

Instalacja odprowadzenia spalin to konieczny element konstrukcji kominka - trujące produkty spalania drewna w kominku muszą być skutecznie wyprowadzone na zewnątrz budynku. Niewłaściwie działająca instalacji odprowadzania spalin może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - z narażeniem życia i zdrowia mieszkańców włącznie!

Drewno spalane w kominku powoduje wydzielanie trujących związków chemicznych, które w żadnym wypadku nie mogą przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych. Spaliny muszą być odprowadzone na zewnątrz budynku. Kominek musi mieć własny przewód kominowy, nie może on więc być podłączony do przewodu używanego przez inne urządzenie grzewcze.

Przewód musi być drożny, mieć odpowiednią średnicę i wysokość, by zapewnił właściwy ciąg kominowy, do skutecznego wyprowadzenia produktów spalania z budynku. Przewód kominowy, gdy nie został przewidziany i wykonany w obrębie budynku,  może zostać zbudowany na zewnątrz budynku, wymaga on wtedy izolacji termicznej (w celu zapewnienia prawidłowego ciągu kominowego).

 

 Literatura:

1. Ustawa z dnia 7.07.1994 Prawo Budowlane. (Dz.U. 93/04) tekst ze wszystkimi zmianami.
2. Ustawa z dnia 16.04.2004 O wyrobach budowlanych (Dz.U. 92/04)
3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9.12.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/89)
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 75/02)
5. PNEN 1443:2004 Kominy. Wymagania ogólne
6. PN-89/B - 10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze. 


Schiedel


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama