Reklama

Dotacje unijne dla firm

Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązania do realizacji polityk wspólnotowych, z których jedną z najważniejszych jest polityka spójności. Ma ona na celu promowanie harmonijnego rozwoju całego terytorium UE poprzez działania prowadzące do zmniejszania dysproporcji w poziomach rozwoju jej regionów, a tym samym do wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Wspólnoty.

Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązania do realizacji polityk wspólnotowych, z których jedną z najważniejszych jest polityka spójności. Ma ona na celu promowanie harmonijnego rozwoju całego terytorium UE poprzez działania prowadzące do zmniejszania dysproporcji w poziomach rozwoju jej regionów, a tym samym do wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Wspólnoty. Dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu działań realizowanych w ramach polityki spójności przy wsparciu finansowym funduszy unijnych, Polska ma szansę na odrobienie zaległości rozwojowych (konwergencja) oraz znaczne przyspieszenie procesów zmierzających do osiągnięcia poziomu najbogatszych krajów Wspólnoty. Dla porównania Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski na jednego mieszkańca, mierzony w standardzie siły nabywczej, zwiększył się w 2009 roku do 61% średniej dla całej Unii Europejskiej z 56% rok wczesniej (wg Eurostat). Jak widać Polska ma co odrabiać. Motorem pozwalającym na odrabianie strat jest przede wszystkim gospodarka składająca się w dużej mierze z tworzących ją mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie dla tych przedsiębiorstw, w ramach kilku programów, przygotowano możliwości uzyskania dofinansowania na różnorodne aspekty ich działalności.
W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) przedsiębiorcy mogą m.in. otrzymać wsparcie na innowacyjne projekty. Wspierane są przede wszystkim inwestycje, w wyniku których powstaną nowe lub znacząco ulepszone produkty. Dofinansowywane są również działania proeksportowe, prace badawczo-rozwojowe, powiązania kooperacyjne oraz wiele innych.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) daje przedsiębiorstwom głównie możliwość otrzymania wsparcia na przedsięwzięcia dostosowujące je do wymogów ochrony środowiska. Z kolei Regionalne Programy Operacyjne – RPO (po jednym programie w każdym województwie) najczęściej w sposób szczegółowy określają działania, jakie organy samorządu województwa podejmują lub mają zamiar podjąć na rzecz wspierania rozwoju danego regionu. W każdym województwie przewidziano od jednego do kilku konkretnych działań wspierających lokalną przedsiębiorczość, z czego największą ilość środków przeznaczono na bezpośrednie wsparcie inwestycji.
Należy podkreślić nacisk, jaki kładzie Unia Europejska na pracowników, bo przecież to ludzie stanowią o sile danego przedsiębiorstwa czy instytucji. Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) zawiera bardzo wiele działań, które zmierzają do podniesienia jakości kadr nowoczesnej gospodarki, głównie poprzez szkolenia. Należy mieć na uwadze fakt, iż nie tylko bezpośrednie dotacje, ale również (a może przede wszystkim) dobrze wykształcona i kompetentna kadra stanowi o sile i konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko rozumianą branżą kominkową reprezentują najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa. Właśnie do takich przedsiębiorstw skierowane są konkretne programy wspierające rozwój. W ramach środków pomocowych możemy wyróżnić programy regionalne skupione wg Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) oraz programy krajowe, takie jak Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Konkretne działania w ramach programów RPO różnią się w poszczególnych województwach naszego kraju. Niemniej jednak w każdym z województw funkcjonują działania, których celem jest wsparcie działań inwestycyjnych przedsiębiorstw. Wydatkami, które przedsiębiorca może dofinansować mogą być: zakupy środków trwałych (oprócz samochodów), zakupy nieruchomości, budowy i remonty budynków związanych z działalnością przedsiębiorcy, wprowadzanie nowych technologii, w tym technologii ICT (informatycznych). Poziom dofinansowania jest zróżnicowany również zależnie od miejsca realizacji projektu, tj. województwa, w jakim projekt jest realizowany. I tak, dla przykładu, przedsiębiorca posiadający status małej firmy z woj. lubelskiego może liczyć na dofinansowanie na poziomie 60% w działaniach inwestycyjnych, natomiast przedsiębiorca realizujący projekt w województwie mazowieckim – 40%. Kwoty maksymalnej wartości projektów są również uzależnione od konkretnego działania, z jakiego chce skorzystać przedsiębiorca, sięgają jednak znaczących kwot (około 2 mln złotych).
Działania inwestycyjne z puli krajowego wsparcia są skupione w programie POIG. Ponieważ są to programy krajowe do konkursów mogą startować wszystkie firmy, które realizować będą projekt inwestycyjny na terenie Polski. Na uwagę zasługują tutaj działania 8.1 i 8.2 dedykowane dla przedsiębiorstw, które chcą realizować inwestycje teleinformatyczne ukierunkowane na wdrażanie rozwiązań informatycznych wspierających elektroniczną wymianę danych pomiędzy przedsiębiorstwami oraz biznes internetowy.
Uzyskanie wsparcia związane jest ze złożeniem odpowiednio przygotowanej dokumentacji w ramach ogłoszonego konkursu (z reguły jeden konkurs w ramach jednego działania w roku). Dokumentację można przygotować we własnym zakresie, korzystając z informacji i pomocy zamieszczonej na stronach internetowych lub też zlecić takie przygotowanie specjalistycznym firmom zajmującym się tego rodzaju działalnością.


Dodatkowe, bardziej szczegółowe informacje wraz z aktualnymi harmonogramami naboru wniosków można znaleźć na podanych poniżej stronach internetowych. Zachęcamy do realizacji pomysłów inwestycyjnych z udziałem środków unijnych.

 

Więcej o funduszach UE:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
www.parp.gov.pl
www.pois.gov.pl
www.efs.gov.pl
www.mrr.gov.pl

 

Artykuł przygotowali konsultanci ds. funduszy UE firmy ELEKTRA sp. z o. o.:
Grzegorz Porada, [email protected]
Andrzej Kurek, [email protected]

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama