INSPIRACJE
Kominkowy eklektyzm
Współczesne wnętrza eklektyczne to wnętrza, w których dobrze się mieszka. Zawsze są indywidualne, naznaczone osobowością mieszkańca lub projektanta, od ponad dwudziestu lat królują na stronach modnych magazynów wnętrzarskich. Niemożliwe do skopiowania, inspirują do własnych pomysłów i poszukiwań. Kto nie lubi nudy, banalności i przewidywalności wnętrza urządzonego w jakimś „stylu”, powinien spróbować przełamać konwencję, mieszając elementy typowe dla różnych stylizacji. Wnętrza łączące różne style można budować na dwa sposoby – na zasadzie wzajemnego harmonijnego dopełniania się lub na zasadzie przeciwieństw i kontrastów. Oczywiście to drugie podejście daje bardziej spektakularne efekty.
Natalia Przesmycka
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
BENELUXus
Warto posłuchać tradycyjnego holenderskiego powiedzenia: „Bóg wie wszystko, ale Holender wie lepiej” i w poszukiwaniu kominków na gaz udać się do belgijskich i holenderskich producentów. Gazowe kominki z tych krajów to czołówka światowa. Nigdzie urządzenia tego typu nie zostały tak dopracowane, jak tutaj. Nowoczesne systemy techniczne i dedykowane specjalnie dla gazowych kominków systemy odprowadzania spalin, precyzja wykonania widoczna nawet w detalach i najwyższa jakość użytych materiałów, to tylko początek listy. Do tego należy zdecydowanie dopisać nowoczesny, atrakcyjny dizajn, a wyścig ciągle trwa.
Aldona Mazurkiewicz
Zapraszamy na grilla!
Skończyła się długa zima, więc na kilka miesięcy zostawiamy kominki i piece ogrzewające nasz dom. Nie oznacza to, że rezygnujemy z towarzystwa ognia! W sezonie letnim możemy wykorzystać ogień w inny sposób – do przyrządzenia pysznych dań. Grillowanie, wędzenie, pieczenie lub gotowanie na otwartym powietrzu to wielka przyjemność. Przyrządzone własnoręcznie jedzenie daje pewność, że to, co zjadamy, jest świeże i zdrowe. W sezonie letnim bezwzględnie królem naszych ogrodów jest grill. Rozpowszechnione są urządzenia wykorzystujące węgiel lub brykiet drzewny, ale coraz większą popularność wśród użytkowników zdobywają grille gazowe; spotyka się także urządzenia elektryczne.
Wioleta Rybak
Kominek angielski
Szukając uniwersalnego rozwiązania kominkowego, warto sięgnąć do tak zwanej klasyki gatunku. W kominkach zaliczyć do niej można kominek angielski, czyli palenisko otoczone portalową ramą, wykonaną z kamienia, np. marmuru, bądź drewna. W jego wnętrzu znajduje się palenisko na drewno lub – co bardziej typowe dla Anglii – koszyk na torf lub węgiel, który ze względu na smog z czasem zastąpiony został przez ceramiczne polana bądź węgle, które imitują wygląd tradycyjnego paleniska w urządzeniach na prąd lub gaz.
Aldona Mazurkiewicz
Ognisty design
Otaczający nas świat pełen jest pięknych przedmiotów. Istnieją na nim także ludzie z artystycznymi duszami i nieograniczoną wyobraźnią, dzięki którym przedmioty użytkowe zyskują nowe funkcje, kształty, a także nową formę. Twórcy ci są obecni także w sferze kultury udomowionego ognia i z chęcią oraz wielkimi pomysłami tworzą coraz to wymyślniejsze formy kominków i piecyków, dzięki którym urządzenie grzewcze staje się atrakcyjnym i efektownym przedmiotem w naszym domu nawet wtedy, gdy nie pali się w nim ogień.
Katarzyna Lipowska
PODRÓŻE
Perły Lubelszczyzny
Poszukując inspiracji na letnie wycieczki, warto rozważyć dawne centrum Polski, a dzisiejsze kresy wschodnie. Lublin i jego okolice ma do zaoferowania wiele uciech zarówno dla miłośników historii, jak i bliskiego kontaktu z naturą. I mimo że przegrywa pod względem ilości pięknych obiektów i zabytkowych urządzeń grzewczych, to na pewno można tu znaleźć zasługujące na uwagę nie tylko chmielowe Perły, ale i rzadkie perły kominkowe.
Aldona Mazurkiewicz
BEZPIECZNY KOMINEK
Królestwo pieców do wypieków
Przez tysiąclecia główna forma pieców do wypieku na paliwa drzewne nieznacznie się zmieniała, przyjmując w różnych regionach nieco odmienne postaci. Błyskawiczne zmiany zaczęły się dokonywać w ostatnim ćwierćwieczu. Przede wszystkim poszczególne firmy starały się skonstruować jak najlepszą komorę pieca, eksperymentując z różnymi wysokościami, kątami nachylenia, ukształtowaniem i położeniem oraz wymiarami wylotu spalin, różnymi grubościami podstawy i ścian paleniska, a także rodzajami materiałów użytych do ich wykonania.
Lech Kowalewski
Z ŻYCIA BRANŻY
Płomienie i Iskry Roku 2012 przyznane
Podczas FORUM „Ludzie, domy, kominki” w Nałęczowie,, Redakcja naszego magazynu wręczyła branżowe nagrody Płomień oraz Iskra Roku 2012. Płomienie przyznano w kategoriach Firma Roku, Produkt Roku oraz Bezpieczny Kominek, natomiast Iskry w kategoriach Promocja/debiut, Mała Firma i Mikrofirma oraz Wydarzenie. Przyznano także Superpłomień oraz Czarny Dym za zjawisko negatywne dla branży kominkowej.