Reklama

Metody grillowania

Przygotowywanie różnorodnych i smacznych dań na grillu wymaga znajomości dwóch podstawowych technik grillowania. Bartłomiej Heba, wicemistrz Polski w grillowaniu i ekspert Akademii Webera, wyjaśnia, czym się od siebie różnią i w jakich sytuacjach należy je stosować.
Metody grillowania
Bezpośrednia metoda grillowania - brykiet ułożony bezpośrednio pod rusztem, oddziaływanie na jedzenie wysoką temperaturą

Przygotowywanie różnorodnych i smacznych dań na grillu wymaga znajomości dwóch podstawowych technik grillowania. Bartłomiej Heba, wicemistrz Polski w grillowaniu i ekspert Akademii Webera, wyjaśnia, czym się od siebie różnią i w jakich sytuacjach należy je stosować.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale GRILLE I OGIEŃ W OGRODZIE.
 

Jakie dania możemy przygotować na grillu?

Bartłomiej Heba: Praktycznie wszystkie, nawet wielodaniowe menu, składające się z przystawki, dania głównego i deseru. Jest to możliwe dzięki grillowaniu pod pokrywą oraz stosowania różnych metod grillowania.

Jakie są metody grillowania?


Bartłomiej Heba: Istnieją dwie podstawowe techniki przyrządzania potraw na grillu - bezpośrednia i pośrednia. Obie powstały w momencie, kiedy wynaleziony został grill z pokrywą, czyli już ponad 60 lat temu. Pokrywa jest tutaj kluczowym elementem, ponieważ sprawia, że powietrze wewnątrz grilla nagrzewa się i krąży wokół produktów, działając jak piec z termoobiegiem. Właśnie dzięki temu możemy używać różnych metod grillowania.

Na czym polegają te metody?


Bartłomiej Heba: Metoda bezpośrednia polega na tym, że na grillowane produkty oddziałujemy bardzo wysoką temperaturą. W tym przypadku żarzący się węgiel musimy ułożyć równomiernie, bezpośrednio pod potrawą, którą będziemy przyrządzać. Natomiast w metodzie pośredniej brykiet układamy po bokach rusztu, a na środku umieszczamy tackę, do której spływa tłuszcz i soki z grillowanych produktów. W tej technice temperatura, którą oddziałujemy na składniki, jest zdecydowanie niższa. Oczywiście w obu metodach musimy pamiętać o tym, że grillujmy pod pokrywą i produkty kładziemy na dobrze rozgrzany ruszt.

pośrednia metoda grillowania
Pośrednia metoda grillowania - brykiet po obu stronach rusztu, a pośrodku tacka na tłuszcz

Skąd wiemy, którą metodę grillowania powinniśmy zastosować?


Bartłomiej Heba: Metoda bezpośrednia to przede wszystkim oddziaływanie wysoką temperaturą. Dlatego używamy jej do przygotowywania potraw, którym wystarczy od kilku minut do max 15-20 minut na ruszcie. Dłuższe grillowanie mogłoby przypalić nasze produkty. Metoda bezpośrednia nadaje się więc idealnie do grillowania małych, delikatnych kawałków, takich jak: hamburgery, steki, piersi z kurczaka, filety rybne, owoce morza czy też pokrojone warzywa. Grillowanie bezpośrednie powoduje, że ich powierzchnia mocno się przyrumienia i wydziela aromat. W ten sposób produkty pokrywają się chrupiącą skorupką na wierzchu i pieką się w środku. Jest to klasyczna metoda, której używa większość z nas. Ma jednak pewne ograniczenia – z jej użyciem trudno byłoby nam przygotować duże kawałki mięsa. I właśnie do takich produktów służy metoda pośrednia. Jest najodpowiedniejsza do grillowania składników wymagających powolnej obróbki cieplnej. Używamy jej, gdy nasze potrawy wymagają ponad 30 minut grillowania, czyli np. do przyrządzania pieczeni, całych kurczaków, żeberek czy pizzy. Ta technika sprawdza się również, kiedy mamy grube porcje mięsa oraz mięso z kością. Grillując metodą pośrednią, nie musimy obawiać się, że nasze produkty będą przypalone na zewnątrz i surowe w środku.

Czy można rozmieścić żar na grillu jeszcze w inny sposób?


Bartłomiej Heba: Tak, wyróżniamy również trzecią metodę, tzw. 50/50. W tej technice brykiet układamy po jednej stronie rusztu, dzięki czemu wytwarzamy dwie strefy ciepła: bezpośrednią, tuż nad żarem, i pośrednią – tuż obok. Dzięki temu możemy równocześnie grillować np. drobno pokrojone warzywa w części oddziaływania pośredniego i grube steki w części bezpośredniej.

 

Materiały prasowe Weber


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama