4 czerwca 2013 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Projekt „Dom dla Każdego” - Ogólnopolski Program Budownictwa Energooszczędnego. Zaproszeni goście, partnerzy Projektu oraz dziennikarze spotkali się w hotelu Andel’s w Krakowie.
Celem Ogólnopolskiego Programu Budownictwa Energooszczędnego „Dom dla Każdego” jest budowa nowoczesnych, ciepłych, bezpiecznych, tanich w zakupie i eksploatacji domów i mieszkań energooszczędnych oraz propagowanie idei budownictwa energooszczędnego. Partnerami strategicznymi Projektu są: Wawel Service; Viessmann oraz BASF, natomiast jednym z partnerów akcji jest firma zduńska Cebud.
W konferencji prasowej wzięli udział: Jacek Ręka, Właściciel firmy CEBUD, Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o.o.; Sebastian Walerysiak, Prezes firmy Viessmann Sp. z o.o.; Robert Tkacz – Sales Manager Wall Systems BASF Polska Sp. z o.o.; Henryk Świtowski, Prezes Zarządu PRO-ECO INVEST S.A.; Przemysław Rogula - architekt reprezentujący M3SYSTEM Sp. z o.o.; Krzysztof Michalak, Dyrektor Handlowy VETREX Sp. z o.o.. Konferencję prowadził Tomasz Zubilewicz – dziennikarz i sympatyk tematyki „eko”.
Konferencję rozpoczął Bogusław Maciaś, Prezes Zarządu Wawel Service Sp. z o. o. - firmy deweloperskiej, w ofercie której można znaleźć domy i mieszkania energooszczędne budowane w ramach Projektu „Dom dla Każdego”. W swoim wystąpieniu przybliżył ideę powstania pomysłu budowy energooszczędnych domów w innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu. Przy projektowaniu położono szczególny nacisk na ograniczenie do minimum zapotrzebowanie energetycznego budynku. - Jest to przełomowe rozwiązanie. Zapotrzebowanie budynku o powierzchni użytkowej ok. 100 m² na energię potrzebną do ogrzewania kształtuje się na poziomie poniżej 2,5 kW – koszty ogrzewania tych budynków w przybliżeniu wynoszą ok. 1 zł za 1 m² na miesiąc! - mówił Przemysław Rogula, architekt M3SYSTEM Sp. z o.o.
Energooszczędne „Domy dla Każdego” poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Podstawowym urządzeniem, które zapewnia ciepło i chłód w domu energooszczędnym jest pompa ciepła Vitocal 200-S wraz z systemem wentylacji rekuperacją Vitovent 300 firmy Viessmann. Dom został także wyposażony w piecokominek wybudowany przez firmę Cebud.
„Dom dla Każdego” jest przyjazny nie tylko mieszkańcom, ale także środowisku. Mniejsze zużycie energii to przecież nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla otoczenia. Dodatkowym atutem technologii jest oszczędność czasu - stumetrowy dom powstaje w czasie 4-6 tygodni.
Po zakończeniu wystąpień zaproszono gości do zawiedzenia modelowego jednorodzinnego domu energooszczędnego „Dom dla Każdego”. Stumetrowy dom znajduje się w podkrakowskich Michałowicach, posiada własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe. Z uwagi na samonośną konstrukcję przestrzeń wewnętrzna domu umożliwia dowolną aranżację wnętrza. Dużą zaletą jest możliwość i łatwość w przebudowie ścianek działowych. Goście mieli okazję przejść się po domu w towarzystwie ekspertów – Partnerów Projektu oraz jego mieszkańców.
W ramach projektu „Buduj z Energią” na miesiąc wprowadziła się tu rodzina. Przez cztery tygodnie towarzyszył jej będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info. Powstanie 13 odcinków audycji, które będą emitowane w TVP Info, w każdą sobotę od 8 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. o godzinie 11:00. W niedziele od 9 czerwca do 1 września o godzinie 6:40 zaplanowano emisje powtórkowe.
W jednej z części gościem był Jacek Ręka objaśniający zasady działania piecokominków. Firm można zobaczyć pod tym linkiem.
Więcej o Projekcie „Dom dla Każdego” www.domdlakazdego.info