Piecyki wolno stojące w obudowie ze steatytu mogą być alternatywą dla steatytowych kominków. Pozwalają cieszyć się cennymi właściwościami tego szarego kamienia, natomiast są od nich lżejsze oraz mają niższą cenę.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.
Steatyt ma bardzo duże możliwości akumulacji wytworzonego ciepła. Wystarczą 2-3 godziny intensywnego palenia drewnem, by przyjemne ciepło było oddawane przez kolejne kilkanaście godzin. Ilość zakumulowanego ciepła zależy od masy steatytu użytego do budowy pieca, z tego powodu piecyki jedynie obłożone steatytem nie są w stanie dorównać kominkom posiadającym zarówno obudowę, jak i wkład z tego materiału. Jednak mniejsza waga pieca może być plusem - nie powoduje aż tak dużego obciążenia podłogi czy stropu w przypadku instalacji na piętrze, mniejsza ilość użytego do produkcji drogocennego steatytu wpływa także na niższą cenę urządzenia. Z praktycznego zaś punktu widzenia istotny jest też fakt, że dużo lżejszy piecyk obłożony steatytem będzie się nagrzewał dużo krócej niż ciężka, ważąca tonę, lub nawet kilka ton bryła pieca zbudowana w całości ze steatytu.
Piece steatytowe ze względu na swoje zalety, mogą z powodzeniem rywalizować z innymi materiałami wykorzystywanymi jako okładziny pieca np. z kaflami. Ich dodatkowym atutem jest także wytrzymałość na uszkodzenia, co za tym idzie trwałość.
Piece z wykorzystaniem steatytu dają ciekawe możliwości aranżacji we wnętrzach. Obok prostych form, coraz częściej powstają oryginalne piece łączące kamień z metalem. Ich szeroki wybór umożliwia dobranie pieca do niemal każdego wnętrza.
Aldona Mazurkiewicz