Reklama

Budujesz, remontujesz? Odbierz Vat!

Dobra wiadomość dla każdego, kto budował bądź remontował kominek.
Budujesz, remontujesz? Odbierz Vat!

Dobra wiadomość dla każdego, kto budował bądź remontował kominek. Jeśli do 31 grudnia br. poniesiesz wydatki na zakup materiałów budowlanych przeznaczonych na remont lub budowę domu bądź mieszkania, na które po wejściu Polski do UE wzrosła stawka podatku VAT z 7 do 22%, to możesz odzyskać część zapłaconego podatku. 6 marca br. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468). Ustawa przedłużyła możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT za inwestycje poczynione do końca bieżącego roku. Wprowadziła też kilka zmian i uproszczeń, które z punktu widzenia podatnika są korzystne.

               

Osoba fizyczna, która nie jest podatnikiem VAT, a w związku z budową lub remontem lokalu, do którego ma tytuł prawny, poniosła wydatki udokumentowane fakturą VAT na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 roku wzrosła stawka VAT z 7 do 22%, ma prawo do zwrotu części zapłaconego podatku. Wniosek o zwrot VAT, bez względu na ilość prowadzonych inwestycji składamy obecnie raz w roku, jednak ostateczny termin mijał 30 kwietnia 2008 roku. Dobra wiadomość dla osób, które w stosunku do inwestycji zakończonych przed dniem 1 stycznia 2006 roku nie zdążyły do 30 kwietnia 2006 roku zwrócić się o zwrot części zapłaconego podatku. Nic straconego. W związku z uchyleniem przepisu, który zobowiązywał do złożenia wniosku najpóźniej 6 miesięcy po zakończeniu inwestycji, osoby te mogą uczynić to ostatecznie do 30 kwietnia 2008 roku.

               

W obecnej nowelizacji uszczegółowiono zakres danych podanych we wniosku – wzór wniosku można wydrukować ze strony Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) oraz z internetowych stron Izb Skarbowych, można go także znaleźć w dziale do pobrania kominki.org. Wniosek powinien zawierać co najmniej:

 

1.     Imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, w przypadku małżonków – obojga z nich.

2.     NIP lub PESEL, jeśli osoba nie posiada NIP, a jeśli nie posiada żadnego z nich, to rodzaj i numer innego dokumentu tożsamości, również gdy nie został wydany w Polsce.

3.     Wskazanie właściwego urzędu skarbowego.

4.     Rodzaj poniesionych wydatków – rozumiany jako rodzaj inwestycji (budowa, remont domu, mieszkania).

5.     Rok rozpoczęcia inwestycji.

6.     Wykaz faktur VAT wystawionych imiennie na podatnika oraz wartość poniesionych wydatków na budowę lub remont.

7.     Obliczoną zgodnie z przepisami ustawy kwotę zwrotu.

8.     Oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeśli nie było wymagane pozwolenie na budowę.

9.     Wskazanie sposobu wypłaty należnej kwoty podatnikowi przez Urząd Skarbowy (np. w kasie, na konto).

10.   Podpis wnioskodawcy, w przypadku małżeństwa podpis obojga małżonków.

 

Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT, poza tym dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę oraz w przypadku, gdy takie pozwolenie było wymagane, jego kopię. Warto pamiętać, że wniosek i załączniki nie są przedmiotem opłaty skarbowej.

 

W ustawie wprowadzono zmiany, które ułatwiają interpretację Urzędom Skarbowym. Obecnie, aby wyliczyć kwotę należnego zwrotu stosuje się cenę 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu (art. 3, ust. 5, pkt 1 i 2). Należy pamiętać, że kwoty łącznego limitu podlegające zwrotowi są limitowane i precyzyjnie określone w przepisach.

 

Kwotę zwrotu podatku w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku określa w drodze decyzji Urząd Skarbowy. Następnie kwotę wypłaca podatnikowi 25 dni od dnia doręczenia decyzji urzędu. Dzięki uproszczeniu procedury, jeżeli wniosek jest prawidłowy, Urząd Skarbowy bez wydawania decyzji dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia jego złożenia. Pamiętajmy, że w razie wszelkich braków lub błędów we wniosku, US wezwie nas do uzupełnienia i poprawy dokumentacji (w terminie 7 dni od daty wezwania). Wszelkie potrzebne informacje można uzyskać dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej – z telefonu stacjonarnego pod numer 0801 055 055, a z telefonu komórkowego pod numer 022 330 0330.

Uwaga!  Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów zwrot VAT został przedłużony bezterminowo. O zwrot można ubiegać się nie częściej niż raz w roku, a limit wydatków określany jest na pięć lat. Oznacza to, że możemy odzyskać w ciągu pięciu lat nawet maksymalnie 26 tys zł ! więcej informacji:  tutaj

 

Wykaz materiałów budowlanych najczęściej używanych do budowy kominków, pieców i kuchni. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Transportu i Budownictwa (www.mtib.gov.pl).

 

Lp.

SYMBOL PKWiU1

NAZWA TOWARU (GRUPY TOWARÓW)

1.

24.30.22-53.20

Kity budowlane uszczelniające

2.

ex 24.62.10-90

Gotowe kleje i inne gotowe spoiwa w opakowaniach o masie powyżej 1 kg przeznaczone do sprzedaży detalicznej, gdzie indziej niewymienione – wyłącznie kleje winylowe: na bazie polioctanu winylu, z pochodnych winylowych i z kopolimerów butadienu

3.

26.30.1

Płytki ceramiczne (ścienne, podłogowe, kafle itp.) i płyty chodnikowe

4.

26.5

Cement, wapno i gips

5.

ex 26.6

Wyroby z betonu i gipsu – z wyłączeniem: 1) płyt kamiennych surowych, 2) wyrobów ze sztucznego kamienia lastrico, w tym pomników i nagrobków – z wyjątkiem: płyt parapetowych, płyt okładzinowych stopni schodowych i ścian oraz wykładzin posadzkowych

6.

26.82.16-10

Wełna mineralna luzem i wyroby izolacji termicznej i akustycznej z wełny mineralnej

7.

ex 26.82.16-20

Wermikulit porowaty, iły porowate, żużel spieniony i podobne porowate materiały mineralne łącznie z ich mieszaninami – z wyłączeniem żużla spienionego (PKWiU 26.82.16-20.30)

8.

26.82.16-30

Mieszaniny i wyroby z materiałów izolujących cieplnie lub akustycznie, gdzie indziej niesklasyfikowane

9.

ex 29.71.28-10

Kuchnie i kuchenki domowe, z wyłączeniem kuchenek elektrycznych

10.

29.72.11-50.11

Kuchnie węglowe stałe

11.

29.72.12-70.10

Piece stałopalne, gdzie indziej niewymienione

12.

29.72.12-70.20

Piece żeliwne przenośne, gdzie indziej niewymienione

13.

ex 29.72.20

Części pieców, kuchenek, podgrzewaczy płytowych i podobnego nieelektrycznego sprzętu domowego, z wyłączeniem zespołów i części sprzętu do gotowania i ogrzewania nieelektrycznego (PKWiU 29.72.20-00.99)

14.

ex 31.20.31-70.1

Urządzenia sterownicze – na napięcie mniejsze lub równe 1000 V – wyłącznie urządzenia sterownicze niskiego napięcia

 

1 Zastosowana symbolika PKWiU odpowiada Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, o której mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. nr 89, poz. 844 i z 2005 roku Dz. U. nr 90, poz. 760).

Formularze do wypełnienia i złożenia w Urzędzie Skarbowym pobierzesz tutaj.

Aldona Mazurkiewicz



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama