Trzy prawdopodobnie najstarsze i najbardziej charakterystyczne urządzenia grzewcze zachowały się w budynku plebani w Stargardzie Szczecińskim, dawniej Stargard In Pommern pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku, który w średniowieczu mieścił prawdopodobnie szkołę parafialną Schola Gloriosæ Mariæ Virginis.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Pierwszy z nich to prawdopodobnie najstarszy zachowany kominek na Pomorzu. Jest to urządzenie, które dzięki systemowi kanałów powietrznych (system hypocaustum) ogrzewało wszystkie pomieszczenia.
Drugim wartościowym urządzeniem jest barokowy piec kaflowy z biura kolegiaty. Jest to najprawdopodobniej najstarszy piec kaflowy zachowany w okolicach Szczecina, pochodzący przypuszczalnie z XVII wieku. Piec jest zachowany fragmentarycznie. Został zabezpieczony (z zaślepionym obecnie paleniskiem) przed niszczeniem. Jest to narożny, dwuskrzyniowy okaz postawiony na snycerskiej podstawie z nóżkami, wzbogacony ażurową wnęką sklepioną łukiem i zwieńczony ceramiczną kopułą. Jest zbudowany z bogato zdobionych białych kafli z motywami postaci: kobiet i mężczyzn, zwierząt, łodzi, wiatraków i zamków.
Trzeci zachowany okaz to relikt dawnej kuchni, zwieńczonej okapem.