Piecyki żeliwne często odlewane są przez producentów według niezmiennych od lat wzorów. Jednak oprócz klasycznych form, żeliwo ze względu na swoje właściwości wykorzystywane jest także do tworzenia projektów nowoczesnych.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.
Żeliwo to materiał łatwy w obróbce, można z niego odlać niemal dowolny kształt - od prostych linii po ostre łuki. Dzięki temu bryły piecyków potrafią być bardzo zróżnicowane w formie. Mogą łączyć się z elementami z kamienia czy ceramiki, często spotyka się także żeliwo pokryte kolorową emalią. Nowoczesne piecyki zazwyczaj charakteryzują się większą powierzchnią szyby niż w starszych modelach.
Patrząc na niektóre modele można być naprawdę zaskoczonym, że zostały wykonane z żeliwa. Dzieje się tak, ponieważ producenci pieców coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych projektantów np. Jøtul współpracuje z Anne Oren, wynikiem kooperacji Josepha Michaela Neustiftera i firmy Brunner była seria Iron Dog, swoich projektantów ma także francuska Invicta. Efektem ich pracy są niezwykłe modele pieców, ocierające się o dzieła sztuki, zdobywające liczne nagrody na całym świecie.
Katarzyna Cypryś